'Teröre ve şiddete karşı sesinizi yükseltin'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ASKON üyelerine seslenerek teröre ve şiddete karşı dayanışma çağrısında bulundu

DAVUTOĞLU, "Siz Anadolu aslanlarından isteğim şudur; teröre, şiddete karşı sesinizi yükseltin. Nasıl 28 Şubat'ın zulmüne karşı sesinizi yükselttiyseniz, şimdi tam da terör örgütlerine karşı sesimizi yükseltmenin vaktidir. Doğu ve Güneydoğu'da terörden mağdur olan esnafımızla dayanışma içinde olun" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Hilton Otel'de düzenlenen ASKON Divan Toplantısı'nda yaptığı konuşmada ASKON'un ülkemizin kalkınmasında çok büyük emeği olduğunu belirterek, "28 Şubat sürecinde bu ülkeye hizmet etmek isteyen insanlar büyük baskılar gördü. Sermaye renklerle anılır hale geldi. Vesayetçi zihniyetler öyle bir menfaat çarkı kurmuşlardı ki kendileri kaybetmemek için Türkiye'nin kaybetmesini ister hale gelmişlerdi. İş kurmak, insanlarımızı iş sahibi yapmak için çırpınan girişimcilerimiz sırf inançları, siyasi tercihleri yüzünden engellendi. O zor günlerde Anadolu aslanlarının bu ülkenin değerlerini koruma noktasında nasıl vakur duruş içinde olduğunun bizzat tanığıyım. 2002 yılından itibaren Türkiye milli iradenin gösterdiği istikamete dönmüşse bu o zor günlerde sizin gibi sahip çıkan dirayetli STK'lar tarafından olmuştur. AK Parti, gücünü milli iradeden alan siyasetin temsilcisidir. Her türlü vesayete karşı birlikte direndik, ortak davamız Türkiye'ydi. 13 yıl boyunca Türkiye'nin kalkınması için koyduğumuz her hedefe ulaştık, bu ülke için elde ettiğimiz her başarıda bizim kadar sizin de emeğiniz, gayretiniz var. Sizler ihracat yaptınız, Türkiye'ye gelir kaynağı aktardınız. Sadece gelir değil, Türkiye'nin demokrasisinde emek safrettiniz. Sizler Anadolu aslanları, diğer sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte Türkiye'nin gelecek umudu oldunuz" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin kalkınmasında çok önemli mesafeler alındığını anlatan Davutoğlu, "İşimiz kolay da değil. Büyük küresel ekonomik krizden geçerken omuz omuza çalışmak durumundayız. Önümüzdeki dönemde milletimizden aldığımız güçle daha büyük hedeflere yönelirken sizlere güveniyoruz" şeklinde konuştu.

"Biz, enerjimizi Türkiye'nin geleceğini inşa etme yolunda seferber etmek zorundayız" diyen Davutoğlu, "Türkiye, büyük bir ülke, çok dinamik, potansiyeli yüksek bir ülke. Dışarıdan bakan herkes Türkiye'nin ışığını, aydınlığını, gözalıcı gelişmesini görüyor. İçeride maalesef özellikle muhalefet partilerinin çatışmacı tavırları nedeniyle bu gerçeği göremeyen, bu gerçeğin üstünü örtmeye çalışan kesimler var. Ancak, güneş balçıkla sıvanmaz" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin çevresindeki ülkelerindüşüşüne işaret eden Davutoğlu, bunların arasında istikrarlı ekonomik kalkınmayı sağlayan yegane ülkenin Türkiye olduğunu ifade etti. Davutoğlu, çevre bölgelerde yükselen en büyük şehrin İstanbul olduğunu belirterek, İstanbul'un yükselmesinin Türkiye'nin yükselmesinin yansıması olduğuna dikkati çekti. Davutoğlu, 2002'den bu yana Türkiye'nin yakaladığı ekonomi başarılara değinerek, "Anadolu aslanı olmak kolay değil. Bunları hep sizlerle birlikte yaptık. Anadolu'nun insanı ayağa kalktı ve bir aslan gibi kükredi. Bu kükreyişi susturmak isteyenler emellerine ulaşamayacaklar" dedi.

"İÇERİDE BİR KAOS ÇIKSIN' DİYE BEKLEYENLER"

Ekonomideki istikrarlı çizginin sürdüğüne dikkati çeken Davutoğlu, "Dışarıdan Türkiye'yi idare etmeye çalışanlar, içeride bir kaos çıksın diye beddua edenler, onun için çaba sarfedenler, fitne çıkarmak için her türlü yayını yapanlar, içeride onlarla işbirliği yapanlar, bunların hepsinin çabalarını dört gözle bekleyerek, 'Ah Türkiye'nin ayağı bir sürtse, ah AK Parti'nin yürüyüşü bir yavaşlasa' diye bekleyenlerin hepsi sukutu hayale uğradılar. Asalet milletimize ait ve onları şaşırtan rakamlara ulaşıyoruz, daha da onlar şaşıracaklar" diye konuştu.

