Yeni nesil yazar kasa kullanımına süre ayarı

Ödeme kaydedici cihaz kullanma zorunluluğu bulunan mükelleflerin, "yeni nesil ödeme kaydedici cihazları" kullanma mecburiyetinin başlama tarihleri, 2014 yılı satışları veya gayrisafi iş hasılatı dikkate alınarak yeniden belirlendi

MALİYE Bakanlığının konuya ilişkin "Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde  Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ" taslağı, Gelir İdaresi Başkanlığının internet  sitesinde yayımlandı.

 

Taslak ile yeni nesil yazar kasaların kullanma mecburiyeti,  2014 yılı  satışları veya gayrisafi iş hasılatı dikkate alınarak yeniden düzenlendi.

 

 Bu kapsamda  2014 yılı satışları veya gayrisafi iş hasılatı, 1 milyon  lirayı aşan mükellefler için 1 Nisan 2016 tarihinden, 1 milyon liradan 500 bin  liraya kadar olan mükellefler için 1 Temmuz 2016 tarihinden, 500 bin lira ile 150  bin lira arasında olan mükellefler için 1 Ekim 2016 tarihinden, 150 bin liradan  az olan mükellefler için de 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren yeni nesil ödeme  kaydedici cihaz kullanma mecburiyeti başlayacak.

 

Dileyen mükellefler, bu tarihlerden önce de Maliye Bakanlığınca  onaylanmış cihazları kullanabilecek.

 

 "Bilgisayar Bağlantılı Ödeme Kaydedici Cihazları" kullanan mükellefler  için yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanma mecburiyetinin başlama tarihi bu  tür cihazların, aynı veya şube şeklindeki işyerlerinde çok sayıda kullanılıyor  olmaları, birbirleri ile olduğu kadar değişik çevre birimleri ile de entegre  olacak şekilde kullanılmaları, farklı teknik özelliklere sahip olmaları gibi  nedenlerle ve bu cihazların kullanıldığı işyerlerinin yeni nesil ödeme kaydedici  cihaz sistemine en uygun şekilde entegrasyonunu sağlamak amacıyla, yıllık satış  ve gayri safi iş hasılatı tutarlarına bağlı olmaksızın 1 Ocak 2017 olarak  belirlendi.

 

 Daha önce basit/bilgisayar bağlantılı yeni nesil ödeme kaydedici  cihazları kullanmak zorunda olan mükelleflerin bu mecburiyetleri 1 Ocak 2016  olarak tespit edilmişti.

 

 Mükellefler, 3100 sayılı Katma Değer Vergisi Mükelleflerinin Ödeme  Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkında Kanun ve ilgili mevzuat  hükümlerine tabi mevcut ödeme kaydedici cihazlarını belirtilen tarihleri geçmemek  üzere mali hafızaları doluncaya kadar kullanabilecek.

 

Tebliğin yayım tarihinden geçerli olmak üzere, belirtilen tarihlerden  önce mali hafızaları dolan mevcut ödeme kaydedici cihazlara yeni mali hafıza  takılmayacak ve cihaz Bakanlıkça yayımlanan Genel Tebliğlerde belirlenen usul ve  esaslar çerçevesinde hurdaya ayrılacak.

 

Cihazı hurdaya ayrılan mükellefler yeni nesil ödeme kaydedici  cihazları almak suretiyle yükümlülüklerini yerine getirebilecek.

 

İşe yeni başlayacakların cihaz kullanım tarihleri 

 

 Bu yıl içinde işe başlayan ya da başlayacak mükelleflerin yeni nesil  ödeme kaydedici cihaz kullanım mecburiyeti 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren  başlayacak. 1 Ocak 2016 tarihinden sonra işe başlayacak mükelleflerin söz konusu  cihazları kullanma mecburiyeti, işe başlangıç tarihinden itibaren 30 gün  (kalkınmada öncelikli yörelerde 60 gün) içinde geçerli olacak. 3100 sayılı Kanuna  dayanılarak çıkarılan ilgili mevzuata göre ödeme kaydedici cihaz kullanımından  muaf tutulanların, muafiyetlerinin devamı süresince Yeni Nesil Ödeme Kaydedici  Cihazları kullanma mecburiyetleri bulunmuyor.

 

Söz konusu kanun ile ilgili mevzuata göre ihtiyari olarak sinema giriş  bileti, yolcu taşıma bileti düzenleyen veya faaliyetlerinde ihtiyari olarak ödeme  kaydedici cihaz kullanmak isteyen mükellefler, belirlenen sürelerden sonra ödeme  kaydedici cihaz kullanmayı tercih edecek olmaları halinde, yeni nesil ödeme  kaydedici cihaz kullanmak mecburiyetinde olacak.

 

   Eski ödeme kaydedici cihazları hurdaya ayrılacak 

 

 Akaryakıt pompalarına bağlanan ödeme kaydedici cihazları kullanmak  zorunda olan mükelleflerin yeni nesil ödeme kaydedici cihazları kullanma  mecburiyeti, Gelir İdaresi Başkanlığınca konuya ilişkin hazırlanacak teknik  kılavuz ve mesajlaşma protokolü dokümanlarının hazırlanarak ilan edilmesi ve  zorunluluk başlangıç tarihlerinin Bakanlıkça belirlenmesini müteakip belirtilen  tarihlerden itibaren başlayacak.

 

Mükellefler yeni nesil ödeme kaydedici cihaz alarak kullanmaya  başlamalarını takiben, işletmelerinde mevcut 3100 Sayılı Kanuna tabi eski ödeme  kaydedici cihazlarını Bakanlıkça yayımlanan genel tebliğlerde belirlenen usul ve  esaslar çerçevesinde hurdaya ayırma işlemine tabi tutacak.  

22 Aralık 2015 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.