Anadolu'dan büyük başarı

Kendi ülkesinde doktorların teşhis bile koyamadığı Finli hasta, Alanya Anadolu Hastanesi'nde yapılan başarılı bir operasyonla sağlığına kavuştu

ÖZEL Alanya Anadolu Hastanesi, uyguladığı başarılı ameliyatlarla adından söz ettirmeye devam ediyor. Hastanenin üroloji servisinde görevli Op. Dr. Cem Özlük, Finlandiya'da doktorların teşhis bile koyamadıkları Terttu Tapanınen'in böbreğinden 15 santimetre büyüklüğünde bir tümör çıkarmayı başararak hastasını sağlığına kavuşturdu. Başarılı bir şekilde böbrek kanseri ameliyatı gerçekleştiren Op. Dr. Özlük, "Tapanınen, bana idrar yolları enfeksiyonu şikayetiyle gelmişti. Yapılan radyolojik incelemeler sonucu sol böbrekten kaynaklanan, karnın içine doğru büyüyen yaklaşık 15 santimetre çapında bir tümör olduğunu tespit ettik. Tapanınen daha önce aynı şikayetle kendi ülkesindeki hastanelere gitmiş ancak doktorlar bir teşhis koyamamış. Biz hastanın radyolojik raporlarını kendi ülkesindeki doktorlara gönderdik. Finlandiya'daki doktorlardan ameliyatı kendi ülkelerinde yapamadıkları cevabını aldık. Hastanın tümörünün çok büyük olması nedeniyle açık cerrahi yöntemini tercih ettim. Tümör böbrek ana damarlarına kadar ilerlemişti. 4 saat süren ameliyat gayet başarılı oldu. Tapanınen, 5 günde taburcu olabilecek duruma geldi" dedi.

'ERKEN TEŞHİS ÇOK ÖNEMLİ'

Böbrek tümörlerinin çok sinsi ilerleyen bir kanser türü olduğunu ifade eden Özlük, "Bu nedenle erken teşhis çok önemli. Böbrek tümörlerinde açık ve kapalı cerrahi (laporoskopik ve robotik yaklaşım) uygulanabiliyor. Hastanın yaşı, genel durumu, kanserin yerleşim yeri, boyutu ve evresine göre cerrahi yöntem seçiliyor. Hastanemizde böbrek kanserlerinde tümörün veya hastanın durumuna göre açık ve kapalı cerrahi yöntemleri uyguluyoruz" diye konuştu.

'ŞU AN HARİKA HİSSEDİYORUM'

Ameliyat sonrası sağlığına kavuşan Tapanınen de, "Kendimi harika hissediyorum. Hiçbir şikayetim kalmadı. Beni sağlığıma kavuşturan Alanya Anadolu Hastanesi’ne ve Doktor Özlük'e müteşekkirim. Çok dikkatli bir doktora rastladım. Bu hastaneye idrar yolları enfeksiyonu şikayetiyle gelmiştim. Yapılan testler sonucunda böbreğimde tümör olduğu tespit edildi. Doktor Özlük'e rastlamam benim için büyük bir şans. Finlandiya'da çeşitli hastanelere gittim ama doktorlar bana teşhis koyamamıştı. Özel Alanya Anadolu Hastanesi, Avrupa standartlarının üstünde bir hastane. Burada çok iyi tedavi gördüm. Benimle çok ilgilendiler. Böyle bir ameliyat başka bir hastanede yapılır mı bilmiyorum. Bu hastaneye ve Doktor Özlük'e müteşekkirim" dedi.

11 Haziran 2015 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.