Darbe girişimiyle mücadele telsiz kayıtlarında

Kars'ta, FETÖ'nün darbe girişimine bulunduğu gece yaşananlar polis telsizlerine yansıdı

KARS'TA, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe  girişimine bulunduğu gece yaşanan olaylar, polis telsizi kayıtlarına girdi. 
Kars Emniyet Müdür Faruk Karaduman, darbe girişiminin ortaya  çıkmasının ardından ekiplere telsizle anons yaptı. 
 Polislere hiçbir şekilde teslim olmamaları çağrısında bulunan  Karaduman, ekiplere görev yerlerinin terk edilmeyeceğini emretti. 
İlk andan itibaren ekiplerine sürekli talimatlar veren, vatandaşları  da darbeye karşı örgütleyen Karaduman, Kars'ta olayların sıkıntısız atlatılması  ve askerlerin geri çekilmesinde büyük rol oynadı. 
Karaduman, olayların yaşandığı ilk saatlerde tüm ilçe müdürleri ve  amirlerden görevlerinin başına geçmeleri ve talimat beklemelerini istedi. 
Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğüne giden bir binbaşının "şehrin asayişinin  kendilerine bağlandığı ve polisin kendi talimatları doğrultusunda görev  yapacağını" söylemesi üzerine Karaduman, telsizden ekiplere şöyle seslendi: 
 "Kesinlikle müsaade etmiyoruz. Görevimizin başındayız, şehrin  güvenliği ve asayişinden polis sorumludur, bu şekilde tebliğ etsinler. Hiç kimse  askeri personelin talimatını yerine getirmeyecek. Görevimizin başındayız." 
Vatandaşları sokağa çağırdı 
 Polislere, vatandaşların darbe girişimine karşı sokağa davet edilmesi  yönünde emir veren Karaduman, ekiplere "Sokağa çıkma yasağı yok, vatandaşlarımızı  megafonlu araçlarla uyarsınlar. Herhangi olağanüstü bir durum yok. Bu asker  içinde ufak bir grubun yaptığı bir hareket. Megafonu olan araçlarla personelimiz  vatandaşımızı uyarsın, sokağa çıkma yasağı diye bir şey yok, herkes çıkabilir."  şeklinde anons yaptı. 
 Karaduman, bir başka telsiz anonsunda da halkı şöyle yönlendirdi: 
  "Vatandaş barikat kursun, hareket alanlarını kısıtlasın, iş  makineleriyle ağır vasıtalı araçlarla yolları kavşakları kessinler, araçlarını  park edip kilitleyip ayrılsınlar. Kavşakları kilitleme işi çok önemli, tüm  arkadaşlar buldukları araçlarla, iş makineleri, traktör ve herhangi benzeri şeyle  barikat kursun, onların hareket kabiliyetlerini kilitleyeceğiz. Hareket  edemeyecekleri hale getireceğiz."

22 Temmuz 2016 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.