Yunan turizmi rekor kırdı

Yunanistan Bankası, ülkenin 2015 yılına ait turizm istatistiklerini açıkladı

TÜRKİYE ile birlikte Rusya'da büyük kayıp yaşayan Yunanistan, ABD ve Avrupa pazarlarında yakaladığı ivmeyle hem turizm gelirlerini arttırdı, hem de tüm zamanların ziyaretçi rekorunu kırdı. Yunanistan Bankası tarafından açıklanan verilere göre, 2015 yılı Yunanistan turizm endüstrisi için tüm zamanların rekor yılı oldu. Söz konusu başarıda, ABD ve İngiltere'den gelen ziyaretçilerin yaptığı harcamalar etkin rol oynadı.

'GELİRLER BÜYÜK ARTIŞ KAYDETTİ

Açıklanan verilere göre, 2015 yılında turizm gelirlerini yüzde 6 artışla 14.2 milyar euroya çıkaran Yunanistan, en büyük gelir artışını yüzde 44.4 ile ABD'li turistlerden elde etti. Buna göre, ABD'li turistlerin Yunanistan'da yaptığı harcama 945 milyon euro olarak kayıtlara geçti. Yunanistan'ın, İngiliz ziyaretçilerden elde ettiği turizm gelirleri yüzde 30 oranında artarak 2 milyar euroya ulaşırken, Alman turistten elde ettiği gelir yüzde 13.6 oranında artarak 2 milyar 260 milyon euroya ve Fransız turistten elde ettiği gelir yüzde 6.6 oranında artarak 1 milyar 200 milyon euroya ulaştı. Yunanistan'ın en büyük gelir kaybı yaşadığı pazar ise yüzde 63 ile Rusya oldu. Rus turistin Yunanistan'a bıraktığı turizm harcaması 425 milyon euro olarak gerçekleşti.

TÜM ZAMANLARIN ZİYARETÇİ REKORU

2015 yılında Yunanistan'a giden ziyaretçi sayısı ise yüzde 7.1 oranında artarak 23.6 milyonla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Yunanistan'a giden ABD'li turist sayısı yüzde 27 oranında artarak 750 bine ulaşırken, Fransız turist sayısı yüzde 4 artışla 1.5 milyona, Alman turist sayısı yüzde 14.3 oranında artarak 2.8 milyona ve İngiliz turist sayısı yüzde 14.7 oranında artarak 2.4 milyona ulaştı. Yunanistan'a giden Rus turist sayısı ise yüzde 59 oranında azalarak 513 bine geriledi. Türkiye ve Yunanistan'da yaşanan Rus kaybı, Rus vatandaşlarının Türkiye ve Mısır'da yaşanan olayların ardından tamamen içe kapandıklarının göstergesi olarak yorumlandı.

24 Şubat 2016 - Turizm


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.