'Karamsar olmayın'

Alanya'da çok olumsuz bir turizm sezonu beklemediğini söyleyen Kaymakam Tanrıseven "Avrupalı turistin tatil tercihi yine Türkiye ve Alanya olacak. Çünkü bu kadar ucuz ve kaliteli bir tatili dünyanın hiç bir yerinde yapamazlar" dedi

ALANYA Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, Yeni Alanya'nın krize gebe turizm sezonuna ilişkin sorularını yanıtlarken, moral yükseltici açıklamalar yaptı. Önümüzdeki sezon öncesi turizm sektörüne hakim olan olumsuz havanın 2015 turizm sezonu öncesinde de aynen yaşandığını hatırlatan Kaymakam Tanrıseven "Geçen yıl sezon biraz geç başladı ancak hemen ardından toparladık. Sezon da uzadı ve büyük bir kayıp yaşamadık. Bu yıl da benzer kaygılar yaşanırken, ben aynı geçen yıl olduğu gibi yine toparlayacağımızı ve çok olumsuz bir sezon yaşamayacağımızı düşünüyorum" dedi.

'EN BÜYÜK ŞANSIMIZ SAYIN ÇAVUŞOĞLU'

Kriz beklentilerinin yüksek olduğu şu dönemde Alanya'nın en büyük şansının Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu olduğunu söyleyen Tanrıseven "Çünkü taleplerimizi kendisine birebir ve anında iletebiliyoruz" dedi. Son günlerde otel sahiplerinden restorancılara, teknecilerden turizm sektörü temsilcilerine kadar her kesimle görüşmeler yaptığını ve nabız yokladığını söyleyen Tanrıseven "Turizmcilerimizde bir takım tereddütler var ancak tümüyle bir karamsarlık söz konusu değil. Turizmde sadece ülkemiz sorun yaşamıyor. Şu anda global ölçekli bir sorun söz konusu. Örneğin Hong Kong'da da turist sayısı azalmış durumda ve bir kriz beklentisi söz konusu. Biz güçlü bir ülke, güçlü bir ekonomiyiz. Bu sıkıntıları da kısa sürede aşarız. Hükümetimiz turizme yönelik tedbirleri açıkladı, önümüzdeki dönemlerde de yeni adımlar atacak, yeni destekler verecektir. Bizler de Alanya Kaymakamlığı olarak turizmcilere ve sektör temsilcilerine her türlü desteği vereceğiz. Önceki gün Alanya'daki resmi kurum yöneticilerinin tamamına bir talimat verdim. Turizm sektörünün içinde bulunduğu durumdan dolayı sektörü çok fazla sıkmayacaklar, yasal mevzuat çerçevesinde turizmcilerimize yardımcı olacaklar. Gerek hükümetimizin, gerekse idaremizin atacağı adımlarla önümüzdeki günlerde her şey daha güzel olacak" dedi.

'AVRUPALI ASLA VAZGEÇMEZ'

Dünyadan bir takım bilgiler de aktaran Tanrıseven "Thomas Cook, İspanya'daki rezervasyonlarının büyük ölçüde dolduğunu, bundan sonraki rezervasyonları Türkiye'ye kaydıracaklarını açıkladı. Dünyaca ünlü İngiliz gazetesi Independent bir kaç gün önce İngilizlere 'İspanya'da tatil yapmayı planlayan İngilizler iki kere düşünsün. Çünkü Türkiye, İspanya'dan yüzde 80 daha ucuz" çağrısını yaptı. Yani Avrupalılar ülkemizin doğal güzellikleri, kaliteli ve ucuz turizm olanaklarından asla vazgeçmeyecekler. Keza Rus hükümeti de vatandaşlarına 'Birleşik Arap Emirlikleri ve Tayland'da tatil yapın' çağrısında bulundu ancak Rus turistin en rahat, en ekonomik tatil yapacağı ilk ülke Türkiye'dir. Rus turist sayısı önümüzdeki sezon azalacaktır ancak yine Rus turistler de gelmeye devam edecektir. Bu nedenle şu anki dönemsel sıkıntıya karşı umutsuzluğa kapılmayalım, sezona umutla bakalım. Zaten Alanya ekonomisi önümüzdeki yıldan itibaren kabuk değiştirecek. Gerek Alanya Hamdullah Emin Paşa (AHEP) Üniversitesi, gerekse Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) ve yeni açılacak çok sayıdaki fakülte ile öğrenci sayımız çok artacak. Alanya böylelikle 12 ay canlı bir kent haline gelecek. Bu yüzden asla karamsar değiliz, hükümetimize, Dışişleri Bakanımız Sayın Çavuşoğlu'na güveniyoruz. Tüm sıkıntıları aşacağız" dedi.

'YERLİ TURİSTİ UNUTMAYALIM' 

Alanya'nın Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarını kapsayan yüksek sezonda yüzde 100 dolu olacağına inandığını, Ramazan ayından sonra yerli turistin de geleceğini vurgulayan Tanrıseven "Ankara'da kimle konuştuysam, bu sezon fiyatların uygun olması durumunda Alanya'da tatil yapmak istediğini söyledi. Bu süreçte iç turizme biraz daha eğilerek, yerli turist çekmeye çalışacağız. Ramazan ayından sonra yerli turist hareketi başlar. Sezon da uzar. Bu yüzden çok olumsuz bir sezon beklemiyorum. Karamsar olmayalım, sezona umutla bakalım" dedi.

24 Şubat 2016 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Kürşat Bilgin - Sayın Tanrıseven,

Bu iş temennilerle olmuyor. Elimizdeki gerçek verileri değerlendirdiğimizde durum vahim. Rusya Pazarı sıfır, Diğer pazarlar geçen yılki kötü sezonun %80 altında seyrediyor. Paket ise tam bir fossss

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Şubat 23:13