Gazetecilerin Kıbrıs çıkarması

Alanya GC ve Antalya GC yönetiminden oluşan heyet, KKTC Başbakanı Ersin Tatar’ı ziyaret etti. Ziyaret sırasında konuşan Tatar, Türkiye’den daha fazla turist beklediklerini söyledi

Haber albümü için resme tıklayın

ALANYA Gazeteciler Cemiyeti (GC) ve Antalya GC yönetim, denetim ile onur kurulu temsilcilerinden oluşan heyet, bir dizi temaslarda bulunmak üzere Kıbrıs’a gitti. Alanya-Kıbrıs Feribot seferlerinin başlangıcını da yapan medya mensupları KKTC Başbakanı Ersin Tatar’ı ziyaret etti. Gazetecileri kabul eden Başbakan Tatar, Türkiye-Kıbrıs işbirliğinin önemine değindi. Alanya GC Başkanı Gaye Coşkun ve Antalya GC Başkan Yardımcısı Şifa Çiçek, heyet adına Tatar’a yeni çalışma döneminin hayırlı olmasını dilediler. 
Deniz otobüsü seferlerinin yeniden başlamasıyla KKTC’ye giden Alanya ve Antalya GC heyeti, Başbakan Ersin Tatar’ı ziyaretleri sırasında turizmde iş birliğini artırmak istediklerini belirtti. Başbakan Ersin Tatar, Alanya ve Antalyalı gazetecileri kabulünde Türkiye ile ilişkilerin önemine ve Doğu Akdeniz’de yaşananlara dikkat çekti. 
‘OYUNA GELMEMELİYİZ’
Tatar, Türkiye ile birlikte çok önemli bir süreçten geçildiğini belirterek hak ve çıkarların korunması adına birlikte hareket edildiğini vurguladı. Tatar, “Türkiye ile çok iyi ilişkiler kurmak çok önemli. Türk kamuoyuna da bu mesajı vermek gerekir. Türkiye Doğu Akdeniz’de bölgesel bir güç. Denizlerde en uzun kıyıya sahip. Milletimiz için önemli bir coğrafya. Bize nifak tohumu sokacakların oyununa gelmemeliyiz. Siyasal bir mücadele de var. Kıbrıs konusunda Federasyon süreci tükenmiştir. İki ayrı devlet temelinde bir formül masaya gelmelidir artık” diye konuştu. Başbakan Tatar, Doğu Akdeniz’deki gerilime de atıfta bulunurken “Denizlerde olan bitenlere baktığımızda iki eşit halk vardır. Biri Rumlar, biri biz. Bizim onları kabul ettiğimiz gibi onlar da bizi kabul edecek. Dik durarak iş birliği içerisinde tek vücut ve aynı pozisyonda mücadele verdiğimizin mesajını almaları gerek” dedi. 
‘DENİZ OTOBÜSÜ SEFERLERİ ÖNEMLİ’
Başbakan Ersin Tatar karşılıklı turizmin önemine değinerek deniz otobüslerinin yeniden seferlere başlamasının ulaşım imkanlarının gelişmesi adına önemli olduğunu belirtti. Tatar, KKTC’ye Türkiye’den çok turist geldiğine ancak gelmeyenlerin daha çok olduğuna işaret ederek Türk insanının buraya daha fazla gelmesi gerektiğini söyledi.

12 Haziran 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.