Davutoğlu, hükümetin iki seçim arasında iş dünyasına güven verdiğini belirterek, bütün bu pozitif tablonun halka da yansıdığını ifade etti. Davutoğlu, sadece son bir yılda 1 milyon vatandaşın istihdamının sağlandığını dile getirdi. Davutoğlu, 64. Hükümet'in reform odaklı olduğuna işaret ederek, yoğun teknolojinin kullanıldığı yeni bir dönemin gerçekleştirileceğini ve sivil toplumla hükümetin yeni başarılara imza atacağını söyledi.

"YENİ BİR ANAYASA HAZIRLAYACAĞIZ"

Yeni bir anayasanın hazırlanacağına dikkati çeken Davutoğlu, "Türkiye'ye yakışan, milletimizi geleceğe taşıyan yeni bir anayasa hazırlayacağız. İnsanı merkez alan yeni anayasayla her vatandaş birinci sınıf vatandaş olacak. Çoğulcu, katılımcı, eşitlikçi bir demokrasi inşa edeceğiz. Daha hızlı, adil ve şeffaf bir yargı sistemi oluşturacağız. Gelirimizi, refahımızı, nasıl büyüteceğimizi bütün detaylarıyla ortaya koyuyoruz. Toplumun bütün kesimleriyle, elbette yatırımcılarımızla, girişimcilerimizle, sizlerle yakın temas içindeyiz. Her türlü yapıcı fikre, katılıma, öneriye açığız. Divanda oluşan fikirleri sizlerden almayı bekliyoruz" diye konuştu.

ASKON üyelerinin reel sektörü temsil ettiğini anlatan Davutoğlu, yerli üretimin kamu alımlarında öncelikli konuma yükseltilmesinin en temel taleplerden biri olduğunu ifade etti. Orta ve yüksek teknoloji yatırımlara uzun vadeli finansman imkanı sağlanacağını belirten Davutoğlu, yatırım ortamının iyileştirilmesi için her türlü tedbirin alındığını ifade etti.

"BİZİM GENÇ ASLANLARA İHTİYACIMIZ VAR"

"Bizim genç aslanlara ihtiyacımız var. Bilsinler ki hükümet, devlet olarak, AK Parti iktidarı olarak yanlarında olacağız" diyen Davutoğlu, bilim, Ar-ge, endüstriye yapılacak katkıların artırılacağı, patent kanununun çıkarılacağını ifade etti. İş adamlarının istediklerini ekonomik hayata katkıda bulunmak için yapmaya hazır olunduğunu belirten Davutoğu, bürokrasiyi azaltacak düzenlemeleri yapacaklarına işaret etti. Terör örgütlerinin vatandaşların huzurunu bozmaya yönelik faaliyetler yaptığını belirten Davutoğlu, "Terör örgütü hendek ve barikat terörünü de kullanarak ilçelerimizde, şehirlerimizde, köylerimizde hayatı tarumar eden bir şiddet uyguluyor. Vatandaşlarımızı evlerinden terk etmek zorunda bırakıyor, öğrencilerimizin okullarına gidememesi gibi sonuçlara sebebiyet veriyor. Biz, hükümet olarak hiçbir vatandaşımızı terörün, şiddetin kucağına, insafsızlığına bırakmadık, bırakmayacağız" dedi.

"MAYIN DÖŞEYEN, BARİKAT KURAN, İNSAN HAYATINA KASTEDEN TERÖRİSTLER MUTLAKA KAYBEDECEK"

Terörden mağdur olan vatandaşların gördükleri zararların karşılanacağına işaret eden Davutoğlu, "Yürüttüğümüz terörle mücadele bu millete savaş açan, bu ülkeyi ateş çemberine sokmak isteyen namertlerle verdiğimiz mücadelede barikat, hendek engel tanımayacağız. Bu mücadeleyi sürdürürken barikat, hendeklerin baskısı altında mağdur olan vatandaşlarımıza da şefkat elimizi en müşfik şekilde uzatacağız. Terör sebebiyle haftalardır dükkanlarını açamayan esnafımızın her türlü ihtiyaçlarını karşılayacağız. Onları namerde muhtaç etmeyiz, onları namerdin insafına da terketmeyiz. Biz, hiçbir vatandaşımıza uzak değiliz, hiçbir insanımızı sahipsiz bırakmayız. Bu ülkede hiç kimse sahipsiz değildir. Dağları, ırmakları, köyleri, mezraları sahipsiz değildir. Bunlara sahip çıktık, sahip çıkacağız. Mayın döşeyen, barikat kuran, insan hayatına kasteden teröristler mutlaka kaybedecek. Başta Kürt kardeşlerimiz olmak üzere bütün vatandaşlarımız hayatlarını huzurla sürdürecek şartlar oluşana kadar, esnafımızın üzerindeki baskı kalkana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz" diye konuştu.

