Milli Mücadele Kahramanı'nı kızı Alanya'da anlattı

Milli Mücadele Kahramanı ve siyaset adamı Kazım Karabekir Paşa’nın kızı Timsal Karabekir, Alanya Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansta İstiklal Savaşı’nı anlattı

ALANYA’DA Kazım Karabekir’in kızı İstiklal Harbi’ni anlattı.
Timsal Karabekir, Kazım Karabekir Paşa'nın arşivinden derlenen fotoğraflarla gerçekleştirdiği konferansta, Kurtuluş Savaşı yıllarında birçok zorluğun çekildiğini, Ermenilerin değil asıl Türklerin kendi öz vatanında soykırım ve esaret yaşadığını anlattı. Alanya Belediyesi ve Alanya Fen Lisesi işbirliğiyle düzenlenen konferansa Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in eşi Yıldız Yücel, Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Er, Alanya Belediyesi Tiyatro Müdürü Hüseyin Çinal, MHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Sevim Bulut, Hüseyin Girenes Fen Lisesi Müdürü Şennur Aykut, öğretmenler, STK temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
‘BABAM YETİM BABASIYDI’
Hüseyin Girenes Fen Lisesi Tarih Öğretmeni Sibel Dulum’un Kazım Karabekir Paşa’nın hayatını anlatan açılış konuşmasının ardından konferansa başlayan Timsal Karabekir, Kurtuluş Harbi’nde Anadolu’nun batısından doğusuna yaşanan tüm mücadeleleri belgelerle anlattı. Doğu Cephesi Komutanı olan Kazım Karabekir Paşa’nın arşivinden derlenen fotoğraflarla konferansını gerçekleştiren Timsal Karabekir, vatanı düşmandan kurtarmak için Başkumandan Mustafa Kemal Atatürk’ün aldığı önemli kararlara dikkat çekti. Babasının savaşta yetim kalan binlerce çocuğa da babalık ederek onları asker, öğretmen, terzi, sağlıkçı gibi önemli meslek dallarında yetiştirerek vatana kazandırdığını söyledi. Osmanlı'nın bağrına bastığı Ermeniler’in kendi komşularına zulüm yaptığını hatırlatan Karabekir, babası Kazım Karabekir’in çocukları çok sevdiğini de vurguladı. Babasının Türk çocuklarının yanısıra Ermeni çocuklarına da sahip çıktığını anlattı.
TÜM SALON 'TÜRK YILMAZ' MARŞINI SÖYLEDİ
Timsal Karabekir, bestesi ve sözleri Kazım Karabekir Paşa’ya ait Türk Yılmaz Marşı’nı tüm salonla birlikte söyleyerek konferansını tamamladı.
Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in eşi Yıldız Yücel, Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Er’le birlikte günün anısına Timsal Karabekir’e Alanya ipek kozasından bir tablo hediye ederek teşekkür ettiler.

15 Mayıs 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?