Turizm Bakanı Ersoy Antalya'da

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, “Türkiye'nin artık nitelikli turizm ve turiste yönelmesi gerek. Artık hedefimiz kişi sayısını artırmak değil, ülkenin turizm gelirlerini çoğaltmak” dedi

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Antalya’da bir otelde, turizm değerlendirme toplantısında turizmcilerle bir araya geldi. Bakan Ersoy'a, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Ak Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş da eşlik etti. Bakan Ersoy, bakan olarak ilk resmi ziyaretini Antalya’ya yaptığına dikkati çekerek, bunun sebebinin Antalyalı olmasının değil, kentin turizmde lider olması olarak nitelendirdi. Antalyalı olarak Antalya’nın turizmde kat ettiği yoldan gururlandığını ifade eden Bakan Ersoy, "Yeni dönemde cumhurbaşkanlığı yönetim sistemde, Türkiye’yi ve sektörleri farklı hedeflere çok daha hızlı ve farklı bakış açısıyla taşımak için alışık olmadığımız bir atama sistemine geçildi. Kritik bakanlıklarda sektöründe uzmanlaşmış kişiler bakanlık görevine dahil edildi. Turizm sektörü açısında da desteklerle bu uygulamanın başarılı olduğunu hep birlikte kanıtlamamız gerekir. Atandığım günden beri çok büyük destek ve beklentiniz var. Bir tek beni öne sürerek değil hep birlikte ileri adım atacağız. Hepimiz taşın altına elimizi koyacağız" diye konuştu.
‘SEKTÖRLE HIZLI ÇALIŞACAĞIZ’
Yeni dönemdeki hedef ve beklenen değişiklikler hakkında bilgiler veren Bakan Ersoy, "Her şeyden önce hızlanacağız. Yeni sistemin ana prensibi hızlanmaktır. Hızlı hareket edeceğiz. Bakanlıkta bekleyen birikmiş ne kadar dosya varsa hızlı şekilde sonuçlandıracağız. Kanunlar ve mevzuatın öngördüğü oranda olumlu, engellenenleri de bekletmeyip sizlere hızlı bir şekilde ileteceğiz. Bu sebeplerden olmuyor, şu şekilde olabilirse diyeceğiz, hızlı şekilde sonuçlandıracağız. Artık hiçbir dosya oyalanmayacak, çok hızlı şekilde sonuçlanacak. Sizden ricam lütfen kimse aracı koymasın, direkt bakanlığa normal takibini yapsın. Biz herkesin dosyasını hızlı bir şekilde takip edip, hızlı şekilde sonuçlandıracağız" ifadelerine yer verdi.
‘TEŞVİKLERE SICAK BAKMIYORUM’
Bakan Mehmet Ersoy, "Tabi ki teşvikler ve destekler turizmi kıpırdatıyor ama nihai sonuç için teşvik ve destekten çok daha önemlisi lazım. Turizm sektörü olarak gerek oluşturduğumuz döviz girdileri, gerekse oluşturduğumuz büyük istihdam düşünüldüğünde biz teşvike dayalı bir sektör ve bu şekilde anılmak istemememiz gerekiyor. Bence en büyük teşvik turizmciler için turizmin önündeki engellerin kaldırılması olması lazım. Sizi frenleyen ve tutan engelleri biz devlet ve bakanlık olarak hızlı şekilde ortadan kaldırırsak işi bilen turizmcinin teşvike ihtiyacı yok. Teşvik dediğiniz şey taşıma suyla değirmen döndürmektir" dedi.
‘ENGELLERİ TEK TEK KALDIRACAĞIZ’
Turizmcinin yavaş bir çarkın içinde kalmamasına, çok hızlı hareket etmesi gerektiğine vurgu yapan Bakan Mehmet Ersoy, "Önce Avrupa’da, daha sonra dünyada yakalamamız gereken rakiplerimiz var. Biz artık çıtayı yukarı koymamız gerekir. Türkiye artık turizmdeki ilk aşamaları tamamladı. Bundan sonra yeni bir hikaye yazmamız gerekiyor. Bu hikayeyi de teşviklerle yazmayız. Bu hikayeyi kendi becerilerimizle yazacağız. Kendimize güveneceğiz. Önümüzdeki engelleri kaldırmak benim işim. Sizlerle birlikte bu engeli hızlı şekilde kaldıracağız, çok hızlı şekilde yol almaya devam edeceğiz" diye konuştu.
‘KİŞİ DEĞİL GELEN DÖVİZ ÖNEMLİ’
Tanıtım politikasında köklü değişiklikler yapılacağına işaret eden Bakan Ersoy, çağa uygun yeni tanıtım politika anlayışının sektöre kazandırılacağını belirtti. En önemli konulardan birinin turizm gelirleri olduğuna değinen Bakan Ersoy, "İlk 6 aylık veriler açıklandı ama benim için rakamların çok önemi yok. Kitle turizmi ile Türkiye işe başladı ve önemli bir başarı hikayesi yazdı. Ama artık kitle turizmle övünmememiz gerekiyor. Bizim ikinci aşamaya geçmemiz gerekiyor, bu da söylemesi kolay, yapması çok zor bir şey. Artık nitelikli turizme, nitelikli turiste odaklanmalıyız. Bunun için her şeyden önce arz talep dengesini talep yönünde lehimize bozmamız gerekiyor. Yeni pazarları geliştirmeliyiz. Pazara göre ürün oluşturacağız. Biz ısrarcı olmayacağız. Biz misafire göre ürün geliştirmek zorundayız. Ürünümüzü misafirin isteklerine göre dizayn edeceğiz. Ürün de yetmez, otelleri kast etmiyoruz, bölgenin tamamı ürünün parçasıdır. İkinci aşamada ülkenin tamamı ürünün parçası. Herkes farkında olmadan turizmin içinde yer alıyor. Herkesi belli bir bilinç altında bilinçlendirmeli ve eğitmeliyiz" ifadelerine yer verdi.
