Anne olana 4 bin 500 TL

Anneler devletin desteği sürüyor. Devlet, doğan her çocuk başına karşılıksız 3 farklı destek sağlıyor. 3 çocukta destek 14 bin TL'yi buluyor

MECLİS'TE kabul edilen Torba yasayla, 15 Mayıs 2015 tarihi ve sonrasında doğan çocuklar için anneye doğum yardımı ödemesi yapılıyor. Buna göre, tüm annelere şartsız olarak ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 ve üçüncü çocuk için 600 TL ödeniyor. Doğum yardımı ödemeleri sadece Türkiye'de ikamet eden Türk vatandaşlarına değil, aynı zamanda yurtdışındaki Türk vatandaşlarına da ödeniyor.
NASIL VE NEREYE BAŞVURULACAK?
Yardım için başvurular, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, il müdürlüklerine, sosyal hizmetler müdürlüklerine, ilçelerde ise kaymakamlık binalarının içindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılıyor. Yurtdışında ikamet eden Türk vatandaşları başvurularını büyükelçilikler ve konsolosluklar aracılığıyla yapabiliyor. Memurlar ise doğum yardımı için başvurularını kendi kurumlarına yapabilme imkanına sahip.
ÇOCUĞUN NÜFUS CÜZDANI
Başvuru yaparken yeni doğan çocuğun nüfus cüzdanı yanınızda olmalı. Anne ya da baba çocuğun TC kimlik numarasıyla isterse Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın internet sitesi üzerinden de başvuru yapabilir. Doğum yardımı 15 Mayıs 2015 tarihi ve sonrasında doğan çocuklar için yapılıyor. Doğum yardımı canlı doğan her çocuk için 'bir defaya mahsus' ödeniyor. Doğum yardımları, anne sağsa annenin hesabına, değilse babası veya çocuğun bakımını üstlenen yakınının hesabına yatırılıyor. Doğum yardımından vergi alınmıyor ve kesinti yapılmıyor. Ayrıca doğum yardımına haciz de uygulanamıyor. Doğum yardımı ve süt parası için '144' ve '183' no'lu telefon numaralarını ücretsiz aranılabilir. İş göremezlik ödeneği kadına sağlanan haklar doğum ve süt parası ile de sınırlı değil.
18 HAFTA İZİN VERİLİYOR
Sosyal güvenlik kapsamında kadınlara 'geçici iş göremezlik ödeneği de (rapor parası)' veriliyor. Bu ödenek kişinin çalışmasına engel bir hastalık, kaza veya hamilelik gibi bir durum ortaya çıktığında bu süre için belirli oranda gelir güvencesi sağlıyor. Doğumdan önce 8 hafta (çoğul gebelikte 10 hafta), doğum sonrasında 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta veya 112 gün (çoğul gebelikte 18 hafta) izin veriliyor. Ödeme PTT ve Ziraat Bankası'ndan yapılacak. Kadın, doktor raporuyla doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabiliyor. Bu durumda 5 haftalık izni, doğum sonrası iznine ekleniyor.
4099 TL İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİ
Doğum sonrasında kadın 13 hafta izin kullanır. Bu durumdaki kadınlar, izin süresi için geçici iş göremezlik ödeneği alır. Geçici iş göremezlik ödeneği için doğumdan önceki bir yıl içinde en az '90 gün sigorta primi' ödenmiş olmalı. Asgari ücretle çalışırken hamilelik ve doğum nedeniyle bu yıl 16 hafta izin kullanan sigortalı kadın 4099 TL iş göremezlik ödeneği alacak. Ödemeler PTT ve Ziraat Bankası aracılığıyla yapılıyor. Tüm ödemeleri alan anneye ilk çocukta en az toplam 4521 TL ödenecek. 3 çocuğu olanın alacağı destek 14 bin TL'ye ulaşıyor.
ANNE PARASINI PTT'DEN ALIYOR
15 Mayıs 2015'ten önce doğan çocuklar için doğum yardımı yok. Ancak ödeme miktarına esas çocuk sırasının tespitinde, yani doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun belirlenmesinde 15 Mayıs'tan önce doğmuş olan çocuklar da sayılıyor. Örneğin, 15 Mayıs 2015'ten önce iki çocuğunuz varsa ve bu yıl üçüncü çocuğunuz doğarsa 300 TL değil 600 TL doğum parası alırsınız. İstediğiniz zaman başvuru yapabilirsiniz. Doğum parasını almak için özellikle belirtilen bir başvuru süresi yok. Başvurudan sonra 2 ay içinde başvuru yapan kişinin telefonuna onay mesajı geliyor. Mesaj geldikten sonra anne PTT'ye gidip parasını alıyor.
122 TL SÜT PARASI VERİLİYOR
Doğum yapan kadınlara doğum yardımının yanında bir ödeme daha yapılıyor. Bu ödeme 'emzirme ödeneği' ya da 'süt parası' olarak da biliniyor. Doğum yardımı almak, süt parası almaya engel teşkil etmiyor. İkisi de kazanılmış hak. Süt parası 1 Ocak'tan geçerli olmak üzere '122 TL' olarak uygulanıyor. Süt parası için doğum yapan kişinin kendisinin veya eşinin SSK veya Bağ-Kur'lu olması ve en az 120 gün prim ödemesi olması gerekiyor. Emzirme ödeneğinde zaman aşımı süresi, hakkın doğduğu tarihten itibaren 5 yıl. Süt parası için SGK il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine yazılı olarak başvurmak gerekiyor. 5 yıl içinde başvuru yapılmazsa para SGK'ya kalıyor.

04 Eyl 2016 - 20:39 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Alanya'daki yeni normalleşme kararlarını nasıl karşıladınız?