Yabancılar Meclisi'ne sürpriz aday

Alanya Yabancılar Meclisi Başkanlığı'na aday olduğunu açıklayan Global Danışmanlık Hizmetleri Sahibi Değirmenci "Yabancılar Meclisi padişahlıkla yönetiliyor" dedi

- Yasin ARAZ

ALANYA Belediyesi bünyesinde 10 yılı aşkın süredir hizmet veren Alanya Yabancılar Meclisi, pazartesi günü Alanya Kaymakamı Hasan Tanrıseven ve Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel'in katılımlarıyla aylık toplantılarını gerçekleştirmişti. Gerçekleşen bu toplantıda 8 üyenin, Alanya Yabancılar Meclisi Başkanı Abdullah Karaoğlu'nun kendilerini korkutacak şekilde tavırlar sergilediklerini sebep göstererek istifa etmesi kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Yaşanan gelişmelerin ardından görevden alınabileceği konuşulan Karaoğlu'nun yerine göreve talip olduğunu belirten Global Danışmanlık ve Tercümanlık Sahibi, Alanya ve Çevresi Çevirmenler Derneği (ALÇED) Başkanı ve Türkiye Nitelikli Çevirmenler Dil ve Çeviri İşletmeleri Federasyonu (TÜRÇEF) Alanya Temsilcisi Kemal Değirmenci, geçmiş dönemlerde kendisinin de mecliste yer almak için girişimleri olduğunu ancak Başkan Karaoğlu'nun kendisine "Yeni üye alımı yok, olursa da ben istediğim kişileri alırım" dediğini ifade ederek, "Yabancılar Meclisi sadece bir başkandan ibaret değil, meclis padişahlık sisteminden kurtulmalı" şeklinde konuştu.

'ÖZGÜRLÜKLERİ KISITLANIYOR'

Yabancılar meclisinde hem yönetimin, hem de üye olan kişilerin yeni projeleri olması, yeni bir ekiple daha güçlü bir şekilde hareket edilmesi gerektiğini söyleyen Değirmenci, "Üyeler şu andaki yönetimin bugüne kadar yaptıklarından fazlasını yapamayacağını gördü. Orada her şeyden önce tek kişilik yönetim değil, takım ruhunu görmek istiyorlar. Meclis üyeleri son dönemlerde yaptıkları projelerde bazı kişilerin sadece kendilerini ön plana çıkardıklarını, yabancılarla çok fazla aktif çalışamadıklarını, en son da kendilerinin ifade etmek istedikleri projelerin kısıtlandığını belirtti. Mecliste bir kişinin karar yetkisi olduğunu, istediğini yapabileceğini anladılar. İnsanların demokrasi özgürlüğünde sınır olmaz. Sonuçta bu insanlar bizim ülkemize gelerek, ülkemiz için gönüllü olarak çalışıyor" diye konuştu.

'DEVAM EDEMEYECEKLERİNİ SÖYLÜYORLAR'

Meclis üyelerinin kendisine, "Meclisteki ekip ruhu bozuldu" diye serzenişte bulunduklarını aktaran Değirmenci, "Şu andaki meclis başkanı ile devam edemeyeceklerini de dile getiriyorlar. Çünkü buradaki ekip ruhunun bozulduğuna inanıyorlar. Kendilerinin daha aktif çalışmak istedikleri yönünde söylemleri var. 2015 yılında yaşanması muhtemel olan turizmin kötü gidişatından yabancılar da rahatsız. Çünkü onların da içinde çalışanlar, işverenler var. Bu nedenle bir şeyler yapmak istiyorlar fakat engelleniyorlar. Üyeler meclis ne kadar iyiye giderse kendilerinin de o kadar huzurlu olacağını düşünen insanlardan oluşuyor. Var olan sorunu şimdiden gidermek ve daha başarılı olmak istedikleri için böyle bir karara vardıklarını söylediler" dedi.

'KARAOĞLU GÖVDE GÖSTERİSİ YAPIYOR'

Meclis üyelerinin, "Karaoğlu tarafından korkutuluyoruz" sözlerini de değerlendiren Değirmenci, "Benimle konuyu kısa bir şekilde paylaştılar ama elimizde herhangi bir kayıt, kanıt yok. Sadece arkadaşların toplantısına birisini göndererek uzaktan fotoğraf çektirdiğini, daha sonra da kendilerine bunu 'Benim elim kolum uzun' yönünde mesajlar atarak güç gösterisine çevirmeye çalıştığını söylediler. Üyeler bardağı taşıran son damlanın bu olay olduğunu söyledi. İnşallah dedikleri gibi değildir ama sonuçta ateş olmayan yerden de duman çıkmaz. Karaoğlu'nun böyle bir şey yaptığına inanmak istemiyorum" şeklinde konuştu.

