Okullara tatil müjdesi

Olumsuz hava koşulları ve kar yağışı nedeniyle bazı il ve ilçelerde eğitime ara verildi. Okulların yarın tatil olup olmayacağı ile ilgili bazı il ve ilçelerle ilgili net bir açıklama yapılmazken bazı iller, bugünden okulların yarın da tatil olduğunu duyurdu. İşte, eğitime ara verilen il ve ilçeler

OLUMSUZ hava koşulları ve kar yağışı nedeniyle bazı il ve ilçelerde eğitime ara verildi. İşte, eğitime ara verilen il ve ilçeler:

Ankara

Ankara'da okullar 2 gün tatil ilan edildi. Ankara Valiliği'nden konuyla ilgili bir açıklama yapıldı. Açıklamada, sıcaklığında aşırı düşüş olacağı, buna bağlı olarak kuvvetli buzlanma ve don olayının artacağı beklendiğinden yarın ve perşembe günü Milli Eğitime bağlı temel eğitim ve ortaöğretim okulları ile kurumlarında eğitim ve öğretime 2 gün süreyle ara verildiğini bildirdi. Başkent'teki yoğun kar yağışına rağmen tatil kararı alınmaması nedeniyle okula giden öğrenciler bugün zor anlar yaşamıştı. Valiliğin kararı tepkilere neden olmuştu.

İSTANBUL'DA OKULLAR TATİL EDİLDİ İstanbul Valiliği, beklenen kar yağışı nedeniyle İstanbul'un özel durumu göz önüne alınarak, herhangi bir olumsuzluğa veya mağduriyete meydan vermemek amacıyla anaokulları ile kentte ilk, orta ve liselerde eğitim ve öğretime 6 Ocak Salı günü bir gün süre ile ara verildiğini duyurdu.

KONYA MERKEZ VE 27 İLÇEDE OKULLARA KAR TATİLİ

Konya'da etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle il merkezi ve 27 ilçede okullar 1 gün süreyle tatil edildi. Engelli ve hamile kadınlarında 1 gün idari izinli sayılacağı belirtildi. Konya Valiliği, merkez Karatay, Meram ve Selçuklu ilçeleriyle Ahırlı, Altınekin, Beyşehir, Bozkır, Çumra, Derbent, Derebucak, Doğanhisar, Güneysınır, Hadim, Taşkent Ilgın, Kadınhanı, Sarayönü, Seydişehir, Akören, Çeltik, Hüyük, Tuzlukçu, Yalıhüyük, Yunak, Kulu, Akşehir, Cihanbeyli ilçelerinde ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki okulların tatil edildiği, Ereğli, Karapınar, Halkapınar ve Emirgazi ilçelerinde ise eğitim-öğretime devam edileceği belirtildi. Ayrıca engelli ve hamile kadınlarında 1 gün idari izinli sayılacağı belirtildi. Kötü hava koşulları nedeniyle bugün yapılması planlanan Konya-İstanbul uçak seferlerinin de iptal edildi.

Bursa / Keles

Bursa’nın dağ ilçelerinden Keles’te eğitime bir gün ara verildi.

Keles Kaymakamlığı tarafından gece saatlerinde yapılan açıklamada "İlçemizde görülen yoğun kar yağışının, köylerdeki mahallelerdeki taşımalı öğrenci hizmetlerinin gerçekleştirilmesinde yaşatacağı muhtemel riskler nedeniyle 05 Ocak Pazartesi günü ilçe genelinde eğitime bir gün ara verilmiştir" denildi.

Tunceli

Tunceli’de dün akşamdan bu yana etkili olan kar yağışı nedeniyle il genelinde 323 köy yolu ulaşıma kapandı.

Akşam saatlerinde etkisini arttırması beklenen kar yağışı nedeniyle Tunceli merkez ile ilçeler, Elazığ ve Erzincan karayollarında da trafikte zaman zaman aksamalar meydana geliyor. Öte yandan etkili olan kar yağışı nedeniyle kent merkezi ile Çemişgezek ilçesinde taşımalı eğitime 1 gün ara verilirken, Nazımiye, Hozat ve Pülümür ilçelerinde eğitim öğretime 2 gün, Ovacık ilçesinde ise 1 gün ara verildi.

