Vicdanlar rahat mı? 2019’da ayda 5 çocuk işçi ölmüş!

12 Haziran, Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü. Türkiye’de artan çocuk emeği sömürüsü ve çocuk işçi ölümleri dikkat çekerken, İSİG Meclisi’nin açıkladığı son rapora göre Antalya, çocuk iş cinayetinin en çok yaşandığı 5 il arasında yer alıyor

+2
Haber albümü için resme tıklayın

CEREN ŞAHİN

- ÖZEL HABER 

TÜRKİYE’DE

çocuk emeği sömürüsü her geçen gün artıyor. Yaşanan iş kazalarında ölen çocukların sayısı ise utanç tablosunu gözler önüne serer nitelikte. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin açıkladığı son rapora göre, 2019 yılının ilk 5 ayında en az 26 çocuk iş kazalarında hayatını kaybetti. 2017 yılında ölen çocuk sayısı 60, 2018 yılında ise 67 olarak açıklanmıştı. Yıllara bakıldığında sistematik bir artış söz konusu.

ÇOCUK ÖLÜMLERİNDE ANTALYA İLK 5’TE
Rapora göre 2019 yılında çocukların iş kazasına en çok kurban gittiği iller ise Urfa, İstanbul, Antep, Antalya ve Adana olarak sıralandı.

ÖLEN ÇOCUKLARIN YARISI TARIM İŞÇİSİ 
İş cinayetinde ölen çocukların yarısının tarım işçisi olduğu kayda geçerken, çocukların yüzde 43’ünün sanayide, yüzde 7’sinin ise hizmet sektöründe çalıştığı açıklandı. Çocuk işçilerin ölüm nedenleri ise en çok zehirlenme ve boğulma, trafik ve servis kazaları, düşme ve ezilme olarak belirlendi. Boğulma sonucu ölen çocukların tamamını da, serinlemek için sulama kanallarında boğulan tarım işçisi çocuklar oluşturdu.

MÜLTECİLERİN DURUMU DAHA DA VAHİM
Ülke ve Alanya gündeminin hâlihazırda en çok konuştuğu konular arasında mülteciler yer alıyor. Son olarak Alanya’nın doğu komşusu Gazipaşa’da Suriyeli krizi yaşanmış ve Gazipaşa Belediye Meclisi’nde Suriyelilerin plaja girişinin yasaklanması üzerine bir karar alınmıştı. İş kollarında mültecilerin ucuz iş gücü olarak görüldüğü ülke gerçekliklerimizden bir tanesi. Rapora göre, göçmen/mülteci çocukların durumu daha da vahim. Suriyeli sığınmacı çocuklar, emek piyasasında daha kötü koşullarda, düşük ücretlerle çalıştırılıyor ve ayrımcılığa uğruyor. Kayıt dışı çocukların sayısı da bir hayli fazla.

‘ANTALYA İSTİSMARDA DA ÖN SIRALARDA’
Konuya ilişkin Yeni Alanya’nın sorularını yanıtlayan Antalya Barosu Alanya Kadın ve Çocuk Hakları ile Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu üyesi Avukat Müge Gezginci “2019 yılında yapılan araştırmalara göre, dünyada 152 milyon, Türkiye’de ise2 milyonun üzerinde çocuk işçi bulunmaktadır. Türkiye’de bu oranın, maalesef bir yılda 7 bin civarında arttığı görülmektedir. Bunu ifade etmekten dolayı çok üzgünüm ki, Antalya, aynı çocuk istismarı suçlarında olduğu gibi çocuk iş cinayeti sıralamasında da Türkiye genelinde ön sıralardadır” dedi

