Seçimler tatile engel olmadı

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanmak için tatil planlarını seçim sonrasına erteleyen ve tatillerini yarıda bırakanlar, turizm bölgelerine akın ediyor

10 AĞUSTOS 2014 tarihinde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Seçimi ile birlikte tatillerini yarıda bırakanlar ve seçim sonrasına erteleyenler iç turizmi sekteye uğratmıştı. Seçimlerin ilk turda sonuçlanmasıyla rezervasyonlarda yüzde 50'ye varan artışlar yaşandığı turizmciler tarafından belirtildi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonucunu öğrenir öğrenmez tatil planları yapmaya başlayan tatilcilerin rezervasyon talepleri, tatil.com'un verilerine göre, seçim öncesindeki haftaya göre son üç günde yüzde 49 artırmış durumda. Seçimin ikinci tura kalmayacağının kesinleşmesiyle birlikte 23 Ağustos itibarıyla gelen rezervasyon talebi ise yüzde 58 oranında bir artış gösterdi. Tatil.com'dan yapılan açıklamaya göre seçimin gerçekleştiği Pazar günü hareketlenmenin dikkat çektiğini söyledi. Seçimden hemen önce, 8-10 Ağustos tarihleri arasında otellerin doluluk oranlarında ortalama yüzde 40'lık bir düşüş olduğunu belirtilirken, "Vatandaşlar, seçimin ikinci tura kalmadığını akşam saatlerine doğru öğrenince tatil planlarını da yapmaya başladı. Pazar akşamı saat 20.00'den sonra rezervasyonlarda ciddi bir artış gözlemledik" denildi.

'GEÇİŞ DÖNEMİ YAŞAYACAĞIZ'

Alanya'ya bu yıl yoğun ilgi gösteren yerli turistlerin seçimden dolayı memleketlerine geri dönmesiyle düşüşü azda olsa hissettirdiğini belirten Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Alanya Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Suat Çavuşoğlu, "Cumhurbaşkanlı seçimlerinde ortalama yüzde 74 oranında katılım oldu. Ağırlıklı olarak tatilcilerin geri dönmediğini ortaya çıkardı bu oran. Doluluk oranları hala yüksek. Seçimin yapıldığı hafta sonunda düşüş yaşandı ama tekrardan maksimum dereceye ulaşmış durumda. Şu anki gidişat Ağustos sonuna kadar iyi gideceğini gösteriyor. Ağustosun son haftasında Avrupa'daki okulların açılmasıyla her yıl yaşanan düşüş olacak. Bu dönem Alanya turizminin geçiş dönemi oluyor. Genç gurup olarak nitelendirdiğimiz 2'nci yaş gurubundan orta yaş ve yaşlı olarak nitelendirdiğimiz 3'üncü yaş gurubuna geçiş yapacağız. Eylül ve Ekim ayları yaşlılar için çok uygun, bunun da sebebi aşırı sıcak havaların ılıman hale gelmesi. Turizmde genel olarak Ekim sonuna kadar doluluk olacak. Eylülün ortasında okulların açılmasıyla da Türk vatandaşlar gider. Ekim ortasına kadar 3'üncü yaş gurubu ve üstü insanlar gelecekler. 2 haftalık bir geçiş dönemi yaşanacak ağustosun ikinci yarısında" dedi.

14 Ağustos 2014 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.