Fethullah Gülen'den Ekmel açıklaması

Fethullah Gülen'in "404. Nağme: Ekmel’in Manası ve İrfan Ufku" başlıklı yeni sohbeti yayınlandı. Uzun süren sessizliğine son veren Fethullah Gülen yeni sohbetinde çarpıtılan sözlerine cevap verdi

FETHULLAH Gülen'in "404. Nağme: Ekmel’in Manası ve İrfan Ufku" başlıklı yeni sohbeti yayınlandı.  Uzun süren sessizliğine son veren  Fethullah Gülen yeni sohbetinde çarpıtılan sözlerine cevap verdi.

Fethullah Gülen Hocaefendi'nin bir önceki sohbetinde "Her hâlimizde, her tavrımızda, her davranışımızda, iman-ı ekmel, ihsân-ı ekmel, ihlas-ı ekmel, rıza-yı ekmel, yakin-i ekmel demeli, hayatımızı bu atkılar arasında bir dantela gibi düzgün işlemeye bakmalıyız" sözleri havuz medyası ve hükümete yaranmaya çalışan medya tarafından çarptılılarak, cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nu işaret ettiği iddia edilmişti. Gülen sözlerinin böyle çirkin ve alakasız bir şekilde çarpıtılmasına ilişkin olarak "katmerli bir nifaktır" ifadelerini kullandı.

Önceki günkü konuşmanın çarpıtılamasını nifak alemeti olarak değerlendiren Fethullah Gülen şöyle konuştu:

"Din ekmel şekilde yaşanmalı, İhsan ekmel şekilde duyulmalı, keşke onu kendilerinin bir kısım müctehidleri var, müftüleri var onlara sorsalardı 'bu Kur'an'ın ayetlerinden hangisiyle telif edilir. Zannediyorum insaflarının yitirmemişlerse Efendimiz (S.A.V) veda hutbesinde orada nazil olan ayet 'Dininizi ikmal ettirin' diyor, bundan günümüzde bir yönüyle bir şeye namzet olan adamın adına işaretler bulunuluyor diye böyle bir mülahazaya girmek öyle katmerli bir nifaktır ki zannediyorum Abdullah İbn-i Übey İbn-i Selül bunu duysaydı. Vallah bu benim şeytani aklıma gelmemişti diye iki büklüm olur, yüzünü yere koyar zannediyorum"

İslam dünyasındaki süfyaniyet tehlikesine dikkat çeken Gülen, "Münafık, kafilerden daha aşağı cehennem tabakasında muazzab olacak insanlardır. Böyle bir dönemde yaşandığı için din adına ne kadar mükemmellik varsa, ekmel demiyeyim yine Ekmel'e verirler çünkü çarpıtmak huyları, münafıkın işi çarpıtmaktır. Etemmiyet içinde din etemmiyet içinde tastamam olma. İslamiyet tastamam yaşanmalı. İhsan şuuru vicdanlarda tastamam duyulmalı. İhlas ruhu ruhlarla tastamam hakim olmalı" dedi.

Gülen adına herkul.org'da yapılan açıklamada şöyle denildi;

Sevgili dostlar,

Özel sohbetleri yayınladığımız “Nağme” bölümünü, buhranlı dönemde bazı kötü niyetli insanlara malzeme vermiş olmamak için uzun zamandan beri yenilemiyorduk.

Fakat, muhterem Hocamız konuşsa da konuşmasa da, biz ders ya da sohbet neşretsek de etmesek de, ifsada kilitli insanlar çarpıtacak malzeme mutlaka buluyor ve bühtanlarını aralıksız sürdürüyorlar.

“Bari masum insanların istifadesine daha fazla mani olmayalım!” düşüncesiyle bugün bir kere daha “Vira bismillah!” diyoruz.

Allah’ın izni ve inayetiyle, ehl-i nifakın tahrif ve iftiralarına aldırış etmeden, burada duyup dinlediğimiz hakikatleri en kısa sürede sizlere de ulaştırmaya gayret edeceğiz. İnşaAllah, bir periyot gözetmeden, görüntülü ya da sesli kaydedebildiğimiz sohbet, hasbihal ve dersleri aynı gün neşretmeye çalışacağız.

Muhterem Fethullah Gülen Hocaefendi’nin daha bir iki saat önce tamamladığı ve sadece ses kaydı yapabildiğimiz 24:36 dakikalık sohbetle başlıyoruz.

Dualarınız istirhamıyla…

06 Ağustos 2014 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.