Adanalılar Ali Yeldan için üzgün

Alanya eski Cumhuriyet Başsavcısı olan, Adana Cumhuriyet Başsavcısı iken Yargıtay'a atanan Ali Yeldan için Adana'da her kesimden duygu dolu veda mesajları yağdı. 'Efsane Başsavcı' için yazılanlar arasında "Adana adalet teşkilatına en az 20-30 yıl çağ atlattınız" ifadesi de yer aldı

HAKİMLER ve Savcılar Kurulu (HSK) kararnamesiyle Yargıtay’a atanan Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan’ın tayininin çıkması hem Adana Adliyesi'nde birlikte görev yaptığı çalışma arkadaşlarında, hem de 
proje ve çalışmalarla dokunduğu birçok kesimde büyük üzüntü yarattı. Yeldan’ın Adana’dan ayrılmasını üzüntüyle karşılayan birçok kişi, sosyal medya hesaplarında duygu dolu mesajlar paylaştı. Kararnamede tayin haberinin duyulmasının ardından, sosyal medyada onlarca kişi Başsavcı Ali Yeldan ile ilgili görüş ve düşüncelerini paylaştı. Adana Adliyesinde görev yapan hakim ve Cumhuriyet savcılarından yargı çalışanlarına, avukatlardan esnafa, bürokratlardan stajyerlere kadar birçok kişi duygu dolu mesajlar yazdı. Kiminin ‘Türkiye aşığı’, kiminin ‘Efsane’, kiminin de ‘Yüce gönüllü’ olarak tasvir ettiği Başsavcı Yeldan ile ilgili bazı düşünceler şöyle:

‘ADANA ADALET CAMİASI YETİM VE ÖKSÜZ KALDI’

“Bu şarkı burada bitmez Başsavcım! Dava ve gönül adamı, Adana Adliyesi camiasına geldiği 4 yıldan bu yana tarihinin en büyük yatırımlarına imza atan, hizmet adamı Başsavcımız Ali Yeldan Bey Adana’ya veda ediyor. Amaç da zaten hoş bir seda bırakmak değil mi? Adana adalet camiası yetim ve öksüz kaldı. Hakkın ödenmez, hakkını helal et başsavcım. Gerçek Adanalının kalbinde iz bırakıp gidiyorsun koca yürekli adam, güle güle. Avukat"

'TEŞKİLATA KATTIKLARINIZ ÖLÇÜLEMEZ'

"Kendime sizi çok yakın gördüğümden, bende oluşan burukluk nedeniyle bu mesajı yazıyorum, üzerimizde çok emeğiniz var, halen en büyük pratiğimizi sizden öğrendiklerimiz oluşturuyor. Teşkilata kattıklarınız da karşılaştırmalarla ölçülemez. Stajyer Savcı"

'TALİMATLARI İNSAN KOKUSU İÇERİRDİ'

"Başsavcımız Ali Yeldan, benim ilk başsavcımdı. Verdiği tüm talimatlar ‘insan kokusu’ içerirdi. Hep daha iyiyi, daha adili bulmamız için bizi yönlendirdi. Duyarlılığı ve yaklaşımı ile benim için bir rol model oldu. Saygı zorunluluk, sevgi ihtiyaridir. Biz kendisini hem saydık hem sevdik. Cumhuriyet Savcısı"

'BİZLERE ABİ OLDU, DOST OLDU'

"Sizler gibi değerli birini tanımak bizim için onur verici. Bizlere abi oldunuz, dost oldunuz, Adana’mıza unutulmayacak şeyler kattınız. Buradaki emekleriniz unutulmayacak ve sürekli yaşatılacak eserlerdir. Esnaf" "Değerli Başsavcım, kıymetli büyüğüm, abim… Ben sizinle tanışmaktan, beraber çalışmaktan bazen de yeri geldiğinde dertleşmekten onur ve şeref duydum. İyi ki sizin gibi bir adam gibi adamla tanıştım. Biliniz ki kıymetli büyüğüm; Ali Yeldan olunmaz, doğulur. Cumhuriyet Savcısı"

'ADANA ADALET TEŞKİLATINA ÇAĞ ATLATTINIZ'

