AYD'den '10 parmak' kursu

Arıkan Yılmaz Dim (AYD) Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, halka açık olarak 10 parmak klavye kullanım kursu vermeye hazırlanıyor.

ARIKAN

Yılmaz Dim (AYD) Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, halka açık olarak 10 parmak klavye kullanım kursu vermeye hazırlanıyor. Bilgisayar karşısında harcanan sürenin daha etkin hale getirilmesi için böyle bir projeyi başlatmaya karar verdiklerini belirten okul yönetimi, bilgisayar karşısında geçirilen sürenin sadece yüzde 20'sinin veri girmekle geçtiğini, yüzde 80'inin ise tuş aramakla geçtiğini ifade etti. Kurs Sorumlusu Esra Sinar'ın öğretmenliğinde gerçekleşecek derslerde, bu zaman kaybını ortadan kaldırılması, bilgisayar kullanımındaki verimin arttırılması sağlanacak. On parmak kursu, kişilere on parmak klavye yazabilme becerisi kazandırıp iş, ticari ve günlük hayatta kullanılan yazışmaların hızlı ve noksansız yürütülmesini sağlayacak.

KURSİYERLERİN ALACAĞI DERSLER

Proje kapsamında kursa gelecek kursiyerlere ise şu konularda bilgiler verilecek ve uygulaması yapılacak: Standart Türk (F) Klavyesine göre, klavyeye bakmadan on parmak metoduyla yazma tekniği, doğru teknik ve sürat kavramı geliştirilecek. Klavye öğretimine yeterli zaman ayrılıp, hızlı bir şekilde geçilmeyecek, her derste bir önceki dersin kısa tekrarı yapılacak. Klavye öğretimi bitirildikten sonra, klavye tekrarı yapılacak (Haftada en fazla 10 saat), basitten zora doğru düz yazdırılmasına geçilecek. Kursiyerlerin sürat grafiği kullanarak kendi çalışma ve sürat seyrini takip etmeleri sağlanacak. On parmak dersinde öğretim metodu dersi derste öğrenme-öğretme ilkesi esas alınacak.

KURSİYERLERİ NELER BEKLİYOR?

Kursun sonunda ise başarı gösteren kursiyerler şu avantajlarla kursu tamamlayacak, F klavyeyi tanır, çalışma esaslarını kavrar. F klavyede on parmak yazabilme ve beceriyle kullanabilme alışkanlığını kazanır. Bir on parmak kullanan kişi gerekli olan temiz, planlı ve düzenli çalışma yapar. İşin zamanında ve noksansız olarak bitirilmesi sorumluluğunu kazanır. İş ve ticari hayatta kullanılan yazışmaları öğrenir. Doğru ve süratli yazı yazma becerisinde en üst düzeye ulaşır. Bu program sonunda kursiyerlerin büyük bir çoğunluğu tekniğine uygun olarak bakmadan on parmakla dakikada en az (30-40 kelime) yazar. On parmak klavye yazma mahareti kazandırıp meslek sahibi olmaları, meslek sahiplerinin de daha ehil olmaları ve on parmak klavye yazmaları sağlanacak.

19 Aralık 2015 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.