Büyükelçi görevine dönüyor

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç: - "Vatikan’daki Aziz Petrus Bazilikası’nda 12 Nisan 2015 tarihinde düzenlenen ayinden beri istişareler için Merkez’de bulunan Vatikan Büyükelçimiz Mehmet Paçacı’nın görevine dönmesine karar verilmiştir"

DIŞİŞLERİ Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Türkiye'nin  Vatikan Büyükelçisi Mehmet Paçacı’nın görevine dönmesine karar verildiğini  açıkladı.

 

Bilgiç, bir soruya verdiği yazılı cevapta, bugün Vatikan Basın Bürosu  tarafından yapılan açıklamanın müspet bir gelişme olarak karşılandığını  belirterek, şunları kaydetti:

 

"Söz konusu açıklamada, 1915 olaylarına ilişkin olarak, tarihin ve  acıların daha iyi anlaşılabilmesi için arşivleri tarihçilere ve araştırmacılara  açma yönündeki irademizin, dolayısıyla tarafımızdan 2005 yılında yapılan Ortak  Tarih Komisyonu önerisinin takdirle karşılandığı belirtilmektedir. Açıklamada  ayrıca, 1977 yılında şehit edilen Vatikan Büyükelçimiz Taha Carım’ın hatırasına  yapılan atıfla, şiddetin ve terörün kınandığı kaydedilmektedir."

 

Bilgiç, Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi'nin yeniden görevine  başlayacağını, "Bu çerçevede, Vatikan’daki Aziz Petrus Bazilikası’nda 12 Nisan  2015 tarihinde düzenlenen ayinden beri istişareler için Merkez’de bulunan Vatikan  Büyükelçimiz Mehmet Paçacı’nın görevine dönmesine karar verilmiştir" ifadesi ile  duyurdu.

 

Vatikan ile Türkiye arasında 1960 yılına dayanan ilişkiler, geçen yıl  12 Nisan’da Papa Franciscus’un Ermeniler için düzenlenen ayinde, 1915 olaylarına  ilişkin Ermeni iddialarıyla ilgili "soykırım" ifadesini kullanmasıyla gerilmişti.  Papa’nın açıklamaları üzerine Türkiye aynı gün Vatikan nezdindeki büyükelçisi  Prof. Mehmet Paçacı’yı Ankara’ya çağırarak ilişkileri maslahatgüzar seviyesine  indirmişti.

 

Vatikan, Aziz Petrus Meydanı’nda Papa Franciscus'un Çarşamba günleri  yaptığı kabulün ardından Çanakkale ile ilgili bir kitabın tanıtımına dair yaptığı  açıklamada, Papa'nın geçen yıl "soykırım" olarak nitelediği 1915 olaylarına  ilişkin Ermeni iddialarıyla ilgili "trajik 1915 olayları" ifadesini kullanırken,  1977'de Ermeni terör örgütü ASALA tarafından katledilen dönemin Türkiye'nin  Vatikan Büyükelçisi Taha Carım'ın öldürülmesini kınamıştı.  

03 Şubat 2016 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.