Bakan Ersoy açıkladı: Sırada Alanya var

Atıksu arıtma altyapı yatırımlarını devralma ve yaptırma yetkisi alan Kültür ve Turizm Bakanlığı, Serik- Belek arıtmasıyla işe başlıyor. Bakan Ersoy, sıranın Alanya ve Bodrum’a geleceğini söyledi

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla atıksu arıtma altyapı yatırımlarını devralma ve yaptırma yetkisi alan Kültür ve Turizm Bakanlığı, ilk çalışmalara turizmin başkenti Antalya'da Serik-Belek arıtmasıyla başlıyor. Bölgenin 2040 yılına kadar arıtma sorununu ortadan kaldıracaklarını belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Özellikle turizm bölgelerindeki sahil bantlarında bulunan belediyeler, bizden talep ettikleri takdirde arıtma altyapılarını tamamlayacağız" dedi. Bakan Ersoy, Serik arıtmasını Kemer, Alanya ve Bodrum'un izleyeceğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Antalya'nın atıksu arıtma ihtiyacını giderecek olan Kültür ve Turizm Bakanlığı, bölgenin atıksu arıtma sorununu 2040 yılına kadar ortadan kaldıracak. Turizm bölgelerindeki kıyı belediyelerinde finansal gerekçelerle belediyelerin yapamadığı arıtma altyapılarını yap-işlet-devret formülüyle devralıp, hızlı bir şekilde tamamlayacaklarını belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, çalışmaları ilk aşamada Serik-Belek arıtmasıyla başlatacaklarını kaydetti. İkinci aşamayı Kemer üzerinde sürdüreceklerini dile getiren Bakan Ersoy, kanalizasyon ve altyapı çalışmalarına Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı Torba, Yalı ve İçmeler beldeleri ile devam edeceklerini söyledi.
PROTOKOLÜN KAPSAMI GENİŞLEYECEK
İşletme kapsamı lokasyonlar tüm Serik ilçesi atıksu abonelerini kapsayacak. Atıksu arıtma tesisleri, terfi merkezleri, kanalizasyon sistemi, yağmur suyu sistemi hizmetleri (tüm giderleri karşılanmak kaydı ile) 20 yıl süre zarfında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca karşılanacak. Benimsenen modele uygun şekilde, Alanya Atıksu Arıtma Tesisi, Beldibi- Göynük Atıksu Arıtma Tesisi, Kemer Atıksu Arıtma Tesisi yapımı ve işletme işlerine dair hususlar Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ASAT Genel Müdürlüğü arasında yapılacak ek protokol-protokoller ile belirlenecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı bu kanalizasyon ve atıksu arıtma desteklerini turizm beldelerindeki talep eden diğer belediyeler için de sürdürecek.

04 Aralık 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.