Fitre ve zekatlar THK’ya

THK Saymanı Keyaoğlu, devlet bütçesinden herhangi bir geliri olmayan kurumlarına fitre, zekat ve kurban derisi toplama yetkisi verildiğini hatırlattı

- Erkan UYSAL
TÜRK
Hava Kurumu (THK) Alanya Şubesi Saymanı Emine Keyaoğlu fitre, zekat ve kurban derisi toplama yetkisinin THK'ya verildiğini söyledi. Keyaoğlu, "THK devlet bütçesinden herhangi bir yardım almadan, halkımızın verdiği kurban derisi, fitre, zekat, bağış ve diğer ticari gelirler ile faaliyetlerini sürdürüyor. Ücretsiz olarak verilen havacılık kursları, yangın söndürme uçaklarımızla yangınlara müdahale, organ, hasta ve yaralı nakli için hava desteği ve THK Üniversitesi ile eğitime desteğimiz her yıl artarak devam ediyor. Ülkemizin havacılık alanındaki kalifiye eleman ihtiyacının karşılanması amacıyla öncelikle ‘THK Havacılık Vakfı’ ardından vakıf bünyesinde, THK Üniversitesi kuruldu. Dolayısıyla kurumumuz hem eğitim sistemine hem de havacılık sektörüne istihdam imkânı sağlıyor. THK yetiştirmiş olduğu pilot ve paraşütçülerle Kapadokya ve İzmir Efes başta olmak üzere ülke turizmine katkıda bulunuyor. Kurum verdiği eğitimlerle gençlerin iyi bir vatandaş olmalarına katkıda bulunuyor.
THK bugüne kadar 1 milyondan fazla vatandaşa havacılık eğitimi verdi. Her yıl 20 binin üzerindeki gence parasız havacılık eğitimi veriliyor. THK bugüne kadar 10 bin pilot yetiştirdi. Kurum her yıl 100 pilot yetiştirerek hava yolu şirketlerine gönderiyor. 1985 yılında Türkiye’de ilk defa havadan orman yangınları söndürülmeye başlandı. Bugüne kadar sayısız orman yangını söndürüldü. THK daha büyük ve gelişmiş yangın söndürme uçağı almaya çalışıyor. Bununla ilgili olarak ‘THK Ormanlar İçin Destek Bekliyor’ kampanyası başlatıldı. THK havadan hasta, yaralı ve organ taşıyarak birçok vatandaşın sağlığını kazanmasına katkıda bulunuyor. THK bugüne kadar 150 bin paraşütçü yetiştirmiş, yetiştirmeye de devam ediyor.
2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu'na dayanılarak çıkarılan yardım toplama esas usulleri hakkındaki yönetmeliğin 7'nci ve 10'uncu maddesi gereği, THK şubeleri aracılığıyla fitre ve zekat ile kurban derisi toplama yetkisi kurumumuza verildi. Bu bağlamda gücünü halktan alan THK verilen destek sayesinde daha iyi yerlere gelecektir. Böylece bu sene uçaklarımızla söndürülecek her orman yangınında, taşınan bütün hasta ve yaralılarda, yetiştirdiğimiz pilot ve paraşütçülerimizle, öğretmenlerimize ücretsiz verilen model uçak kurslarımızla, ülkenin dört bir yanından gelerek bizden ücretsiz kurs alan gençlerin gözlerindeki ışıltıda sizin de payınız olacak" dedi.

22 Temmuz 2014 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.