4 eski bakan için karar verildi

Meclis Soruşturma Komisyonu, yolsuzluk ve rüşvetle suçlanan 4 eski bakanın Yüce Divan'a gönderilip gönderilmemesine karar verdi

MECLİS

Soruşturma Komisyonu, yolsuzluk ve rüşvetle suçlanan 4 eski bakanın Yüce Divan'a gönderilip gönderilmemesine karar verdi. Komisyon oy çokluğuyla bakanların "Yüce Divan'a sevk edilmemesi" yönünde karar aldı.

17-25 Aralık 2013 tarihinde yapılan yolsuzluk operasyonunda isimleri geçen eski İçişleri Bakanı Muammer Güler, eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, eski Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar hakkında 5 Mayıs 2014 tarihinde kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu "Yüce Divan" konusunda son kararını vermek üzere toplandı.

22 Aralık'ta yapılması planlanan ancak itirazlar üzerine 5 Ocak'a ertelenen oylamanın sonucu, bakanların kaderi hakkında kesin olarak belirleyici olmasa da kritik bir gösterge olacak.

Çalışmalarını tamamlayan komisyon, kurulduğu günden 245 gün sonra Meclis Soruşturma Komisyonu Başkanı Hakkı Köylü başkanlığında toplandı. Saat 14.00'da başlayan toplantı yaklaşık 3.5 saat sürdü. Toplantıda 9 AK Parti, 4 CHP ve 1 MHP'li üye oy kullandı.

BASIN MENSUPLARINDAN YOĞUN İLGİ

Basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantı sırasında sinyal kesiciler kullanıldı. Komisyon toplantısının yapıldığı koridora gazeteciler yaklaştırılmadı. Görüntü ve fotoğraf alınmasının yasak olduğu Meclis koridorunda komisyon sürecini sadece muhabirlerin takip etmesine izin verildi. Yaklaşık 50 muhabir, komisyon toplantısının yakınındaki Başbakanlık makamının bulunduğu koridorda uzun süre açıklanacak kararı bekledi.

Toplantının ardından açıklama yapan Komisyon Üyesi ve CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger komisyonda oy çokluğuyla 4 eski bakanın "Yüce Divan'a sevk edilmemesi" yönünde karar alındığını açıkladı. Aksünger, komisyonda 5'e karşı 9 oyla "Yüce Divan" kararı reddedildiğini belirtti.

NİHAİ KARARI MECLİS GENEL KURULU VERECEK

Bugün Meclis Soruşturma Komisyonu'ndan çıkan bu karar da tartışmaları bitirmeyecek. Bakanlar hakkında 245 gündür soruşturma yürüten Komisyon'dan çıkacak karar her ne kadar yol gösterici olsa da 4 eski bakanın Yüce Divan'a sevki konusunda son kararı Meclis Genel Kurulu verecek. Nihai karar Meclis Genel Kurulu'nda yapılacak gizli oylamayla belli olacak. Genel Kurul'un eski bakanlar hakkındaki oylamayın en geç 29 Ocak 2015 tarihine kadar gerçekleştirmek zorunda.

HAKKI KÖYLÜ'DEN İLK AÇIKLAMA

Soruşturma Komisyonu Başkanı Hakkı Köylü 4 eski bakanla ilgili karar sonrası gazetecilere açıklama yaptı. Köylü şunları söyledi:

Her iddia her isim tartışıldı. Herkes her isimle ilgili görüşlerini söyledi ve oyunu belirledi. Dördünü ayrı ayrı değerlendirerek oy kullanıldı. Komisyondaki oylama açık yapıldı. Genel Kurul'daki oylama gizli olacak.

BUGÜN NELER YAŞANDI?

TBMM'de dört eski Bakan hakkındaki soruşturma komisyonu toplantısı saat 14:00'da başladı. Meclis Soruşturma Komisyonu'ndaki kritik oylama gizli oturumla yapıldı. Komisyonun bulunduğu salonun olduğu koridora komisyon üyelerinden başka kimse alınmadı.

Komisyon üyeleri de teker teker kritik toplantı için salona geldi İlk gelen komisyon üyesi vekillerden olan Ak Parti'li Yılmaz Tunç, toplantıda sürecin nasıl işleyeceğini anlattı.

"GENEL OYLAMA OLMAYACAK"

Komisyonda dört bakan hakkında "genel bir oylama olmayacağını" belirten Tunç, komisyon üyelerinin konuşma sıralarının bile "kurayla belirleneceğini" söyledi. Tunç, "Komisyon üyeleri tek tek, her bakan hakkında kanaatlerini bildirecekler. Kanaat bildirmesi de, ilgili eski bakan hakkında, 'Yüce Divan'a gitsin' ya da 'gitmesin' şeklinde olacak" dedi.

KARAR ERTELENEBİLİR MİYDİ?

Meclis Soruşturma Komisyonu, eski AK Partili bakanlar Muammer Güler, Zafer Çağlayan, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar'ın Yüce Divan'a gönderilip gönderilmeyeceğine bugün karar vermesi gerekiyordu. Komisyonun rapor verme süresi 9 Ocak'ta dolduğundan oylamanın yeniden ertelenme olasılığı mümkün görünmüyordu. AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü başkanlığındaki komisyonda, AK Parti'den 9, CHP'den 4 ve MHP'den 1 üye oy kullandı. Tek üyesi bulunan HDP ise daha önce komisyondan çekildiği için oylamada yer almadı.