Tunceli İl Özel İdaresi ile karayolları ekipleri kapanan yolları ulaşıma açmak için çalışma yürütüyor.

GÜMÜŞHANE

Gümüşhane'de bugün sabah saatlerinden itibaren başlayan ve yer yer etkili olan kar yağışının ardından taşımalı eğitim yapılan okullarda bir günlüğüne eğitime ara verildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamada, yoğun kar yağışı nedeniyle il genelinde taşıma kapsamına alınan resmi ilköğretim, ortaöğretim, özel eğitim okulları ve öğrencisi taşıma ile okula erişen özel eğitim okullarının 6 Ocak Salı günü bir gün süreyle tatil edildiği duyuruldu.

Bitlis

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, kent merkezinde etkili olan yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle, il merkezi ile bağlı köylerde okulların salı ve çarşamba günleri tatil edildiği belirtildi.

Öğrencilerin herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmaması amacıyla eğitime ara verildiği kaydedilen açıklamada, ilçelerde okulların tatil edilmesi kararının kaymakamlıklar tarafından alınacağı ifade edildi.

Ordu

İl Mili Eğitim Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, bölgede devam edem kar yağışı sonucu Gölköy, Gürgentepe, Korgan ve Mesudiye ilçelerinin tamamında, Kabadüz ilçesinin Yokuşdibi ve Derinçay, İkizce ilçesinin Özpınar, Devecik, Yoğunoluk, Kaynartaş, Şenbolluk mahallelerinde, Çaybaşı ilçesinin merkez hariç tüm mahalleleri ile Akkuş ilçesinde Akkuş Yatılı Bölge Ortaokulu hariç merkez ve tüm mahallelerde eğitime 6 Ocak Salı günü ara verildiği belirtildi.

Bingöl

Bingöl'de, kar yağışı nedeniyle kent merkezindeki ilk ve orta dereceli okulların yarın tatil edildiği bildirildi.

Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamada, kentte yoğun kar yağışı nedeniyle il merkezi ile bağlı köylerdeki ilk ve orta dereceli okulların 06 Ocak Salı tatil edildiği belirtildi.

Uşak

Uşak'ta olumsuz hava koşulları nedeniyle il genelinde eğitime bir gün ara verildi.

Uşak Valiliğinden yapılan açıklamada, Uşak Meteoroloji Müdürlüğünün hava tahmin raporlarında bildirilen mevcut hava şartları, yağış durumu ve en son meteorolojik veriler nedeniyle il genelinde tüm yaygın ve örgün eğitim kurumlarında 06 Ocak Salı eğitime bir gün ara verildiği bildirildi.

Açıklamada ayrıca, kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan hamile ve engelli personelin de yarın bir gün süreyle idari izinli sayılacağı belirtildi.

Kastamonu

Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın, yoğun kar yağışı nedeniyle kent merkezi ve bağlı tüm köylerde tüm okulların 2 gün tatil edildiğini bildirdi.

Günaydın, yaptığı açıklamada, il merkezinde sabaha karşı kar yağışı başladığını söyledi. Dün geceden itibaren tedbirlerini almaya başladıklarını ifade eden Günaydın, şöyle konuştu: "Valilikte kriz masası oluşturduk ve tüm arkadaşlarımız sabah 05.00'ten beri durumu takip ediyor. Gördüğümüz kadarıyla şu an kar kalınlığı 15 santimetreye ulaşmış durumda. Yoğun kar yağışı nedeniyle kent merkezi ve bağlı tüm köylerdeki tüm okulları 2 gün tatil ettik. Engelli ve hamile olan çalışanlar da 2 gün izinli olacak. İlçelerdeki tatil durumuna da kaymakamlarımız karar verecek, onlara bıraktık." Günaydın, sürücülerin mecburi olmadıkça trafiğe çıkmamaları uyarısında bulunarak, trafiğe çıkan sürücülerin ise mutlaka zincir kullanmaları gerektiğini kaydetti.

Malatya

Arapgir ve Arguvan ilçelerinde yoğun kar yağışı nedeniyle ilk ve orta dereceli okullarda eğitime bir gün ara verildi.

