Avokado mucizesi

Toplam524 dekar alanda 10 bin civarında avokado ağacının bulunduğu Alanya'da yıllık üretim de hızla artıyor. Alanya'nın, Türkiye avokado üretiminin yüzde 70'ini karşıladığı bildirildi

DÜNYA üzerinde 5 kıtada 50'ye yakın ülkede yetiştiriciliği yapılmakta olan Avokado'nun anavatanı Orta Amerika Ülkeleri. Avokado Defnegiller familyasından her mevsim yeşil, subtropik bir meyve türü. Dünyada Avokado üretimde ilk sırayı alan ülkeler Meksika, Şili, Kolombiya, Endonezya ilk sırayı almakta. Avokado Türkiye'de ilk 1953 yılında getirilerek, hobi olarak üretim yapılmış ve bahçelere dikilmiş. Ekonomik olarak 1970 yıllarından sonra Ülkemizde üretiminin yapılabilineceğini gören Batı Akdeniz Araştırma Enstitüsü (BATEM) tarafından deneme üretimine geçilmiş. Yapılan araştırmalar sonucunda kuzey ve batı rüzgarlarına kapalı ülkemizin Akdeniz sahillerinde yetiştirilebileceği tespit edilmiş. 1990 yıllarından sonra ticari olarak başta Alanya, Gazipaşa,kısmen Anamur, Antalya merkez ve Mersin'in bazı bölgelerinde de yetiştirilmeye başlandı.
Alanya Türkiye'de avokado üretiminde yüzde 70 paya sahiptir. Isı ve nem oranı olan bölgelerde üretilmektedir. Alanya da bölge olarak buna çok müsaittir. Don olan yerlerde kesinlikle yapılamamaktadır. Alanya'da toplam 524 dekar alanda 10 bin civarında avokado ağacı bulunmakta. Yıllık ise 581 ton üretim yapılmakta. Alanya Türkiye avokado üretiminin yüzde 70'ini karşılamakta. Yaklaşık bin 500 civarında üreticide ticari olarak avokado üretimi yapmaktadır.Avokadonun besleyici değeri oldukça yüksek olduğu belirtiliyor. 11 değişik vitamin ve 14 değişik mineral madde içermesi, avokadoyu vitamin ve mineral bazında zengin bir meyve olarak ortaya koyuyor. Lif açısından zengin olan avokado, daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar ve kilo vermeye yardımcı olur. Yüksek lif içeriği sayesinde metabolik sağlığınızı ve kan şekeri seviyenizi korumaya da yardımcı olur.Bir avokadoda bir muzda olandan daha fazla potasyum bulunur.Vücudun karoten emilimini 5 kat artırır.Avokado farklı meyvelerde bulunan kareton çeşitlerinin neredeyse tümünü içerir. Karotenler göz szğlığını korur, sarı nokta hastalığını ve kataraktı önler.Avokado beta-sitosterol açısından zengindir. Bir ay boyunca her gün avokado tüketen 50 kadın üzerinde yapılan bir aylık araştırmanın sonunda, katılımcıların LDL kolesterolü (kötü kolesterol) yüzde 22 düşüş gösterirken, HDL kolesterolü (iyi kolesterol) yüzde 11 yükseldi. Ayrıca trigliserid seviyelerinde de yüzde 20 düşük gözlendi.Folik asit, avokadonun yüzde 23'ünü oluşturuyor. Folik asit kardivosaküler sağlığı korumaya, kalp krizi ve kalp hastalıklarını düşürmeye yardımcı olur. Dahası, avokado E vitamini, tekli doymamış yağ asidi ve glutation içerir. Her üç element de kalbinize oldukça faydalıdır. Folik asit ayrıca ayrık omurga ve sinir yolu bozukluğu gibi doğumla ilgili bozuklukları önlemeye de yardımcı olur.Tüm bunların yansıra, avokado meme asidini önleyen, prostat kanserinde tümör büyümesinin önüne geçen ve kanserli hücreleri yok eden oleik asit açısından da zengindir.

31 Ekim 2016 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?