ALTSO'dan denetçi uyarısı

Denetçiler konusunda yapılan değişikliği hatırlatan ALTSO, kanunun öngördüğü uygulamaların yerine getirilmemesi durumunda cezai işlem yapılabileceği uyarısında bulundu

ALANYA Ticaret ve Sanayi Odası'ndan (ALTSO) yapılan duyuruda, şu uyarılara yer verildi: "6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun getirdiği en önemli yeniliklerden birisi şirketlerin bağımsız denetimi olup, bağımsız denetime tabi olacak şirketleri belirleme yetkisi ise Bakanlar Kurulu'na verildi. 1 Şubat tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan 2014/7149 karar sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla 2015 yılı için bağımsız denetim kriterleri yeniden belirlenerek bağımsız denetim kapsamı genişletildi. Denetime ilişkin Avrupa Birliği (AB) direktifinde aktif toplam, net satış hasılatı ve çalışan sayısı olmak üzere 3 kriter belirlenmiş olup, geçmiş 2 yılda söz konusu 3 kriterden 2'sini sağlayan şirketler bağımsız denetime tabi oluyor. Bağımsız denetime tabi olan şirketlerin denetimi, Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından yetkilendirilen “Bağımsız Denetim Kuruluşları” ve “Bağımsız Denetçiler” tarafından, uluslararası denetim standartlarıyla uyumlu Türkiye Denetim Standartları'na göre yapılıyor. Bilindiği üzere, 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun 397, 398, 399, 400, 401, 402, 403, 404, 405 ve 406. maddelerinde anonim şirketlerin ve şirketler topluluğunun finansal tablolarının ve yönetim kurulunun yıllık faaliyet raporunun denetimi düzenlendi. Söz konusu hükümler ile bağımsız denetçinin şirket genel kurulunca seçilmesi gerektiği ve kanunda öngörülen istisnalar dışında bağımsız denetçinin seçiminin genel kurulun devredilemez yetkileri arasında olduğu, seçimden sonra denetçinin ticaret siciline tescil ve Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi ile şirketin internet sitesinde ilan ettirilmesi gerektiği, bağımsız denetçinin şirket genel kurulunca seçilmesi gerekirken genel kurulun bu yönde bir kararı olmaksızın doğrudan yönetim kurulu tarafından seçilmesinin ve onunla sözleşme yapılmasının kanun hükümlerine aykırılık oluşturduğu ve batıl olacağı, batıl olan sözleşmeye göre yapılan denetimin zorunlu denetim olarak geçerli kabul edilmeyeceği, dolayısıyla kanun kapsamındaki zorunlu denetimin yapılmamış olacağı, bu durumda denetimden geçmemiş finansal tablolar ile yönetim kurulunun yıllık faaliyet raporunun düzenlenmemiş hükmünde olacağı yani batıl olacağı, dolayısıyla bu finansal tablolara istinaden kanun ve diğer mevzuat kapsamında yapılacak diğer ticari ve hukuki işlemlerin (finansal tabloların görüşülmesi-ibrası kar dağıtımı, sermaye arttırımı-azaltımı, vergi beyannamelerine ek olarak sunulması, kredi dokümanı olarak sunulması, yeminli mali müşavirler ile serbest nuhasebeci ve mali müşavirler tarafından onaylanması gibi işlemlerin) gerçekleştirilemeyeceği düzenlendi. 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu uyarınca bağımsız denetime tabi şirketler tarafından, bağımsız denetçinin seçimine ve denetim sözleşmesine ilişkin olarak belirtilen hususlara dikkat edilmesi ve telafisi mümkün olmayacak durum ve cezai yaptırımlarla karşılaşılmaması için kanuni gerekliliklerin yerine getirilmesi konusu önemle duyurulur."

04 Eyl 2015 - 17:17 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Çorum Haber