İflas otelleri vurdu

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman, Rusya'da art arda yaşanan tur operatörü iflaslarını değerlendirdi

 YAŞANAN iflaslardan dolayı otellerin ciddi zarar gördüğünü belirten Hacısüleyman, her iflasın otellere ağır bir fatura çıkardığını söyledi. Otelcilerin daha ağır fatura ödememesi için çalışacakları firmaları seçerken dikkatli olmaları gerektiğini ifade eden Hacısüleyman, son dönemde olanların bir yanıyla yeni dünya düzenine ayak uyduramayanlardan kaynaklandığını kaydetti. “Yaşananlar sektörün her kesimine özellikle konaklama kesimine verdiği ciddi zararlara rağmen, bu bir yanıyla doğal ayıklanma sürecidir” diyen Hacısüleyman, son günlerde yaşanan iflaslar nedeniyle Türkiye’de tatilini geçirenlerin bundan en az etkilenmesi için sektörün bütün kesimlerinin işbirliği halinde çalıştığını, bunun sonucu olarak sorunların en az sıkıntıyla aşıldığını kaydetti. Hacısüleyman, iflas eden tur operatörlerinin bir pazar ya da ülke ile sınırlı olmadığını, iflas edenler arasında Rus tur operatörleri olduğu gibi Alman ve İngiliz ve Danimarka merkezli tur operatörleri de bulunduğunu söyledi. Hacısüleyman, "İflas eden tur operatörleri incelendiğinde bunların bir bölümünün değişen dünya düzeni ve bunun seyahat endüstrisi pazarına yansımalarını doğru okumadıklarını görüyoruz. Bu yaşananların bir yönüyle sektörde bir doğal ayıklanma süreci getireceğini söyleyebiliriz. Sürece ayak uyduramayanlar ayıklanıyor. Bunun tek tek işletmelere ve kısa vadede neden olacağı sıkıntılar var. Uzun vadede pazarın sağlıklı bir zemine oturmasına da vesile olabilir. Bu nedenle bütün sektörü ve üyelerimizi çalışacakları kişi ve firmayı seçerken dikkatli olmaya çağırıyorum” dedi.

07 Ağustos 2014 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.