IMF'den Mısır'a 2 milyar dolar kredi!

Uluslararası Para Fonu Mısır'a vermeyi taahhüt ettiği 12 milyar dolarlık kredinin son diliminin ödenmesini onayladı

ULUSLARARASI Para Fonu (IMF), Mısır'a vermeyi taahhüt  ettiği 12 milyar dolarlık kredinin son dilimi olan 2 milyar doların ödenmesini  onayladı.

Yazılı bir açıklama yapan Mısır Maliye Bakanı Muhammed Maıyt, IMF  yetkilileriyle kredinin son diliminin Mısır’a verilmesi konusunda anlaştıklarını,  2 milyar doların önümüzdeki Temmuz ayında serbest bırakılmasını beklediklerini  söyledi.

IMF’den bir heyet geçen 5 Mayıs’ta Mısır’a gelmiş ve 16 Mayıs’a kadar  Mısırlı yetkililerle görüşmelerde bulunmuştu.

IMF tarafından yapılan açıklamada, Mısır hükümetinin ekonomik  reformları başarıyla hayata geçirildiği ve özellikle de akaryakıta uygulanan  sübvansiyonların kaldırılması konusunda önemli adımlar attığını duyurdu.

Mısır yönetimi Haziran 2018’de akaryakıt fiyatlarına yüzde 17,5 ila  66,6 arasında değişen oranlarda zam yapmıştı.

Mısır hükümeti, cüneyhte serbest kura geçilmesini de kapsayan ekonomik  reformlar yapılmasına karşılık 12 milyar dolarlık kredi sağlanması konusunda 2016  yılında IMF ile anlaşmaya varmıştı.

17 Mayıs 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.