Bir garip olağanüstü meclis

2 Eylül'de toplanan Alanya Belediye Meclisi'nde gündeme sunulup yetersiz olduğu için reddedilen Stratejik Plan, dün toplanan olağanüstü mecliste onaylandı. Mecliste Demirtaş Mahallesi’ne özel statü verilmesi konusunda sert tartışma yapıldı

 ALANYA Belediye Başkanı Adem Murat Yücel başkanlığında dün saat 14.00’te başlayan Belediye Meclisi'nde gündem, 2 Eylül'de yetersiz bulunduğu gerekçesi ile meclis üyeleri tarafından yeniden görüşülmesi için reddedilen 5 yıllık Stratejik Plan'dı. Meclise, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) grubundan Abdullah Sönmez ve Mehmet Ali Tekin, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) grubundan Mustafa Keşoğlu ve Emin Hatipoğlu katılmazken, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) grubundan da Mehmet Kural ve Eray Erdem olağanüstü mecliste yer almadı. Meclisi izlemeye gelenler arasında CHP İlçe Başkanı Şevki Türktaş da vardı. Zaman zaman sert tartışmaların da yaşandığı meclise, toplanma amacı olan Stratejik Plan'dan çok, CHP Grup Sözcüsü Avukat Erdoğan Toktaş'ın gündeme alınması için sunduğu “Demirtaş'ın doğuda 2'nci bölge olması tasarısı” damgasını vurdu.

‘BATIYA NEDEN AYRICALIK TANINIYOR?’

CHP Grup Sözcüsü Erdoğan Toktaş, planda yer almasını istedikleri Alanya’nın doğu bölgesinde Demirtaş ve havzasını içine alan “Doğu 2 Bölgesi” kurulmasına ilişkin meclise yazılı bir önerge sundu. Önergede, “Doğu 1 olan Mahmutlar, Kestel ve Kargıcak'tan sonra alt bölge olarak belirlenen Demirtaş'ın, Doğu 2 olarak Demirtaş mahalleleri ve havzasını içine alan yeni bir bölge oluşturulması” teklifi yer aldı. Toktaş'ın sunduğu yazılı önergede gerekçe olarak, “Belediye alt yönetim bölge alanları haritalarının Demirtaş ve havzasındaki mahalleleri kapsayacak şekilde değiştirilmesi ve batıdaki 2 adet bölgeye karşılık doğuda da 2 bölge oluşturulması, etkin belediyecilik hizmetleri açısından daha doğru olacaktır. Batı kısım, alan ve nüfus olarak az olmasına rağmen iki bölgeye ayrılmıştır. Doğu kısmı ise alan ve nüfus olarak batıya göre daha büyük olmasına rağmen tek bölge yapılmıştır. Bu durum, doğu mahallelerinin belediyecilik hizmetlerini daha geç ve eksik almalarına neden olabilir. Demirtaş havzası 22 adet eski köy, yeni mahalle olmuş, 1 adet bölge olarak ele alınması gereken çok büyük bir alandır. Bu nedenle Demirtaş havzasındaki mahallelerin Kestel, Mahmutlar ve Kargıcak'tan ayrı bir idari bölge olarak tanımlayıp hizmet yapmak daha faydalı olacaktır” ifadeleri yer aldı.

ÖNERGE HAKKINDA SERT TARTIŞMA YAPILDI

Toktaş'ın sunduğu yazılı önerge gündeme oybirliği ile girdi. Daha sonra Plan ve Bütçe Komisyonu kararları görüşüldü. Gündemin ilk maddesinde 2 Eylül 2014 tarihinde yapılan Belediye Meclis Toplantısı'nda komisyona havale edilen 2015-2019 yıllarını kapsayan belediyenin stratejik planı, komisyon üyelerinden Mustafa Aras'ın sunduğu önerilerin işlenmemesi nedeniyle ret, diğer üyelerin kabul oyuyla ise oyçokluğu sağlanarak kabul edildi. AKP Grup Sözcüsü Kerim Başkaptan ise CHP'li üyelerin verdiği “Demirtaş doğuda 2'nci bölge olsun” teklifine ilişkin bir değerlendirme yaptı. Başkaptan, “CHP'nin vermiş olduğu teklif hakkında, Demirtaş’ın coğrafi anlamda kendine has bir vadi niteliğinde olmasının yanı sıra, yukarısındaki yaklaşık 22 köye hitap ediyor olması dolayısıyla yeni bir bölge olarak değerlendirilmesi daha uygun olur düşüncesindeyiz. Buradaki takdir yine Alanya Belediyesi’nindir. Çünkü herkesin bir yönetim anlayışı vardır. Alanya'nın menfaatlerini düşünmek zorundayız. ‘İlla bizim her dediğimiz kabul edilecek, evet oyunu ancak öyle veririz’ demek durumunda değiliz. Bu tür konularda Alanya Belediyesi’nin ve Alanya'nın önünü açmalıyız” dedi.

