80'lik yörük nineden EXPO desteği

2016 yılında Alanya'da düzenlenmesi planlanan EXPO 2016 için Mahmutlar Kılıçarslan İlköğretim Okulu’nda ilgi çekici bir proje geliştirilmeye başlandı

2016 yılında Alanya'dadüzenlenmesi planlanan EXPO 2016 için Mahmutlar Kılıçarslan İlköğretim Okulu’nda ilgi çekici bir proje geliştirilmeye başlandı.
Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Alanya Kaymakamlığı ve Alanya Belediyesi ve Alanya Gönül Elçileri grubunun destekleriyle hayat bulan projede bölgede yaşayan 80 yaşındaki “Yörük Nine” lakabıyla tanınan Emine Çoban, yörenin kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarından kilim dokumayı gelecek nesillere aktarmak için tekrar tezgah başına geçecek.
Yörük nine gönüllü olarak çocuklara dokuma sanatını öğretecek.Kılıçarslan İlkokulu öğrencileri, dokudukları kilimleri 2016 yılında yapılacak olan EXPO 2016 Fuarı’nda kendilerine ayrılan stantlarda sergileyecekler.
Projenin ilk aşaması olarak Alanya Belediyesi, tarafından yaptırılan halı kilim tezgahları Kılıçarslan İlkokulu’na teslim edildi.
Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Er, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Kültürümüzün gelecek nesillere aktarılması gibi güzel bir hedefle yola çıkılan projenin her aşamasında katkılarımızın devam etmektedir. Bu tür projelerin diğer okul ve kurumlarımızda da yaygınlaştırılması için destek ve gayretlerimiz devam etmektedir. Projenin hazırlanmasında ve uygulama safhasında, emek veren ve verecek olan başta okul müdür yetkili öğretmenimiz olmak üzere, tüm kişi ve kurumlara teşekkür ederim” dedi.

26 Temmuz 2014 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.