‘ŞİKAYET ETMEK ÇOK KOLAY’
Turizmde en kolay yapılan şeylerden birinin şikayet etmek olduğuna dikkati çeken Bakan Mehmet Ersoy, "Türk toplumu olarak şikayeti kolay yapıyoruz. Şikayet anayasal hakkımızsa o zaman uyarma görevini de yapmamız gerekir. Yanlış yapanı herkes uyarmak zorunda ki şikayet etme hakkını kendinde bulsun. Bu bilinci yaymamız gerekiyor. Kişi sayısı dediğim gibi artık öncelikli hedefimiz değil, turizm gelirlerinin GSMH’daki payı yüzde 4, bizim hedefimiz yeni dönemde bu oranı yüzde 8’e getirmek lazım. İkiye katlamamız gerekiyor. Bu ulaşılması güç bir hedef değil. Avrupa’da hedef aldığımız ülkelerde bu oran yüzde 12’lerde. 50 milyon turist, 50 milyar dolar gibi bir hedefi değiştiriyorum, GSMH’daki payımız yüzde 4’den 8. Ana hedefimiz bu olmalı. Havuzdaki pasta payını ikiye katlayarak gerçek bir başarı hikayesi yazarız" dedi.
‘TURİZMİN ESASI İNSAN KAYNAĞI’
Turizmde markalaşmanın önemli olduğuna vurgu yapan Bakan Ersoy, "Kendi dünya markalarımızı oluşturmak zorundayız. Yerel markamızın biri global marka oldu. Biz bakanlık olarak bununla ilerleyen markalarımızı destekleyeceğiz. Bunları teşvik edecek politikalar gerçekleştireceğiz. Turizmin ana kaynağı insan kaynağıdır. İnsan kaynağında da markalaşmamız lazım. Türkiye genç nüfusa sahip ama turizme yönelen genç sayısı çok az, bu bizim ayıbımız. Turizm sektörünü cazip sektör haline getirmemiz gerekiyor. Biz kendi marka insan kaynaklarını oluşturmamız gerekiyor. Aşçılar 20 bin liradan 50 bin liraya kadar maaş alan aşçılar var. Markalaştığı zaman sektörün diğer yöneticileri açısına kadar güzel olanaklar var. Bunları yetiştiremediğimiz için ithal ediyoruz. İnsan kaynağında ithalatın önüne geçmeliyiz. Kaynağımızı büyütüp ihraç eder hale gelmemiz gerekir. Gençlere turizmin bir fırsat kapısı olarak göstermeliyiz" diye konuştu.
‘DAHA ÇOK TURİST İSTEMİYORUZ’
Turizmde kişi sayısının artık öncelikli hedefleri olmadığını da belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, '50 milyon turist-50 milyar dolar' hedefinin değiştirildiğini kaydetti. Ersoy, "Turizm gelirlerinin şu andaki tahmini gayrisafi milli hasıladaki yeri yüzde 4. Bizim hedefimiz bu oranı yüzde 8'e getirmek. İkiye katlamamız gerekiyor. Bu ulaşılması çok güç bir hedef değil. Avrupa'da örnek aldığımız bazı ülkelerde bu oranın yüzde 12'lere kadar geldiğini görecekseniz. Biz ilk etapta bunu yüzde 8'e getirirsek bir başarı. Yani 50 milyon turist 50 milyar dolar hedefini değiştiriyorum" diye konuştu.
GLOBAL MARKA VURGUSU
Nitelikli turistin bir gecede olacak, 100 metre koşarak başarılacak bir konu olmadığını da vurgulan Ersoy, buradaki en önemli şeyin markalaşma olduğunu söyledi. Ersoy, şöyle konuştu: "Kendi dünya markalarımızı yaratmak zorundayız. Bir tane yerel markamız global marka olmayı başardı. Onun gibi birçok markayla ilgili politika geliştireceğiz. Global marka olma yolunda ilerleyen markalarımızı destekleyeceğiz. Teşvik derken aslında biz bunları teşvik edecek bir politika geliştireceğiz. Çünkü yatırımcı bazında markalaşmamız gerekiyor. Yatırımcının markalaşması için turizmcinin ana kaynağı nedir; insan kaynakları. İnsan kaynağımızda da markalaşmamız lazım. Türkiye çok büyük genç nüfusa sahip. Ama maalesef gençler arasında 'Ben turizm okuyacağım, turizm sektörüne gireceğim' diyenlerin sayısı çok az. Bu bizim ayıbımız. Turizm sektörünü çok cazip bir sektör haline getirmemiz lazım. Parlak, yeni nesil gençlerin istekli bir şekilde turizm girmesi lazım. Pahalı satılan otellerimizde, benim kendi grubumda da var, mesela 20 binden 50 bin liraya kadar maaş alan aşçılar var."

27 Tem 2018 - 10:58 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce HDP kapatılmalı mı?