Malatya Milli Eğitim Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, akşam saatlerinde başlayan kar yağışı nedeniyle Arapgir ve Arguvan ilçelerinde ilk ve orta dereceli okullarda eğitime 06 Ocak Salı ara verilmesi kararlaştırıldı.

Arapgir'de yatılı bölge okullarının tatil edilmediği öğrenildi.

BALIKESİR'DE OKULLARA KAR TATİLİ Balıkesir'de akşam saatlerinde başlayan kar sebebiyle okullar 1 gün süreyle tatil edildi. Balıkesir genelinde devam eden yoğun kar yağışı ve olumsuz hava şartları nedeniyle, merkez ve tüm ilçelerde okul öncesi, temel eğitim, orta öğretim kurumları ile yaygın, özel öğretim ve özel eğitim kurumları Valilik tarafından bugün itibariyle 1 günlük tatil edildi. Ayrıca kar birikintileri ve buzlanma nedeniyle, araç trafiği ve yaya ulaşımında meydana getirebileceği olumsuz etkiler göz önüne alınarak tedbir amacıyla kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan özürlü personel ve hamilelerin de 1 gün süreyle idari izinli sayılmasına karar verildi.

KÜTAHYA'DA 1 GÜN ARA VERİLDİ Kütahya il merkezi ve bazı ilçelerde yoğun kar yağışı nedeniyle ilk ve orta dereceli okullarda eğitime bir gün ara verildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, il genelinde etkili olan kar yağışı nedeniyle ilk ve orta öğretim kapsamındaki öğrenciler ile birleştirilmiş sınıflı köy okullarında eğitime 06 Ocak Salı ara verildi. Öte yandan Tavşanlı ve Gediz ilçelerinde ise tüm ilk ve orta dereceli okulların tatil edildiği bildirildi.

AFYONKARAHİSAR Afyonkarahisar il merkezinde ise etkili olan şiddetli yağış nedeniyle Valilik kararıyla il merkezi ve merkeze bağlı belde ve köylerde yarın eğitime 1 gün süreyle ara verildiği açıklandı.

DENİZLİ

Denizli’de akşam saatlerinde başlayan kar yağışı nedeniyle ilk, orta ve lise dengi okullar 1 gün tatili edildi. Denizli’de akşam saatlerinde başlayan yoğun kar yağışı okulları tatil ettirdi. Yoğun kar yağışından dolayı Sarayköy ilçesi dışında merkez ve tüm ilçelerde okulların tatil edildiği duyuruldu.

MANİSA KULA’DA OKULLAR 1 GÜN TATİL EDİLDİ Manisa’nın Kula ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle ilköğretim okulları, 1 gün süreyle tatil edildi. Alınan bilgiye göre, Kula Hıfzıssıhha Kurulu başkanı Kula kaymakamı Murat Güven ilçe ve bağlı köylerdeki yoğun kar yağışı nedeniyle, ilköğretim okullarında eğitim ve öğretime yarın ara verilmesini kararlaştırdı. Kula ilçesi ve köylerinde, eğitim ve öğretime, 07.01.2015 Çarşamba günü yeniden başlanacak. Bu arada, Kula kent merkezine yılın ilk karı düştü. Kar yağışı nedeniyle sürücülerin dikkatli olmaları istenirken, trafik ekipleri, şehirlerarasında seyreden araçları, zincir takmaları konusunda uyarıyor.

KOCAELİ’DE OKULLAR TATİL Kocaeli Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamaya göre Kocaeli genelinde anaokulları ile ilk, orta ve liselerde eğitim ve öğretime Salı günü bir gün süre ile ara verileceği belirtildi. Ayrıca olumsuz hava şartları nedeniyle de Kocaeli Üniversitesi’nde Salı günü yapılacak olan sınavlar iptal edildi. Olumsuz hava şartları nedeniyle İstanbul başta olmak üzere bir çok ilde okullar tatil edildi. Kocaeli Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamaya göre Kocaeli genelinde eğitim-öğretime 1 gün süreyle ara verildiği duyuruldu. Kocaeli Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada; “Yoğun kar yağışı ile birlikte mevsim normallerinin altında seyredecek düşük sıcaklıkların araç trafiğinde ve yaya ulaşımında yol açacağı olumsuzluğa ve mağduriyete yer vermemek amacı ile anaokulları ile ilk, orta ve liselerde eğitim ve öğretime 06.01.2015 Salı günü bir gün süre ile ara verilmesi uygun görülmüştür. Aynı gün kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan, engelli ve hamile personel idari izinli sayılacaktır” ifadelerine yer verildi.