‘DEVLET ÇOCUKLARI KORUMAK ZORUNDADIR’
Gezginci hukuki açıdan çocuk haklarına değinerek “Anayasamıza göre, devlet, ‘sosyal devlet’ yapısı gereği çocukların, sağlık, eğitim, hukuk vb. temel ihtiyaçlarını karşılamak zorundadır. BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne göre, 18 yaşının altında olan her birey çocuktur. 4857 sayılı İş Kanunu ve Çocuk ve Genç İşçilerin Çalıştırılma Usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmelik uyarınca da, belirli şartlar dahilinde bile olsa,  14 yaş altı çocuğun herhangi bir işte çalıştırılması yasaktır. 14 yaş ve 18 yaş aralığında bulunanlar da, belirli şartlar dahilinde çalıştırılabilmektedir. Yine BM Çocuk Hakları Sözleşmesinin 32. maddesine göre, devlet çocuğu, ekonomik sömürüye ve her türlü tehlikeli işlere, sağlığına ve bedensel, ruhsal, ahlaksal, toplumsal gelişimini olumsuz etkileyecek, eğitim hakkını engelleyecek nitelikte çalıştırılmasına karşı korumak zorundadır” ifadelerini kullandı.

‘ULUSLARARASI SÖZLEŞMELER İHLAL EDİLMEKTEDİR’
Ucuz iş gücü olarak görülen mülteci çocukların kötü koşullarda, karın tokluğuna çalıştırılmasının aynı zamanda çocuk istismarı olduğuna vurgu yapan Gezginci “Görüldüğü üzere çocuklarımız, dünyada ve ülkemizde gereken önlemler alınmadan, ihmalkâr davranılarak adeta uçurumun kenarına sürüklenmiş ve ölümlerine sebep olunmuştur. Aynı zamanda devlet,  kendi yetkisi altında bulunan her çocuğa, ırk, renk, cinsiyet, etnik ve sosyal köken gibi hiç bir ayrım gözetmeksizin tanımak ve haklardan yararlandırmak zorundadır. İş kollarında ucuz iş gücü olarak görülen mülteci çocukların çalıştırılması ise aynı zamanda çocuk istismarı olmakla birlikte, hem Anayasayı hem de ülke olarak tanıdığımız çocukla ilgili tüm uluslararası sözleşmeleri ihlal etmektedir” şeklinde konuştu.

Raporda ayrıca, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine dikkat çekilerek şu bilgilere yer verildi:
• Türkiye’de 6-17 yaş grubundaki çocuk işçilerin yüzde 44,7’si tarım, yüzde 24,3’ü sanayi ve yüzde 31’i hizmetler sektöründe çalışıyor.
• Her 5 çocuktan 4’ü kayıt dışı çalıştırılıyor. 6-17 yaş grubundaki çocukların haftalık ortalama fiili çalışma süresi 40 saati bulurken, bu süre 15-17 yaş grubundaki çocuklar için 45,8 saat. Okula devam etmeyen çocuklar için ise haftalık ortalama fiili çalışma süresi 54,3 saat ile Türkiye ortalamasının bile üstünde.
• Tarım sektöründeki çocukların hepsi kayıt dışı. Mevsimlik tarım işçisi çocukların yarısından fazlası okula gidemiyor.
• Hizmetler sektöründe çalışan çocuklar genellikle ayakkabı boyacılığı, seyyar satıcılık, araba camı silme, atık toplama gibi işlerde çalışıyor. Dengeli ve yeterli beslenmeyen bu çocukların bir kısmı geceyi sokakta veya çöplüklerde geçiriyor. Üst solunum yolu enfeksiyonları, kurşun ve cıva gibi maddelerin etkilerine maruz kalma ve parazit kapma, fiziksel şiddet ve cinsel taciz sokakta çalışan çocukların en sık maruz kaldığı riskler.
• Sanayide çalışan çocuklar ise uzun çalışma süreleri, tozlar, boya, vernik gibi kimyasallar, ağır yük taşıma, gürültülü ortamda çalışma, uzun süreli ayakta çalışma, tehlikeli donanım gibi birçok riske maruz kalıyor.

12 Haz 2019 - 16:13 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Normalleşme süreci rehavete mi neden oldu?