ARAS: ÖNCE KABUL ETTİNİZ, ŞİMDİ İSE RET

Eski Demirtaş Belediye Başkanı ve CHP'li Alanya Belediye Meclis Üyesi Mustafa Aras ise konuyu komisyon üyeleri ile görüştüklerini, komisyon üyelerinin de konuya gayet sıcak bakarak onayladığını, ancak mecliste tekrar alt belediye olarak karşılarına geldiğini belirterek, “Geçtiğimiz hafta Pazartesi komisyon üyeleri ile bu konuyu enine boyuna görüştük. Hem AKP hem de MHP grubu bu teklifimize çok sıcak bakmıştı. Bu konu komisyon toplantısında kabul edilmesine rağmen ne hikmetse daha sonradan bir güç bunu değiştirdi ve bizim önümüze bu bölgenin tekrar alt bölge olarak çıkarılması konusu getirildi. Bugün bu meclise katılmayan MHP’li Meclis Üyesi Mehmet Ali Tekin ile çalışmalar yaptık ama şimdi bu kabul edilmiyor, bunu üzüntüyle karşıladım” diye konuştu.

TAŞKIN: BÖYLE BİR KARAR ALINMADI

Aras'ın bu sözlerine Bütçe Komisyonu Başkanı MHP’li Celal Taşkın yanıt verdi. Taşkın, komisyonda Aras’ın dediği gibi bir kararın çıkmadığını belirterek adeta tartışmayı daha da körükledi. Mustafa Aras ise Taşkın'ın bu sözleri üzerine, “Eğer biz orada karar almasaydık komisyonu tekrar çağırmamız gerekirdi. Biz o gün bunu imza altına almadık. Bizim eksikliğimiz budur. İmza altına almadık diye şimdi istediğiniz gibi yönlendiriyorsunuz” dedi. MHP Grup Sözcüsü Mustafa Tuna ise yaptığı değerlendirmede, “Demirtaş bölgesini Stratejik Plan'da göstermesek de oranın yaylalarında ve köylerinde en iyi hizmetleri vereceğimizden emin olabilirsiniz” diye konuştu. CHP’li Toktaş'ın sunduğu önerge oy çokluğuyla kabul edilmezken, komisyondan geldiği şekliyle oy çokluğuyla kabul edildi.

YÜCEL: YAPTIĞIM YÖNTEM TAMAMEN YASAL

Toktaş, gündem maddesi ile ilgili üyelere söz verilmediğini, aksine direkt oylamaya geçildiğini belirterek, usul yönünden itirazları olduğunu dile getirdi. Başkan Yücel ise, yaptığı uygulamanın usul yönünden tamamen doğru olduğunu savundu. Meclisin son bölümünde söz alan Belediye Başkan Yardımcısı Adem Er, sitemini dile getirdi. Er, “Başkanın demokrat olması, insanların her maddeden nemalanması ve gündeme getirerek meclisin ahengini bozmasını gerektirmez” dedi. “Yeni Büyükşehir Yasası gereği henüz önümüzü göremiyoruz” diyen Er, Alanya Belediyesi'nin hayata geçirdiği hizmet birimlerinin hiç bir resmi yanının olmadığını, sadece hizmetin hızlı ve ekonomik olarak yapılması için hayata geçirilen uygulamalar olduğunu belirtti. Alanya Belediyesi olarak 5 aylık süreçte kırsal alana 5,5 milyon TL'lik yatırım yaptıklarını kaydeden Er, sağduyu çağrısı yaptı.

‘OLAĞANÜSTÜ MECLİS TALEBİNİZİ KABUL ETTİM’

Tartışmalara son vermek adına 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu'nun 11'inci maddesi gereğince belediyenin stratejik planları sorumluluğunun belediye başkanına verildiğini belirten Başkan Yücel, “Belediye meclisi, başkan tarafından alınıp meclise sunulan stratejik planı görüşme ve karara bağlamayla yetkili kılmıştır. Bu durumda belediye meclisi, başkan tarafından hazırlanan plana aynen veya değiştirerek kabul etmek durumundadır. Ben sizlere geçen meclisten 11 gün önce bir plan hazırladım. Hazırlarken hepinizi ortak etmeye çalıştım. Sadece ‘Ben yaptım, oldubitti’ anlamına gelmemesi için yaptım bunu. Bu zaman kadar ‘Olağanüstü meclis’ dediniz, olağan üstü meclisi de kabul ettim” dedi. Tek gündem maddesi ile toplanan olağanüstü meclis toplantısında 2014-2015 yıllarını kapsayan Stratejik Plan oyçokluğu ile kabul edildi. Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Stratejik Plan’ın hazırlanmasında katkı sağlayan Doç. Dr. Süleyman Uyar başta olmak üzere, meclis üyelerine, başkan yardımcılarına, birim amirlerine ve emek veren tüm personele teşekkür etti. Alanya Belediye Meclisi'nin bir sonraki toplanma tarihi ise 1 Ekim olarak belirlendi.

17 Eyl 2014 - 00:57 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce tam kapanmaya gidilmeli mi?