Alanya'nın göç haritası Alanyaca'da

Dim TV'de (dimtv.tv) Oğuz Korum ve Ferit Kesen'in hazırlayıp sundukları Alanyaca programı, bu akşam saat 19.30'da izleyiciyi yine Alanya tarihinin derinliklerine götürecek

ALANYA'NIN yeni nesil televizyonu Dim TV'de (dimtv.tv) Alanya Tarihçisi, Araştırmacı, Yazar Oğuz Korum ve Yeni Alanya Genel Yayın Yönetmeni Ferit Kesen'in birlikte hazırlayıp, sundukları Alanyaca, bu akşam da Yeni Alanya arşivinden Alanya'nın son 51 yılında yaşanan olaylar, bu sürece damga vuran insanlar ve Alanya'ya ilişkin çarpıcı konuları Dim TV ekranlarına taşımaya devam edecek. Her hafta çarşamba akşamları saat 19.30'da yayınlanan Alanyaca, 38. bölümüyle bu akşam Dim TV ekranlarında olacak. 
ALANYACA'DA NELER VAR?
Her hafta Alanya'ya dair çarpıcı konuları ele alan Alanyaca'da bu akşam neler var?

- Alanyalı, Alanya'da yüzde 40 ile azınlıkta kaldı. Diğer illerden yerleşim yüzde 52, yabancı yerleşimi ise yüzde 7. Alanya'da Alanyalı nüfusu nereye gidiyor?

- Alanya'ya yoğun göç veren bölgeler, şehirler ve ilçeler hangileri? Bu yoğun göçün nedenleri neler?

- Tarihte Alanya hangi ülkelerden göç aldı? Alanya'ya Mısır, İskenderiye, Girit ve Kıbrıs'tan gelenler kimlerdi?

- Alanya'da geçmişte üretilen göçmen biberinin ilginç hikayesi neydi? Bu biber günümüzde nasıl kayboldu?

- Alanya'da Boşnaklar, İzmirliler, Araplar, Mısırlılar gibi lakaplar nasıl verildi?

- Alanya'ya Cezayir'den gelenler ve Alanya'dan Cezayir'e gidenler kimler? Tarihte Cezayir-Alanya bağı nasıl kuruldu? Alanya ne zaman Basra'dan göç aldı?

- Alanya'dan evlenip, geldikleri şehirle anılan isimler kimler?

- Alanyalı Rumlar'ın Alanya'daki yaşamları, kültürleri, Türk-Müslüman nüfusla iletişimleri ve gönderilişleri nasıldı? Alanya'da birlikte yaşadıkları dönemlerde Rumlar ve Türkler, birbirlerinden kız alıp verdiler mi? Mübadeleden bir şekilde kurtulup, Alanya'da kalan Rumlar oldu mu?

Bu soruların yanıt bulacağı Alanyaca, bu akşam saat 19.30'da Dim TV'de. Sakın kaçırmayın...   
ALANYA DİM WEB TV  NASIL İZLENİR?
Alanya'da 'Yeni Nesil Televizyon' sloganı ile yayın hayatına başlayan Dim TV'ye nereden nasıl ulaşılır? İşte o çok kolay yollar: 'Yeni Nesil Televizyon' sloganı ile yayın hayatına başlayan Dim TV'ye, dimtv.tv internet adresinden, Google'a 'Dim TV' yazıp aratarak veya facebook.com/dimtvalanya adresinden, twitter.com/dimtvalanya adresinden, youtube.com/yenialanya adresinden kolayca ulaşabilirsiniz. Dim TV'nin küçük boyutlu uygulamasını telefonunuza PlayStore veya AppleStore'dan kolayca indirebilirsiniz. Böylece cep telefonunuza gelecek bildirimlerle canlı yayınları ve haberleri kaçırmazsınız. Ayrıca, Smart TV'lerde tarayıcınıza dimtv.tv yazarak ya da Youtube uygulamasından 'Dim TV' şeklinde aratarak da büyük ekran konforunda, yüksek kalitede Dim TV'yi izleyebilirsiniz. Ayrıca masaüstü bilgisayarınızdan www.yenialanya.com'a gidip, ana manşet panelinin sağında yer alan "Dim Web TV" logosuna tıklayarak da kolayca Dim TV'ye ulaşabilirsiniz.

20 Şubat 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.