Bakan Kurtulmuş vatandaşlarla iftarda buluştu

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, "Bir zamanlar kötülüklerle, kinle, kanla anılan Diyarbakır, şimdi huzur kenti oldu. Allah'a binlerce şükür. Diyarbakır huzur kenti olmaya devam edecek." dedi.

KURTULMUŞ, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince Dağkapı Meydanı'nda  düzenlenen 4 bin kişilik iftarda vatandaşlarla buluştu.

Bakan Kurtulmuş, iftar sonrası yaptığı konuşmada, medeniyet, ilim  merkezi, şarkın dünyaya açılan penceresi kentte, birbirinden güzel ve değerli  olan Diyarbakırlılarla aynı iftar sofrasını paylaşmaktan büyük bir memnuniyet  duyduğunu söyledi. Kıyamete kadar bir ve beraber olmanın tohumlarının bu iftar  sofralarında atıldığını ifade eden Kurtulmuş, bu coğrafyanın ve sofraları  paylaşan insanların geçmişi, kültürü, adeti, gelenekleri, görenekleri, kıblesi,  Allah'ı, Peygamber'i, geçmişinin ve geleceğinin de bir ve beraber olacağını  belirtti.

Numan Kurtulmuş, Birinci Dünya Savaşı'nda Ortadoğu'yu hallaç pamuğu  gibi dağıtanların şimdi de sınırları bölerek farklı ülkelerde yaşamak durumunda  kalan halkların gönüllerini ve zihinlerini bölmeye çalıştığına işaret ederek,  şöyle konuştu:  "Buna müsaade etmeyeceğiz. Buna siz Diyarbakır ve Türkiye halkı buna  müsaade etmeyecek. Bizim birbirimizden bir farkımız, ayrıcalığımız yok.  Anadillerimizin farklı olması bizi ayırma vesilesi değildir. Renklerimizin ayrı  olması bizim için bir ayrılık vesilesi değildir. Tam tersine biliyoruz ki anadili  ana sütü kadar helaldir. Her kim hangi anadilini konuşuyorsa, Rabb'inin ona  öğrettiği bir dili konuşuyordur. Onun için ne gerekçeyle olursa olsun ister  zenginlik, fakirlik, ister şu dilden, ister bu dilden, ister meşreb, mezhep  meselesi olsun bütün bunları bir kenara bırakıyoruz. Biliyoruz ki hepimiz hazreti  insanız, Adem'in soyundanız, İbrahim'in ve Muhammed'in  ümmetindeniz."

Diyarbakır'ın bu ruha sahip en güzel şehirlerden biri olduğunu ve  birilerinin araya niza, kin, silah, kan ve gözyaşını koymaya çalıştığına dikkati  çeken Kurtulmuş, "Onlara müsaade etmediniz. Sizlere teşekkür borçluyuz. Bir  zamanlar kötülüklerle, kinle, kanla anılan Diyarbakır, şimdi huzur kenti oldu.  Allah'a binlerce şükür. Diyarbakır huzur kenti olmaya devam edecek." ifadelerini  kullandı.

"DİYARBAKIR'I 'DİYARIHUZUR' OLARAK SONRAKİ NESİLLERE BIRAKACAĞIZ"

Suriye, Irak, Filistin, Ürdün ve başka yerlerdeki bütün kardeşlerle  gönül bağlarının kuvvetlendirilmesi için çalışılması gerektiğini aktaran  Kurtulmuş, ülkeyi bölmek isteyenlere inat gönül bağlarının daha da  kuvvetlendirilmesi gerektiğini anlattı. Bakan Kurtulmuş, "Bundan sonra esas sorumluluk, esas görev Diyarbakır  annelerine düşüyor. Diyarbakır anneleri inşallah geleceğimizi kuracak olan o  sevgi dolu gönülleriyle, o bereketli dualarıyla inşallah Diyarbakır'ı daha da  güzelleştirecekler. Diyarbakır aslında 'diyarıhuzurdur'. Bu diyarıhuzuru ilelebet  yaşatacağız. Geçmişte olduğu gibi onlarca farklı medeniyetin merkezi olduğu gibi  nice ediplerin, şairlerin, ariflerin, hikmet sahibi insanların, evliyanın  dolaştığı, ayak izlerinin bulunduğu bu şehirde kıyamete kadar huzur içerisinde  yaşayacağız. Diyarbakır'ı 'diyarıhuzur' olarak sonraki nesillere bırakacağız."

26 Mayıs 2018 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.