Üreticiye müjde

Seraların modernizasyonu ve küçük aile işletmeciliğinin desteklenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararları Resmi Gazete'de yayınlandı

ALANYA Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mehmet Rüzgar, Bakanlar Kurulu kararlarının bölgedeki üreticileri yakından ilgilendirdiğini söyledi. Rüzgar, “Bakanlar Kurulu kararına göre Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı ve işletme büyüklüğü 5 dekar ve altında olan çay ve fındık ürünleri hariç meyve, sebze, süs bitkisi ve tıbbi-aromatik bitki yetiştiriciliği yapan üreticilere 2016 yılında dekar başına 100 lira destek ödenecek. ‘Küçük Aile İşletmesi’ desteğinden yararlanacak çiftçilerin kararnamenin yayınlandığı 16 Aralık 2015’ten itibaren 31 Ekim 2016 tarihine kadar başvurmaları gerekiyor. Desteğin 2016 yılı içerisinde ödenmesi öngörülüyor. Kararnameye ilişkin uygulama esasları Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çıkarılacak tebliğ ile belirlenecek.

SERA MODERNİZASYONUNA SIFIR FAİZLİ KREDİ

Bakanlar Kurulu’nun 16 Aralık 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan bir başka kararı ise Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullanılmasına İlişkin Karar oldu. Bu karar kapsamında ilk kez sera modernizasyonuna düşük faizli kredi kullandırılacak. Buna göre sera modernizasyonunda 100 bin liraya kadar kullandırılacak yatırım kredilerinde yüzde 100, işletme kredilerinde yüzde 50 faiz indirimi yapılacak" dedi.  

20 Aralık 2015 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.