ÜNİVERSİTEDE SINAVLAR İPTAL EDİLDİ

Öte yandan Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, sosyal medya hesabından Kocaeli Üniversitesi’nde Salı günü yapılacak olan sınavların iptal edildiğini ve eğitime bir gün ara verildiğini duyurdu. Rektör Sadettin Hülagü sosyal medya hesabında; “Metorolojik uyarılar doğrultusunda mağduriyete meydan vermemek amacıyla 06.01.2015 tarihinde KOÜ’de eğitime bir gün ara verilecektir. Tatil kararı tüm kapüsler için geçerlidir. Sınav tarihleri daha sonra açıklanacaktır” açıklamalarını paylaştı.

BURDUR’DA EĞİTİME KAR TATİLİ

Burdur’da etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle Valilik kararıyla eğitime bir gün süreyle ara verildi. Burdur’da akşam saatlerinde başlayan yoğun kar yağışı merkez ve ilçelerde etkisini sürdürüyor. Kar yağışı nedeniyle yaşanabilecek olumsuzluklara karşı Valilik tarafından Burdur merkez ve ilçelerinde ilk ve orta dereceli okullarla liselerde eğitime bir gün süreyle ara verildiği açıklandı. Burdur Valisi Hasan Kürklü kararı resmi Twitter hesabından duyururken, "Yoğun kar yağışı nedeni ile okullar salı günü tatil edilmiştir" dedi.

Sarıkamış'ta 1,5 gün kar tatili

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde etkili olan kar yağışı dolayısıyla ilçe merkezi ve tüm köylerdeki okulların 5 Ocak öğleden sonra ve 6 Ocak'ta tatil edildiği bildirildi. İlçede sabah saatlerinde başlayan ve etkisini sürdüren yoğun kar yağışı, hayatı olumsuz yönde etkiledi. Kar kalınlığı ilçe merkezinde 25 santimetreye ulaştı.

Karayolları ve belediye ekipleri kar temizleme çalışmasını aralıksız sürdürürken, esnaf da iş yerlerinin önünde biriken karları temizledi. Kaymakam Muhammed Gürbüz, kar yağışı ve tipi nedeniyle ilçe merkezi ile köylerde eğitime 5 Ocak öğleden sonra ve 6 Ocak'ta ara verildiğini söyledi.

Gürbüz, öğrencilerin okul yolunda herhangi bir sıkıntı yaşamaması adına tatil kararı alındığını bildirerek, "Yağışlar dolayısıyla herhangi bir köy yolumuz şu an itibariyle kapalı değil. Ekiplerimiz bir aksaklık yaşanmaması için hazır bekliyor" dedi.

Erzurum

Karayazı ilçesinde kar yağışı ve fırtına nedeniyle ilçe genelinde ve bağlı köylerde eğitime bir gün ara verildi. Karayazı Kaymakamlığından yapılan açıklamada, ilçe genelinde yoğun kar yağışı ve fırtınanın devam ettiğini belirtildi.

Açıklamada, kar yağışı dolayısıyla ilçe genelinde ve bağlı köylerde ilk ve ortaöğretim kurumlarının 1 gün tatil edildiği kaydedildi. Hamile ve engelliler de 1 gün süreyle idari izinli sayılacak.

Çankırı

Çankırı'da olumsuz hava şartları nedeniyle eğitime bugün ara verildi. Çankırı Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada,kentteki kar yağışının etkisini yoğun şekilde sürdürmesi dolayısıyla il genelindeki tüm okulların bugün tatil edildiği kaydedildi.

Çorum

Çorum'da kar yağışı nedeniyle ilk ve orta dereceli okullarda eğitime bir gün ara verildi. Çorum Milli Eğitim Müdürlüğü, il genelinde etkili olan kar yağışı nedeniyle merkez ile 13 ilçede ilk ve orta dereceli okullarda eğitime bir gün ara verildiğini bildirdi. Açıklamada, hamile ve engelli personelin de bugün idari izinli sayılacağı kaydedildi.