“Adana adalet teşkilatına en az 20-30 yıl çağ atlatan bir dönem yaşattınız. 'Suçluyu kazı, altından insan çıkar felsefesi’ ile herkese dokunmaya çalıştınız. Şahsım başta olmak üzere herkese çok büyük vizyon kattınız. Ne Adana, ne de bizler, asla sizi unutmayacağız. Açık ve net bir şekilde ifade edebilirim ki Adana’nın gördüğü ve göreceği en kaliteli, çalışkan, fedakar, vatansever, millet ve bayrak aşığı ve yüce gönüllü bürokratı oldunuz. Denetimli Serbestlik Müdürlüğü”

'ALİ YELDAN BİR MARKADIR'

“Ali Yeldan sadece Başsavcı değil bir markadır. Görev yaptığı her yerde gece gündüz çalışarak eserler bırakan, ülkemiz ve halkımızın huzur ve mutluluğu adına sürekli projeler üreten, çevresindeki herkese çalışmayı sevdiren koca yürekli bir insandır. Yargı çalışanı.”

'YİĞİTLİK RUHUNUZDA VAR'

"Yiğitlik her insana göre değildir. Sizin ruhunuzda var. Her gittiğiniz yerde emeğiniz çok fazla. Sizinle çalışmak ve sizi tanımak benim için şereftir. Sizler ailece harika insanlarsınız.""Ali Yeldan bir Türkiye klasiğidir. Tanıdığım en yürekli idarecidir. Adam, adamsa eğer oturduğu her yer başköşe olur; adam, adam değilse başköşeye de otursa başköşe eşik olur. Her yeri başköşe yapan değerli insan yüreğimiz sizinle."

'GÖREV YAPTIĞI HER YERİ GÜZELLEŞTİREN…'

“Sadece Adana değil görev yaptığı her yeri güzelleştiren, insanları insan oldukları için seven, personeline değer veren, çalışanın kıymetini bilen bir Başsavcı. Adana büyük bir değeri kaybetti. Üzülmekte haklılar. 30 yıllık meslek hayatım boyunca tanıdığım en nadide ve bulundukları makamı fazlasıyla hak eden insanlar. Amirlik ve makam sahibi olmanın ötesinde anlatmaya kelimelerin yetmeyeceği, vatanı, milleti için, dürüst, azimli ve bir o kadar görevini aşkla, hakkıyla yerine getiren bir başsavcı ve bir mahkeme başkanı tanımak benim için büyük onur. Yeriniz doldurulamaz. Zabıt Katibi.

ADANA'DA İLKLERİN BAŞSAVCISI OLDU 

Adana’da, adaletin hızlı ve etkin sağlanmasına yönelik soruşturmaların başında bulunan, kentte birçok ilkin gerçekleşmesine öncülük eden ve adliyenin olumsuz imajını değiştiren Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) kararnamesiyle Yargıtay’a atandı. Gösterdiği kararlılıkla Adana’da 15 Temmuz darbe girişiminin püskürtülmesinde önemli rolü olan Yeldan, hükümlülerin meslek edindirilerek toplumla bütünleştirilmesi, suç mağdurlarına destek sağlanması, 1 milyar TL’yi bulan adalet yatırımıyla kente değer katan tesislerin kazandırılması, modern infaz sisteminin yürütülmesi gibi birçok alanda projelere imza attı.

ADLİYENİN İMAJINI DEĞİŞTİRDİ

Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı görevindeyken 2014 yılı ocak ayında Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na atanan Ali Yeldan, toplumun tüm kesimlerinin gönlünde taht kurdu. “Adana plakası gibi 1 numaralı olmalı” düşüncesiyle göreve başlayan Yeldan, 4,5 yıl boyunca yaptığı çalışmalarla herkesin takdirini kazandı. 200’e yakın sorun başlığı bulup tespit eden Yeldan, vatandaşların daha rahat hizmet almalarını sağlamak amacıyla adliyeyi yenileyip Ön Büro ve Danışma Masası kurdu. Olumsuzluklarla anılan Adana Adliyesi’nin imajını değiştiren Yeldan, Türkiye’nin üçüncü büyük adliyesinin Adana’da yapılmasını sağladı. Ayrıca modern ceza infaz sisteminin sağlanması için kente 9 yeni ceza infaz kurumu yapılmasının önünü açtı.