'ÜYE OLMAK İSTEDİM AMA ENGELLENDİM'

Yabancılar meclisinde Avusturya vatandaşı kimsenin bulunmadığını, bu nedenle de meclis üyesi bazı kişilerin üye olması için teklif sunduğunu belirten Değirmenci, üyelik girişimlerinin Karaoğlu tarafından engellendiğini ileri sürdü. Değirmenci, "Bana meclise girmemle ilgili talep meclis üyelerinden geldi. Bana Avusturya vatandaşı olmam nedeniyle bu ülke vatandaşı kimsenin mecliste olmadığını, bu sebeple stant bile açamadıklarını, bu kadar aktif çalışan biri olarak da bugüne kadar neden aralarında olmadığımı sordular. Bana, 'Bizim aramıza katılıp gücümüze güç kat' dediler. Bu gelişmelerin ardından Karaoğlu'na bu talep iletilmiş. Karaoğlu, 'Şu anda böyle bir durum yok, olursa da ben kendim karar veririm' demiş. Karaoğlu, yeni üye kabul etmeyeceğini aksine var olan üyelerin de birkaçını göndereceğini söylemiş. Buna istinaden de ben istenmediğimiz yere gitmedim. İsterdim ki katılabilelim, üye olalım, güçlerine güç katabilelim ama maalesef bu gerçekleşmedi" diye konuştu.

'KARAOĞLU'NUN SÜRESİ DOLDU'

Yaşanan istifa gelişmelerini değerlendiren Değirmenci, üyelerin tutunacak bir dal aradığını, Alanya'nın bu anlamda en büyük mercilerinin de kaymakam ve belediye başkanı olmasından dolayı onların bulunduğu bir ortamda istifa etmek istediklerini söyledi. Değirmenci, "Maalesef bunların ne kaymakamımızın önünde ne de belediye başkanımızın önünde olmasını kimse istemezdi. Demek ki patlama noktasına gelinmiş. Onların da birilerine dayanması, birilerinden güç alması gerekiyor. Orada da en büyük mercii başkan bey ve kaymakam. İnşallah Alanya için hayırlısı olur. Herkesin bir yeri ve dönemi var. Özellikle de bu 10 yıl bence uzun bir zaman birileri için. Artık gençlere yer verilmesi gerekiyor. Gençler bir iş gücü ve çalışma hırsı olduğu için bunu yapmak istiyorlar. İnsanlar bu gençlere inanmalı. Belirli zaman sonra herkes yaşlanır ve bazı konularda pasifleşir. Burada olması gereken gençlere yönelmek, gençleri yanına alıp yönlendirmek. Ben de bunu gördüm ve gelen taleplerin doğrultusunda aday oldum" dedi.

'MECLİS EMEKLİ SANDIĞI DEĞİL'

Yabancılar meclisine Emekliler Sandığı gibi bakıldığını belirten Değirmenci, genç bir yönetimin oluşturulması gerektiğini söyledi. Değirmenci, "Yanlış anlaşılmasın, mecliste insanları kötülemek için söylemiyorum ama orası Emekli Sandığı değil. Mecliste herkese kapımız açık olacak. Mecliste bize aktif insanlar lazım. İstifa eden insanlar zaten meclisin en aktif insanlarıydı. Mecliste artık bir şey üretilmediği ve sıkıntılar yaşadıkları için istifa ettiler. Mecliste 60-70 yaşındaki insanları sadece üyemiz var demek için bulundurmak çok yanlış. Kendinizi de oradaki insanları da kandırıyorsunuz. Bu şekilde güçlü bir yapılanma olmaz. Bizim mecliste kimseyi kırmak gibi bir niyetimiz yok. Aksine var olan bazı üyelerimizi onur üyelerimiz olarak taçlandıracağız" şeklinde konuştu.

'BİR KİŞİLİK YÖNETİM OLMAZ'

Mecliste bulunan ve istifa eden kişilerin üyeler arasında sorun yaşamadığını, sıkıntının yönetimle aralarında olan problemler olduğunu öne süren Değirmenci, "Üyeler arasında değil, yönetimle alakalı sorunlar vardı. Yönetim tüm üyeler için değil sadece bir kişilik. Bir kişilik yönetim olmaz. Oradaki insanlar arkadaş değil, gönüldaşlar. Oradaki insanlar Alanya için var. Burada yapılan bütün sosyal hizmetleri kendileri için değil Alanya halkı için gerçekleştirdiler. Bu anlamda ben meclisimize küsen insanları yeniden meclisle barıştıracağıma inanıyorum. Meclise fahri konsolos arkadaşlarımızı da dahil ederek daha güçlü bir meclis oluşturacağım" diye konuştu.

