Alanya ekonomisinde yeni umut avokado

MÜSİAD Alanya Şube Başkanı Durusoy, Alanya’da orman vasfını kaybederek kiraya verilen arazilerin avokado üretimine açılması için Bakan Albayrak’a dosya sundu. İhracat talebini karşılayamadıklarını söyleyen Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Sevilgen “Türkiye’de avokado üretiminin yüzde 70’ini Alanya karşılıyor” dedi

Ceren ŞAHİN

MÜSTAKİL Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan'ın ev sahipliğinde yapılan Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile iş dünyası ve ekonomi uzmanlarının katılımı ile gerçekleştirildi. Toplantıda Alanya’yı MÜSİAD Alanya Şube Başkanı Mustafa Durusoy ile Sektör Kurulu Başkanı Celil Kara Mobilya sahibi Celil Kara temsil etti. Durusoy ve Kara, toplantıda Bakan Albayrak’a Alanya'nın ekonomik, ticari ve demografik durumunu özetleyen bir dosya sundular. Dosyada, orman vasfını yitirmiş, ağaçlandırılmak üzere hali hazırda kiraya verilen ve ceviz, badem, keçiboynuzu yetiştirilmesine izin verilen arazilerde bir düzenlemeye gidilerek, avokado üretiminin önünün açılması talep edildi. 
‘AMAÇ ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAMAK’
MÜSİAD Alanya Şube Başkanı Durusoy, katma değeri yüksek ürünler ile ülke ekonomisine katkıda bulunmak adına bir talepte bulunduklarını belirterek “Alanya’da yükselen trend avokado ile alakalı bir talebimiz oldu. Ceviz ve avokado birbirine benzeyen ürünler. Orman vasfını yitirmiş mevcut kirada bulunan arazilerde avokado üretimi de yapılabilir. Alanya bunun için son derece uygun. Sadece bürokratik bir düzenleme gerekiyor. Daha evvel böyle bir talep olmadığı için konuya ilişkin herhangi bir çalışma yapılmamış. Talebimiz uygulama yapılan alanlarda ürünlerin çeşitlendirilmesi ve katma değeri yüksek bir ürün olan avokadonun da üretilebilmesiydi. Mesele burada ülke için katma değeri yüksek ürünlerin üretimini arttırmak ve ekonomiye katkı sağlamak. Dolayısıyla bu alanlarda avokadonun da ekilebilmesi adına Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a bir dosya sunduk, destek istedik. Kendisi de ilgili bakanlığa ileteceğini ve yardımcı olacağını ifade etti” şeklinde konuştu.
‘ARAZİLER AVOKADO ÜRETİMİ İÇİN UYGUN’
Alanya Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen de konuya ilişkin “Coğrafi konumu gereği Alanya avokado üretimi için son derece uygun. Mesela Manavgat ve Serik’te avokado üretiminden bu denli verim alınamıyor. Bahsi geçen ve kirada olan arazilerde ceviz, badem gibi ürünler üretiliyor. Avokado da benzer bir ağaçlandırma ürünü. Yetiştirilebilir. MÜSİAD Başkanı Mustafa Durusoy’a teşekkürlerimizi iletiyoruz. Zira şu an Alanya Türkiye’nin avokado ihtiyacının yüzde 70'ini karşılamakta. Üretimin artmasıyla birlikte bu oran yüzde 80-90’lara çıkacaktır. Yanı sıra bir talebimiz daha var. Avokado kumlu toprağı seviyor. Özellikle Dimçayı ve Oba’da avokado üretimi yapılabilecek uygun araziler var. Bu arazilerin de üretime ayrılarak imara açılmaması bizim isteklerimiz arasında yer alıyor. 
‘İHRACAT TALEBİNİ KARŞILAYAMIYORUZ’
Türkiye’de avokado üretiminin yüzde 70’ini Alanya karşılıyor. 2017-2018 sezonuna oranla yüzde yüzlük bir artışla 2018-2019 sezonunda Alanya’da 38 bin hektar alanda 30-40 milyon adet avokado üretilmesi bekleniyor. Kozmetik dahil olmak üzere farklı sektörlerin yoğun olarak ilgi gösterdiği avokado, ihracat ürünleri arasında da ön sırada yer alıyor. Alanya’da 2018 yılında Ukrayna, Romanya, Gürcistan, İran ve Rusya’ya olmak üzere yurt dışına toplamda 1 milyon adet avokado ihraç edildi. Avokadoda ihracat talebini karşılayamıyoruz. 4-5 milyon adet ihracat talebine karşılık 1 milyon adet avokado ihraç edebildik. Zira geri kalan miktar yurt içi ihtiyacını ancak karşılıyor” ifadelerini kullandı.
2 BİN HEKTAR ARAZİ KİRAYA VERİLİYOR
Öte yandan Alanya’da 100 bin 66 hektar orman arazisi bulunuyor. Bu arazilerin şimdilik 2 bin hektarı ise orman vasfını yitirmiş ve ağaçlandırılmak üzere kiraya verilebilecek durumda. Kiraya verilen arazilerde ise Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayınlanan yönetmeliğe uygun olarak sadece ceviz, keçiboynuzu ve badem yetiştirilebiliyor.

10 Ocak 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Zihni Yayla - Alanya'nin A'si meyvenin hasi. 4elle sarilacak bitki. Anitlastirma geri Tarimilce cep parkinda 10yildir gelismeyen manolyanin nakli sonrasi hacmen toprakalti ve sukaynagi saglayip dikimi. 4mevsim yesil semsiye.lezzet turevleride turistik tadimlik bufeyle sunumu.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Ocak 21:11
01

Hilmi Sevilgen - Avokadoya bu denli ilgi gösterip sahip çıktığınız için çok ama çok teşekkür ederiz.Sizlerin sayesinde inanıyorum ki inşAllah Türkiye nin en popüler ürünü olacaktır ve yine inanıyorum önümüzdeki yıllarda yapacağımız Avokado Festivalleri ile Alanya muz Avokado şehri diye anılacaktır

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Ocak 21:11