Ramazan'da idrar yolu enfeksiyonuna dikkat

ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Uzmanı, Öğretim Üyesi Dr. Murat Uçar, oruç tutan vatandaşları böbrek sağlığı açısından yeterli miktarda su tüketmeleri konusunda uyardı

"HAVALARIN ısınması ile birlikte vücudumuzun sıvı ihtiyacı da artmaktadır. Ramazan ayında sıvı tüketiminin yeterli miktarda olmaması ise enfeksiyonların barınmasına uygun bir ortam hazırlayabilmektedir" diyen Dr. Uçar, yaz aylarında ve Ramazan ayında sıvı tüketiminin sağlık açısından önemine dikkati çekti. Uçar, "Ramazan ayında sıvı tüketimi azalmakta, havaların ısınması ile birlikte vücudun sıvı ihtiyacı ise artmaktadır. Böbrek sağlığı açısından sıvı tüketimi önemli bir yer teşkil etmektedir. Bu yüzden günlük 2.5-3 litre sıvı tüketmemiz gerekmektedir. İdrar ile vücudumuz istenmeyen maddelerden arınmaktadır. Yeteri kadar sıvı alınmadığında ise bu işlemin zorlaşmasına bağlı olarak böbrek hastalıkları ortaya çıkmaktadır. Eğer yeterli miktarda sıvı almazsak, vücudumuzun sıvı ihtiyacını karşılayamazsak başta böbrek yetmezliği olmak üzere böbrek taşı, idrar yoluenfeksiyonu gibi rahatsızlıklara da sebebiyet vermiş oluruz. Bir kişide idrar renginde koyulaşma, idrar yaparken yanma, sık sık idrara çıkma, aniden sıkışma hissi,  idrarda kan görülmesi gibi şikayetler ortaya çıkarsa mutlaka bir üroloji hekimine başvurması gerekmektedir" diye konuştu.

17 Mayıs 2019 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?