"DOĞU VE GÜNEYDOĞU'DA TERÖRDEN MAĞDUR OLAN ESNAFIMIZLA DAYANIŞMA İÇİNDE OLUN"

Anadolu'nun bir ana kucağı olduğunu belirten Davutoğlu, "Bu kucak her evladını bağrına basar. Asırlar süren o kardeşlikle kıyamete kadar eşit vatandaşlar olarak hep birlikte huzur içinde yaşayacağız. Hiç kimse bizim muhabbetimizi, dirliğimizi zedeleyemeyecek. Siz Anadolu aslanlarından isteğim şudur; teröre, şiddete karşı sesinizi yükseltin. Nasıl 28 Şubat'ın zulmüne karşı sesinizi yükselttiyseniz, şimdi tam da terör örgütlerine karşı sesimizi yükseltmenin vaktidir. Doğu ve Güneydoğu'da terörden mağdur olan esnafımızla dayanışma içinde olun" dedi.

Ticaret üzerinden dostluğun pekiştirilmesi çağrısında bulunan Davutoğlu, Doğu ve Güneydoğu'ya yapılan ticarete daha fazla özen gösterilmesi gerektiğine işaret etti. Davutoğlu, "Bu terör baskısıyla daha önce şehir kenarlarındaki illegal yapılarla haraç almaya çalışıyorlardı, şimdi hendeklerle, barikatlarla oraları insansızlaştırmak istiyorlar" dedi.

"TÜRKİYE'DE ÖZ YÖNETİM, SÖZ YÖNETİM YOK"

Başbakan Davutoğlu, "Büyük alimlerin memleketi Cizre'yi barikatlar, hendekler ve Suriye'deki şehir görüntülerine benzer şekilde mahkum etmek isteyenlere söylüyorum. Bedeli ne olursa olsun, Türkiye'nin her dağı, ovası, ilçesi, vadisi, ırmağı, her ilçesi, mezrası, köyü temizleninceye kadar bu hainlerden hesap soracağız. Kimlerden destek aldıklarını biliyoruz, arkalarını kimlere dayadıklarını biliyoruz. Bugünlerde nerelere gittiklerini de takip edin. Türkiye'ye neredeyse savaş açmış başkentleri nasıl gezdiklerini görün, nasıl bir ihanet içinde olduklarını bilin. Dışarıdan aldıkları talimatlarla bu ülkeyi bu ateş çemberi içine sokmak isteyenlere söylüyoruz. Bu ateş çemberine en büyük suyu ve o yangını söndürmek için en büyük çabayı Kürt vatandaşlarımızın gösterdiğinin farkındayız. Türkiye'de öz yönetim, söz yönetim yok, Türkiye'de 1 Kasım seçimlerinde olduğu gibi sadece ve sadece milli iradeye bağlı milli yönetim var" dedi. Davutoğlu'nun bu sözleri uzun süre alkışlandı.

Başbakan Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bunu sizlerin şahsında Anadolu'nun kükreyişi olarak görüyorum. Bir daha fetret dönemi yaşatamayacaklar. Sizler ve bütün bir millet bu milli yönetimin sahibidir. Milli yönetim içinde herkes Meclis'te istediğini söyler ama kimse bu milletten almadığı hakkı kullanamaz. Şimdi bunlar paralel yapılar, öz yönetim benzeri hiçbir meşruiyeti olmayan, hukuki karşılığı olmayan iddialarla kullanmaya çalışıyorlar. Vesayete boyun eğmedik, bunlara da boyun eğmeyiz."

Davutoğlu, "Biz, bu ülkenin bu cumhuriyetin öz ve öz sahipleriyiz. Birileri Cumhuriyetin sahibi olup da gençlik bekçisi değil, gençlik bu Cumhuriyetin sahibi. Birileri bu toprakları parçalama iddiasına girmişse de onlara karşı dimdik duracak olan biziz" dedi.   

20 Aralık 2015 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.