Kırıkkale

Kırıkkale'nin Balışeyh ve Sulakyurt ilçelerinde olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime bugün ara verildi. Balışeyh Kaymakamlığından yapılan yazılı açıklamada, yoğun kar yağışı ve hava şartlarının hayatı olumsuz etkilemesi nedeniyle ilçe merkezi ve bağlı köylerdeki okullarda eğitime 1 gün ara verildiği belirtildi.

Sulakyurt Kaymakamlığı da ilçedeki yoğun kar yağışının hayatı olumsuz etkilemesi nedeniyle ilkokul, ortaokul ve liselerde eğitime bugün ara verildiğini duyurdu. Keskin ve Bahşılı ilçelerinde ise taşımalı eğitime bugün ara verildiği öğrenildi.

ISPARTA’DA KAR NEDENİYLE EĞİTİME BİR GÜN ARA Isparta’da beklenen kar yağışı akşam saatlerinde başladı. Kar yağışının özellikle Yenişarbademli ve Şarki karaağaç ilçelerinde etkili olduğu belirtilirken, tüm il genelinde okullarda eğitim öğretime bir gün ara verildi. Karar, Isparta Milli Eğitim Müdürlüğü’nün internet sitesinden duyuruldu.

Düzce

Düzce'nin Kaynaşlı ve Yığılca ilçelerinde kar yağışı nedeniyle eğitime bugün ara verildi. İlçe Milli Eğitim müdürlüklerinden yapılan açıklamada, yoğun kar yağışı nedeniyle Kaynaşlı ve Yığılca ilçelerindeki tüm okullarda bugün eğitime ara verildiği belirtildi. Okullarda eğitimin, hava şartlarının uygun olması durumunda yarın yeniden başlayacağı bildirildi.

SAMSUN’DA BAZI OKULLARA KAR TATİLİ 

Samsun’da olumsuz hava şartlarından dolayı merkez ve bazı ilçelerde okullar bugün tatil edildi. Samsun Valiliği’nden yapılan açıklamada, Canik, Ayvacık, Salıpazarı ve Vezirköprü ilçelerinde olumsuz hava koşulları dolayısıyla eğitim -öğretime 1 gün ara verilirken, Tekkeköy ilçesindeki Akbaşlar, Yenidoğan, Yeşildere, Gökçedere ve Yazılar İlkokulu'nda da 2 gün ara verildi

Sakarya

Sakarya'da olumsuz hava şartları nedeniyle taşımalı eğitim verilen okullar bugün tatil edildi. Valilikten yapılan açıklamada, kentte etkili olan kar yağışından dolayı il genelindeki resmi taşımalı eğitime tabi öğrenciler için eğitime  bugün ara verildiği kaydedildi.
ELAZIĞ'DA 33 KÖYDE OKULLARA KAR TATİLİ

Elazığ'ın Karakoçan ilçesi'ne bağlı 33 köyde kar nedeniyle taşımalı eğitim yapılamayacağı için okullar 1 gün tatil edildi.

Elazığ'ın Karakoçan ilçesi'ne bağlı köylerde yoğun kar yağışı nedeniyle 33 köyde valilik kararıyla okulların 1 gün tatil edildiği açıklandı. Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada," Yoğun kar yağışı sebebiyle Elazığ'ın Karakoçan ilçesine bağlı Akpınar, Doğanoğlu, Çalıkaya, Doğanyolu, Sarıbaşak, Çıtak, Hamurkesen, Keklik, Pilavtepe, Demirtaş, Bazlama, Yeşilbelen, Kavalcık, Gümüşakar, Kocadayı, Çelebi, Sarıhan, Kuşbayırı, Korudibi, Alabal, Okçular, Koçyiğitler, Akarbaşı, Balcalı, Pamuklu, Pembelik, Akkuş, Akçiçek, Çayırgülü, Üçbudak, Akdüven, Kızılpınar, Yenikaya, köyleri ile bağlı mezralarında salı günü Valilik Oluru ile eğitime bir gün ara verilmiş olup, belirtilen tarihte taşımalı eğitim yapılmayacaktır" denildi.

Kaynak: DHA 

06 Oca 2015 - 16:15 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Alanya'daki yeni normalleşme kararlarını nasıl karşıladınız?