Alanya Belediyesi'ne konkordato şoku

9 Aralık 2017’de temeli atılan ve 16 ayda bitirileceği vaat edilen Alanya Belediyesi yeni hizmet binasında son perde konkordato ilanıyla kapandı. Kamunun güvencesi olan teminat mektubu riske girdi

Haber albümü için resme tıklayın

Ceren ŞAHİN - ÖZEL HABER

ALANYA'NIN Cikcilli Mahallesi, Sarıkadıoğlu Caddesi üzerinde projelendirilen ve sık sık tartışmalara konu olan Alanya Belediyesi'nin yeni hizmet binası kaderine teslim durumda. 2017’nin Aralık ayında temelleri atılan yeni hizmet binasının 16 ayda bitirileceği vaat edilmişti fakat üzerinden 24 ay geçti. Yani 2 yıl. Yalnızca yüzde 30’u tamamlanabilen inşaatta aylardır bir çivi dahi çakılmıyor.

BELEDİYEYE KONKORDATO ŞOKU

Arapsaçına dönen yeni hizmet binasında yaşanan sürecin son perdesine yüklenici firmanın konkordato ilanı damga vurdu. Alanya Belediyesi’nin elinde bulunan teminat mektubu riske girdi. Alanya Belediyesi’nin yüklenici firma karşısında güvencesi olan teminat mektubunun süresinin dolmasına az bir zaman kalınca, yüklenici firmadan teminat mektubunu yenilemesi talep edildi. Talep üzerine 30 Ekim tarihinde Alanya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne havale edilen dilekçe ise şok etkisi yarattı. Dilekçede halihazırda hizmet binasına ilişkin taahhütlerini yerine getiremeyen inşaat firması için İzmir 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde alınan konkordato kararına işaret edildi. Konkordato kararı nedeniyle belediyenin elinde bulunan teminat mektubunun geçici olarak nakde çevrilemeyeceği ve yenileme konusunda ise muhattabın konkordato komiseri olduğu ifade edildi. Şu anda kamunun gördüğü zararın, yüklenici firmadan nasıl tahsil edeceği ise merak konusu.

'RİSK KARŞISINDA NE YAPILACAK?'

Aradan geçen 24 ayın sonunda kamunun güvencesi olan teminat mektubunun riske girmesi şu soruları da beraberinde getirdi: Belediyenin yani kamunun güvencesi olan teminat mektubu aradan geçen 8 aylık zamana rağmen neden bozdurulmadı? Mahkemenin konkordato kararı neden beklendi? Halihazırda geciken projede kamu güvencesini sağlayacak önlemler neden alınmadı? Alanya Belediyesi bu risk karşısında ne yapacak?

İŞTE O KOMİSERİN DİLEKÇESİ

Alanya Belediyesi'ne 25 Ekim tarihinde Konkordato Komiseri Yeminli Mali Müşavir İbrahim Sadi Erk tarafından gönderilen yanıt dilekçesinde şu ifadelere yer verildi: 
"İdarenizce, taahhüdümüz altında bulunan 2017/72770 Alanya Belediyesi Yeni Hizmet Binası İnşaatı Yapımı İşi çerçevesinde idarenize verilmiş olan teminat mektubunun süresinin onaylanan ve süre uzatımı verilen iş programını uygun olarak uzatılması talep edilmiştir. Ancak müvekkil .... İnşaat Plan ve Proje Taahhüt Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi hakkında 18/10/2019 tarihli 2019/481 esas sayılı İzmir 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin konkordato kararı verilmiş olup, ekte sunulu kararın 12. maddesi gereğince davacı .... İnşaat Plan ve Proje Taahhüt Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nce verilmiş olup bu hüküm ve icra iflas kanununun ilgili maddeleri gereğince teminat mektubunun geçici mühlet içerisinde nakde çevrilemeyeceği ve geçici mühlet kararı verilmesinden itibaren firmamızca yapılacak tüm işlemlerin konkordato komiserinin onayına tabii olması sebebi ile teminat mektubunun süresinin uzatılması talebiniz ile ilgili konkordato komiserine bilgi verildiği bilgilerinize arz olunur."

KONKORDATO NEDİR? 

Bir hukuk terimi olan konkordato, bir borçlunun ticari durumunun sarsılmış olmasıyla alacaklıların, alacaklarını belli bir plana göre almaları konusunda kendi aralarında vardıkları ve mahkemece onaylanan anlaşma.

TEMİNAT MEKTUBU NEDİR? 

Resmi kurum ve kuruluşlar ile diğer tüzel ve gerçek kişilere hitaben, belirli bir işin veya hizmetin saptanan şartlar uyarınca ve belirli süreler içinde yerine getirileceği, aksi halde işi yüklenen tarafından tazminat olarak ödemesi gereken belirli bir tutarın, mektubu veren banka tarafından kayıtsız şartsız (gayrikabil-i rücu) ödeneceğinin garanti edilmesine ilişkin verilen mektuplara Teminat Mektubu denir. Basitçe, lehtarın muhataba karşı olan bir taahhüdünü garanti altına alan, lehtarın taahhüdünü yerine getirmediği durumlarda ise garantör sıfatıyla bankaya kayıtsız şartsız ödeme zorunluluğu getiren mektuplara Teminat Mektubu denir.

04 Aralık 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.