'Ruh sağlığı yaşamı etkiler'

Beden ve ruh sağlığının bir bütün olduğunu vurgulayan ATSM, 20 milyon kişinin ruhsal nedenlerle yardım arayışı içinde olduğuna dikkati çekti

ALANYA Toplum Sağlığı Merkezi (ATSM), 10 Ekim 'Dünya Ruh Sağlığı Günü' ile ilgili basın duyurusu yayınladı. ATSM tarafından yayınlanan basın duyurusunda şu ifadelere yer verildi: "Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu’nun girişimi ile 1992 yılından bu yana her yıl 10 Ekim günü 'Dünya Ruh Sağlığı Günü' olarak kutlanıyor. Öncelikli hedefimiz, ruh sağlığı konusunda kamu bilinci oluşturmak ve bu süreçte ruhsal bozukluklara karşı koruyucu çalışmaların ve tedavi hizmetlerinin tanıtılmasını ön plana çıkarmak. Ruh sağlığının korunması, hem bireylerin yaşam kalitesini artırır, hem de toplumsal bütünleşmeyi ve toplumsal işlevselliği sağlar. Ruh sağlığının bozulması bazı durumlarda yeti yitimine ve toplumda damgalanmaya sebep olabiliyor. Ülkemizde ruh sağlığının korunmasına ve hastalarımızın topluma kazandırılmasına yönelik birçok çalışma yapılıyor. Bu kapsamda tüm illerimizde toplum ruh sağlığı merkezleri kuruldu.
DEPRESYON İLK 5'TE YER ALIYOR
Dünya Sağlık Örgütü’nün geleceğe yönelik öngörülerine göre, 2020’de depresyon, kadınlar ve gelişmekte olan toplumlarda başta gelen yeti yitimine yol açan hastalık olacak. Ayrıca 2020’de tütün kullanımına bağlı hastalıklardan kaynaklanan yeti yitiminin de öne geçeceği öngörülüyor. Ülkemizin 15-55 yaş arasındaki nüfusunda da en yaygın hastalıklar içinde depresyon ve anksiyete bozuklukları ilk 5'te yer alıyor. Ruh sağlığı sorunu olanlar tedaviye başvurmaktan kaçınıyor. Ruhsal sorunu olanların toplumdan dışlanmadığı bir tarihsel geçmişimiz olduğu halde, günümüzde kentleşme ve nüfus artışı gibi nedenlerle günümüzde ruhsal sorunu olanların damgalanması ve dışlanması da toplumsal boyutta soruna yol açıyor. Damgalama ve dışlama bir yandan ruh sağlığı sorunu olanların tedavi başvurusundan kaçınmasına yol açmakta, öte yandan da ruh sağlığı sorunlarının çözümüne ilişkin hiçbir geliştirme çalışması yapılmaması sonucunu veriyor.
RUH SAĞLIĞI YAŞAM KALİTESİNİ ETKİLER
Sağlık denildiğinde çoğunlukla beden sağlığı anlaşılıyor. Oysa sağlık, ruh sağlığı ve beden sağlığının bütünüdür. Ruh sağlığı olmadan sağlık olmaz. Ruh sağlığı yaşam kalitesini etkiliyor. Beden sağlığı ruh sağlığını da etkiler. Birçok kişide bedensel hastalık ortaya çıkabilir. Beden hastalığı olanlar ciddi ruh sağlığı sorunlarıyla karşılaşma riski altındadır. Hem bu bedensel hastalığın kendisi, hem de tedavi süreci kişide düşünce ve duyguları etkiler. Ciddi bedensel hastalıklar insanda belirsizlik, gelecek endişesi, umutsuzluk, ağrı veya ameliyatla başa çıkma, tedaviye alışma, hastalığın yarattığı yeti yitimine uyum sağlama güçlüğü, başkasına bağımlı olma korkusu yaratır.
AKIL HASTALIKLARIYLA SINIRLI DEĞİL
Öte yandan, ruh sağlığı genel sağlıkla bağlantılı. Ruhsal hastalığı olan kişilerde bedensel sağlığa yönelik olumsuz-zararlı davranışlar artar, ruhsal sorunlar ve stres diğer bazı bedensel hastalıklara zemin hazırlar ya da var olan bedensel hastalıkların gidişini kötüleştirir. Ruhsal hastalıklar yaygın kanının tersine toplumun küçük bir kesiminde değil, geniş bir nüfusta görülür. Ruhsal hastalıklar kişinin gerçekle ilişkilerini bozacak derecede ağır akıl hastalıklarıyla sınırlı değildir. Hatta bu tür ağır hastalıklar bütün ruhsal sorunların küçük bir oranını oluşturur. Öte yandan, söz konusu ağır ruhsal hastalıklar da günümüzde tedavi edilebilen hastalıklar kapsamında ve bu hastalığı olanların tedavi haklarını eksiksiz kullanmaları yönünden etkin bir toplumsal düzenlemeye gereksinim duyuluyor.
20 MİLYON KİŞİ YARDIM ARIYOR
Bugün dünya üzerinde 450 milyonu aşkın insanın ruhsal sorunları olduğu, 20 milyonu aşkın kişinin de ruhsal sorunlar nedeniyle yardım arayışı içinde olduğu biliniyor. Birçok birey ruhsal davranışsal sorunları nedeniyle birinci basamakta (sağlık ocaklarında) yardım arıyor. Birinci basamak sağlık kuruluşlarına başvuran yaklaşık her dört kişiden birinin ruhsal sorunlar nedeniyle başvurduğu biliniyor. Ruh sağlığı sorunu olanların en az bir yakını olduğu düşünülürse, ruh sağlığı sorununun toplumun önemli bir kesimini, hatta tamamını doğrudan ilgilendirdiğini söylemek abartı sayılmamalı.
KİŞİLER YETİLERİNİ YİTİRİYOR
Ruh sağlığı sorunları yeti yitimine yol açar. Yeti yitimi kişinin kendinden beklenen iş, okul, ev, toplumsal roller ve kendine bakabilme işlevlerini giderek yitirip üretici niteliğini ve sosyalliğini kaybetmesi ve görevlerini aksatması anlamına gelir. Birçok hastalıkta kişide yeti yitimine yol açan olumsuz etkiler ortaya çıkıyor. Ruh sağlığı sorunları kişide yeti yitimine yol açması bakımından tahmin edilenin aksine ön sıralarda yer alıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün bir araştırmasına göre, dünyada yeti yitimine en çok yol açan 10 hastalıktan 5'ini ruhsal hastalıklar oluşturuyor. Bu hastalıklar sırasıyla depresyon, alkol kullanımı, bipolar bozukluk, şizofreni ve obsesif kompülsif bozukluk. Anksiyete bozuklukları, depresyon, bipolar bozukluklar ve şizofreni yeterince tedavi edilemediği zaman daha çok işlev ve işgücü kaybı ve ailesel sorunlara yol açmakta, hastalığının yaygınlığının ve tedavi maliyetlerinin artmasına katkıda bulunuyor.
TOPLUM DAHA HASSAS OLMALI
Dünya Ruh Sağlığı Günü’nden yola çıkarak esasen ruh sağlığının korunması için toplumun yaşam kalitesinin iyileştirilmesi, bireysel ifadenin sağlanması, toplumsal üretkenliğin artırılmasına olanak sağlanmalı. Ruhsal hastalıkların bir damgalanma aracı olmaması için toplum olarak çok hassas olmamız gerekiyor."

# atsm

09 Eki 2016 - 20:22 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Başkan Yücel'in 7 yıldaki performansını nasıl buluyorsunuz?