'Ulaşımda krizi bitireceğiz'

AKP Antalya milletvekilleri Mustafa Köse ve Hüseyin Samani, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ile birlikte Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi'ni ziyaret etti.

Haber: Alper KUTAY
TOPLANTIDA
ulaşım esnafı sorun ve taleplerini dile getirirken, Köse ve Samani, esnafın sorunlarının takipçisi olma sözü verdi. Kooperatif üyelerinin de hazır bulunduğu toplantıda konuşan Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Muhammed Demirtop, ulaşım esnafı olarak geçmişten bu yana bazı sorunlar yaşadıklarını, bu sorunların bir kısmına çözüm bulunurken, bir kısmının ise devam ettiğine dikkati çekti. Başkan Demirtop, eski araçlarla Antalya halkına hizmet etmenin mümkün olmadığına dikkati çekerken, yenileyecekleri araçlarla hizmet kalitesini artıracaklarını belirtti. Demirtop, AKP'li vekiller Mustafa Köse ve Hüseyin Samani'den özellikle adaletsizlik olduğunu ileri sürdükleri ring sisteminde düzenleme yapılmasını talep etti.

'ARAÇ SAYISI ÇOK FAZLA ARTTI'

Toplantıda konuşan AKP Antalya Milletvekili Hüseyin Samani, geçmişten bu yana ulaşım sistemiyle ilgili sorunların süregeldiğine dikkati çekerek, "80'li yıllardan beri bu sorunlar var. Antalya büyüdü, araç sayısı arttı. Bazen sadece siyasi nedenlerle araç sayıları arttı. 2004 yılında Menderes Türel Büyükşehir Belediye Başkanı olunca özellikle sizlerin 'korsan' diye tabir ettiğiniz ulaşım araçlarıyla mücadele etti. Biz o dönemde 18 belde belediyesinin kapanarak Büyükşehir sınırlarına geçmesine rağmen araç artırma talebinde bulunmadık. Kararlılıkla korsan araçlarla mücadele ettik, çok sıkıntılar çekmemize rağmen çözdük" dedi.

'AKAYDIN SİSTEMİ BOZDU'

Türel'in ardından Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine gelen CHP'li Mustafa Akaydın'ın ulaşım sisteminde kullanılan mevcut kart sistemini iptal ettiğini ve tartışmalara neden olan yeni bir sistem getirdiğini söyleyen Samani, "İhale falan yapmadılar, demolarını göstermediler. Gazeteciler sordu 'Arka tarafta demosunu gördük' dediler. Sonuçta ucube bir kart sistemi geldi. Kullanan vatandaşlarımız ne kadar kredisi kaldığını, şoför ne kazandığını göremedi. Her şey çok daha kötü oldu. Geldiğimiz noktada Türel, Akaydın gibi halka ve belediyeye bedel ödetmeden bu sistemi usulüne uygun iptal etti ve yenisini kurmak için adım attı" diye konuştu. Samani, ulaşım esnafının taleplerini dinleyerek gerekli adımların atılması noktasında Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile istişare yapacaklarını söyledi.

'ULAŞIMDA GRUPLAŞMA VAR'

AKP Antalya Milletvekili ve Adayı Mustafa Köse ise ulaşım sektöründe yaşanan sorunlara vakıf olduklarının bilinmesini isteyerek, ulaşım esnafının kendi içerisinde farklı gruplara ayrılmış olmasından dolayı sorunun pek çok boyutu olduğuna değindi. Ulaşımla ilgili esnaf kadar vatandaşın da sıkıntı ve talepleri olduğunu söyleyen Köse, "Talepleri azami şekilde karşılamak için Büyükşehir Belediyesi zaten çalışıyor. Biz de çözüm noktasında gayret gösteriyor ve milletvekilleri olarak köprü vazifesi yapıyoruz. Ancak bunu  yaparken de adaletli olmak ve her plaka sahibine eşit davranarak, haklarını korumaya çalışıyoruz" dedi. Ring sistemiyle ilgili taleplerin çözümü noktasında Büyükşehir Belediyesi'nin havuz sistemi üzerinde çalıştığını söyleyen Köse, böyle bir çözümün hayata geçirilmeden önce mutlaka bir referandum ile ulaşım esnafına da sorulacağını belirtti.

19 Ekim 2015 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.