Saat 14.00'te başlayan toplantıda önce her milletvekili değerlendirme yaptı, daha sonra eski bakanlar için ayrı ayrı Yüce Divan oylaması yapıldı.

Eski 4 Bakan hakkındaki kararın açıklanması bekleniyordu. Konuya ilişkin açıklama yapan AK Parti Sözcüsü Beşir Atalay son MKYK sonrası şöyle konuşmuştu;

KURULUN KARARI ESAS ALINACAK

'Yüce Divan değil siyasi bir kapan'

4 Bakan hakkındaki fezlekeye ve son duruma da değinen Atalay 'Benim şahsi görüşüm komisyon üyelerinin kendi vicdanları ile karar vermeleridir. O kararı biz de bekliyoruz. Komisyon üyelerinin yürüttüğü iş çok önemli iş. Yargı mensubu kimliğinde çalışıyorlar. Çok büyük de vebali ve sorumluluğu var. Belgeler, dosyalar, dinlemeler onların elinde onlar biliyor. Onlar da kendi vicdanları ile karar verecek. Biz de onu bekliyoruz. Bu konuların Yüce Divan ile ilgili siyasi partiler bunu kendi kurullarında değerlendiremezler hukuken de uygun değil. Biz de bu kurullarımızda gündeme gelmemiştir. Kişilerin bazılarının kanaati böyle olabilir o kişilerin kendi kanaatleridir. Kurul ne karar veriyorsa onu esas almak lazım diye düşünüyorum' dedi.

MECLİS SORUŞTURMASI NASIL İŞLİYOR?

Anayasanın 100. maddesine göre; Başbakan veya bakanlar hakkında, TBMM üye tamsayısının en az onda birinin (55) vereceği önerge ile soruşturma açılması istenebiliyor. Meclis, bu istemi en geç bir ay içinde görüşerek gizli oyla karara bağlıyor. Soruşturma kararı verilirse, Meclis'teki siyasi partilerin, güçleri oranında komisyona verebilecekleri üye sayısının üç katı olarak gösterecekleri adaylar arasından her parti için ayrı ayrı ad çekme suretiyle kurulacak 15 kişilik bir komisyon tarafından soruşturma yapılıyor. Komisyon, raporunu 2 ayda Meclis'e sunuyor. Buna 2 ay ek süre verilebiliyor. Rapor TBMM Başkanlığı'na sunulduktan sonraki 10 gün içinde dağıtılıyor. Sonraki 10 gün içinde ise görüşülüyor. Yüce Divan'a sevk kararı, ancak üye tamsayısının salt çoğunluğunun gizli oyuyla alınıyor.

Yüce Divan'da telekulak

BAKANLAR KENDİLERİ DİLEKÇE VERDİ

Bakanlar bizzat kendileri dilekçe vererek soruşturma açılmasını istemişti. Genel Kurul açılırken sürpriz bir gelişme yaşandı. Eski bakanlar Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar haklarında meclis soruşturması açılması için Meclis Başkanlığı'na dilekçe vermişti. AK Parti de 4 eski bakan hakkında meclis soruşturması sürecini başlatacak önerge verme kararı almış, 4 Bakan Meclis Başkanlığı'na verdikleri dilekçede, şu ifadeye yer vermişti: "17 Aralık 2013'ten itibaren yasadışı yollarla elde edilmiş veya gizlilik çerçevesinde yürütülen bir soruşturmaya ait olduğu iddia edilen bir kısım bilgilerin, yine yasalara aykırı olarak TBMM Genel Kurulu'nda ve dolayısıyla bir kısım medya organlarınca kasıtlı biçimde speküle edilerek Anayasa ile güvence altına alınan kişisel onurumuzu rencide etmeye yönelik bir ağır karalama kampanyası yürütülmektedir. Hakkımızdaki iddiaların TBMM tarafından kurulacak bir soruşturma komisyonu marifetiyle soruşturularak gerçeklerin ortaya çıkarılması amacıyla Anayasa'nın 100. ve TBMM İçtüzüğü'nün 107. maddesi uyarınca Meclis Soruşturması açılması hususunda gereğini saygılarımla arz ederim."

BAKAN BOZDAĞ'DAN MUHALEFETE ÖNERGE ÇIKIŞI

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, görüşmelerin sürdüğü dönemde muhalefete yönelik açıklamalar yapmış, CHP'nin neden daha önce önerge vermediğini sormuştu.

Yazarlar büyük tuzağa dikkat çekti

Hükümet adına konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bakanlarla ilgili hususlarda Meclis'i harekete geçirmenin savcıların değil, parlamentonun görevi olduğunu belirterek, "CHP 55 imzayla önergeyi verebilirdi. Tartışmalar 17 Aralık'ta gündeme geldi. 3 ayı geçti, neden bu güne kadar vermediniz?" dedi. Bozdağ, soruşturma komisyonu istekleriyle ilgili ise, "Derdimiz gerçeğin ortaya çıkması, 30 Mart'ın seçim değirmenine su taşımak değil" demişti.

05 Oca 2015 - 18:28 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Alanya'daki yeni normalleşme kararlarını nasıl karşıladınız?