'İktidara yaranmak için işçilere kıyım yapılıyor'

CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara, "AKP iktidarlarının intikam almaya yönelik politikaları 30 Mart 2014 Yerel Seçimleri'nden sonra yerel yönetimlerde de gözle görülür bir hâl aldı" dedi.

Haber: Alper KUTAY
CUMHURİYET

Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara, AKP'li Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in, belediyede çalışanlara yönelik yaptığı kıyımları kınadığını bildirdi. Antalya Büyükşehir Belediyesi'ndeki işten çıkarmalar, sürgünler, atamalar ve kıyımlardan nasibini alanlardan birinin de Tüm Bel-Sen Antalya Şubesi Başkanı İlhan Karakurt olduğunu ifade eden Kara, iktidarın öfke, kin, hakaret ve ötekileştirme siyasetinin her alanda kendini gösterdiğini söyledi. Kara, "AKP iktidarlarının intikam almaya yönelik politikaları, 2014 yılındaki yerel seçimlerden sonra yerel yönetimlerde de gözle görülür bir hâl aldı. Özellikle Antalya Büyükşehir Belediyesi'ni kazanan Menderes Türel, iktidar partisine, aslında daha doğru bir ifade ile Cumhurbaşkanı'na yaranmak için muhalif avına çıktı. İlk önce çok kötü bir ifade ile 'işlerine yaramayacaklarını düşündüğü' işçileri kanunsuz bir şekilde başka ilçelere sürdü. Kamu hizmetinin mekânı ve zamanı yoktur ancak yapılan işlemlerin kamu hizmetini gözeterek yapılmadığı Antalya İdare Mahkemesi kararları ve hatta Antalya Valiliği İnsan Hakları Komisyonu tarafından da tescillenmiştir" diye konuştu.

'ÖZEL YAŞAMA MÜDAHALE EDİLDİ'

Devletin kendi kurumunda yaptığı incelemenin ardından hazırlanan raporda sürgün edilen belediye çalışanlarına mobing uygulandığı, özel yaşama müdahale edildiği, 15 metrekare alanda 30-40 memur ve işçinin çalışmaya zorlandığı, her gün ilçeler arası ulaşımın sorun oluşturduğu ve aile parçalanmalarına neden olduğuna yönelik tespitte bulunulduğuna dikkat çeken Kara, AKP'li Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in, mahkemelerin verdiği yürütmeyi durdurma kararları da ortada iken, hukuksuz işlemlerini devam ettirmeyi sürdürdüğünün altını çizdi. Başkan'ın hukuksuz uygulamaları sebebiyle 2 binden fazla belediye çalışanının işlerine son verildiğini ileri süren Kara, 360 çalışanın da uzak ilçelere sürgün edildiğini iddia etti. Ailenin birliğine çok önem verdiklerini her fırsatta dillendiren AKP zihniyetinin asıl amacının kadınları evde oturtmak olduğunu ileri süren Kara, Menderes Türel'in hamile ya da emziren kadınları da sürgüne yollayarak yıldırma politikaları ile evlerine göndermeyi amaçladığını, sürgün nedeniyle intihar eden işçilerin olduğunu öne sürdü.

25 Şubat 2016 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.