‘YÜREKLERDEKİ TORTU’YU KALDIRDI 

Hükümlülerin tahliyelerinden sonra topluma kazandırılmaları ve rehabilite olmalarını sağlamak amacıyla, 20 yıl tozlu raflarda kalan dosyayı açıp, kente Türkiye’nin en büyük sulu tarım açık ceza infaz kurumunu kazandırdı, 690 dönüm alanda bin ‘çiftçi hükümlü’nün aldıkları eğitim ve kurslarla tarımsal faaliyet yapmasını sağladı. Öte yandan yine hükümlülerin eğitim ve meslek edindirilmeleri için yaptırılan ve kente değer katan Adana Göltepe Eğitim Tesisleri ile Türkiye’nin dört bir yanındaki cezaevlerinde hükümlülerin ürettiği ürünleri Adanalılarla buluşturdu. Hükümlülerin bir daha suç işlememesi için onlarca proje yapan Yeldan “Biz sadece onlara iş vermiyoruz, yüreklerindeki tortuyu kaldırıyoruz” şiarıyla görev yaptı.

ADANA DARBE GİRİŞİMİNİN PÜSKÜRTÜLMESİNİ SAĞLADI

Öte yandan hain 15 Temmuz darbe girişiminin daha ilk saatlerinde polis telsizinden yaptığı "İlimizde ve ülkemizde Türkiye Cumhuriyeti Devletine karşı, düzeni bozmaya girişen şahısların Türk polisi tarafından gözaltına alınması noktasında tüm birimlerimizi uyaralım. Bu kanunsuzdur, anayasal suçtur, devletimizin gücü karşısında yok olmaya mahkumdur" anonsuyla Adana’da darbe girişiminin önlenmesinde büyük rol oynadı. Daha sonra başta FETÖ olmak üzere terör ve suç örgütlerine karşı yürütülen soruşturmalarla da etkin oldu.

ÇOCUK İSTİSMARI VE KADINA KARŞI ŞİDDETE SAVAŞ AÇTI 

Adana’nın suç şehri olmadığını her fırsatta dile getiren Yeldan, özellikle kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarına karşı suçlara karşı savaş açtı. Bu alanda görev yapan tüm kurum ve kuruluş temsilcilerinin işbirliği içinde çalışmasını sağlayan Yeldan, mağdurların ikincil mağduriyet yaşamaması için gerekli dikkat ve özenin gösterilmesini ve etkin soruşturma yürütülmesine öncülük etti.

SOSYAL VE KÜLTÜREL PROJELERLE ADLİYENİN YENİ YÜZÜNÜ GÖSTERDİ  

Adaletin sırf kanunda olmadığını kaydeden Yeldan, adli çalışmaların yanı sıra hakim ve Cumhuriyet Savcıları ile yargı çalışanlarının sosyal ve kültürel yönden gelişmelerine katkı koydu. Sigara bırakma kampanyası, diyetisyen hizmeti, futbol turnuvaları, sağlıklı yaşam yürüyüşleri, vatandaşlara aşure ikramı, kan bağışı gibi etkinliklerle adliyenin yeni yüzünü gösterdi.

ADANA ADLİYESİNİ ‘İLK’LERİN ADLİYESİ YAPTI

Bunların yanı sıra, Özellikle cinsel istismar ve şiddet mağduru çocuk ve kadınların ikincil örselenmesini engellemek amacıyla hayata geçirilen Adli Görüşme Odaları (AGO) ile Türkiye’de en çok adli görüşme yapılan adliye olması, uzlaştırmada Türkiye üçüncülüğü, Medya İletişim Bürosu, İş Sağlığı ve Güvenliği Bürosu, Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü gibi birimlerin Türkiye’de ilk kez Adana Adliyesi'nde kurulmasını sağladı. HSK kararnamesiyle Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı’na atanan Yeldan’ın Adana’ya vedası her kesimde büyük bir üzüntü yarattı.

ADANA ADLİYESİ TANITIM VİDEOSU BU LİNKTE  

Adana Adliyesi, Youtube'da yayınladığı videoda Yeldan'ın neleri başardığını tanıttı. Tanıtım videosunda Adana Adliyesi'nde son 4 yılda yapılan adalet yatırımları, sosyal ve kültürel etkinlikler ile Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ve ceza infaz kurumlarınca yürütülen proje ve çalışmalar yer aldı. Adana Adliyesi Tanıtım Videosu'na aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=hlXt3wRPfus&feature=youtu.be

29 Tem 2018 - 18:03 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Alanya'daki yeni normalleşme kararlarını nasıl karşıladınız?