'ÇAY SAATİ OLMAKTAN ÇIKARILMALI'

Yabancılar meclisi üyeleri ve Alanya'da yaşamayı seçen diğer yabancıların ısrarlı talepleri karşısında yabancılar meclisi başkanlığı görevine aday olduğunu ifade eden Değirmenci, "Kendime ve çalışmalarıma olan inancım tam. Şu anki yabancılar meclisi görevlerini tam olarak yerine getiremiyor. Yabancılar meclisi yabancılar tarafından yeterince tanınmıyor. Alanya'da yaşayan yabancıların karşılaştıkları birçok sorun çözümsüz kalıyor. Talepleri ise yeteri kadar  değerlendirilemiyor. Yabancılar meclisinin faaliyetleri net, şeffaf ve çözüm odaklı olmalı. Karşılaşılan sorunlar karşısında ilgili mercii ve makamlara yeterli bilgilendirme yapılamıyor. Meclis bu haliyle sadece vardır. Oysa böyle bir kuruluşun yapması gereken ve yapabileceği o kadar çok şey var ki. Her şeyden meclis önce Alanya’nın tanıtımında aktif rol üstlenmeli. Projeler hazırlamalı ve hayata geçirmeli. Meclis toplantıları çay saati olmaktan çıkarılmalı, tüm ilgili mercilerle birlikte çözüm odaklı çalışmalı" diye konuştu.

KEMAL DEĞİRMENCİ KİMDİR?

Kemal Değirmenci, turizm ve ekonomi dallarında eğitim aldı. Eğitimini yurt dışında tamamlayan Değirmenci, Avusturya, Almanya, Macaristan, Slovakya'da birçok sosyal projede yer aldı. Şu an Global Tercüme ve Danışmanlık Hizmetleri'nin sahibi olan Değirmenci, tüm dünya dillerinde tercüme işlemleri, yabancıların çalışma ve ikamet izniyle mevzuat danışmalığı hizmetleriyle ilgileniyor. Mesleği dolayısıyla birçok ülke vatandaşı yabancıyla hem iş, hem de şahsi dostlukları bulunan Değirmenci, bölgedeki resmi ve özel kuruluşlarla ikili ilişkileri sayesinde birçok başarılı işe imza attı. ALÇED kurucusu olan Değirmenci, ayrıca Türkiye Çevirmenler Federasyonu Kurucu Üyesi ve bölge sorumlusu olarak görev yapıyor.

DEĞİRMENCİ'NİN BAZI PROJELERİAlanya Yabancılar Meclisi Başkanlığı'na getirilmesi halinde uygulayacağı faaliyetler hakkında da bilgiler veren Değirmenci, hazırladığı raporu Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel'e de sunduğunu söyledi. Değirmenci göreve gelmesi halinde ilk etapta şu maddeler üzerinde çalışacağını söyledi:
- Yabancılar Meclisi'nin varlığı, Alanya'da yaşayan yabancılar tarafından tam olarak bilinmiyor. Meclisin varlığı ve faaliyetleri geniş bir yelpazede tanıtılmalı. - Meclisin faaliyetlerinin mahiyeti tam olarak bilinmemekle birlikte, çalışmaları daha net ve açık olarak tanıtılmalı. - Meclis, Alanya'da yaşayan yabancıların sorunlarına çözüm üretmekten uzak. Meclis sorunların tespiti kadar çözümünde de aktif rol oynamalı. Sorunların çözümünde ilgili mercii ve makamlara direkt olarak ulaşabilmeli. - Meclis gerek yurt içi gerekse yurt dışı fuar veya tanıtım toplantılarında, Alanya’nın tanıtımında aktif rol üstlenmeli. - Meclis ayın belli günlerinde, yerleşik yaşayan yabancılarla tanışma, dinleme ve çözüm toplantıları düzenlemeli. - Alanya'da yaşayan yabancılar arasından gönüllü turizm elçileri seçilerek, faaliyetleri ve tanıtımları desteklenmeli. - Yabancılar mevzuatını ilgilendiren kanunlarla ilgili bilgi kirliliğini önleme ve doğru bilgiyi ulaştırma ve yayma çalışmaları yapılmalı. - Alanya'da yaşayan yabancılar uyruklarında bulundukları ülkelerdeki, ülkemiz veya bölgemiz hakkında çıkan karalayıcı haberlere cevaplar vermeli. - Yabancılar meclisinin hazırladığı tüm projelerde Alanya Belediye Başkanlığı bilgilendirilmeli ve onayı alınmalı. - Yapılan çalışmalar aylık olarak belediye başkanlığına ve Alanya Kaymakamlığı’na rapor halinde sunulmalı ve değerlendirmeleri alınmalı. - Yabancılar meclisinden bir üye, fahri olarak Alanya Belediye Meclisi'nin çalışmalarına katılmalı, alınan kararların yabancılar meclisinde de hayata geçirilmesi yönünde faaliyet göstermeli. - Yabancılar meclisi bünyesinde bulunan yabancıların uzmanlık alanlarına göre iş dağılımı yapılmalı, her üyenin uzmanlığından azami faydalanmalı. - Yabancılar meclisi 3 ana organdan oluşmalı. Yönetim Kurulu, icra kurulu ve denetleme kurulu. - Yabancılar meclisinin faaliyetleri şeffaflık ilkesine uygun olmalı.

07 Oca 2015 - 09:12 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Aynur Bolat - Sayın Kemal Degirmenci'yi Meslektaşımın Alanya da bu mesajları verdiği için kendisini ve onu destekleyenleri teprik ediyorum. Başarılarının devamını ümit ediyorum.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Ocak 09:12Anket Alanya'daki yeni normalleşme kararlarını nasıl karşıladınız?