"Bayram tatili turizme ciddi bir hareket getirecek"

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya bayram tatiliyle ilgili açıklamada bulundu

TÜRKİYE Seyahat Acentaları Birliği  (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, 9 günlük Ramazan Bayramı tatilinin turizme  ciddi bir hareket getireceğini belirterek, "3 milyona yakın kamu çalışanı var  biliyorsunuz, aileleriyle birlikte düşünüldüğünde ciddi bir kitle tatile girmiş  olacak. Dolayısıyla biz 8-10 milyon vatandaşımızın hareket edeceğini  düşünüyoruz." dedi. 
Bağlıkaya, bayram tatilinin 9 gün olmasının turizme  hareket kazandıracağını ifade etti.
 
Tatil olduğu çok önceden bilindiği için vatandaşların seyahat  programlarını yapmalarının kolaylaştığını vurgulayan Bağlıkaya, "Seyahat  acenteleri de ona göre 9 günlük paketler yaptı. Hep böyle son günlerde  açıklanıyordu, vatandaşlar tatillerini daha önceden organize ettikleri için bu  tür uzun tatilleri tam değerlendiremiyorlardı. Şimdi ise çok önceden belli."  dedi.
 
Hem vatandaşların hem de turizmcilerin 9 güne yönelik hazırlıklarını  yapabildiğini belirten Bağlıkaya, şöyle konuştu:
 
"Seyahat acenteleri 9 günlük tatil programları sundular. Yazın ilk  uzun tatilinin sonuç itibarıyla turizme ciddi bir hareket getireceğini, iç  turizmde iyi bir hareket yaşanacağını, güzel bir başlangıç olacağını düşünüyorum.  3 milyona yakın kamu çalışanı var biliyorsunuz, aileleriyle birlikte  düşünüldüğünde ciddi bir kitle tatile girmiş olacak. Dolayısıyla biz 8-10 milyon  vatandaşımızın hareket edeceğini düşünüyoruz. Tabii ki herkes otellere, tatil  bölgelerine gidecek değil, aile ziyaretleri de yapanlar olacak ama ciddi bir  hareket olacak Türkiye'de."
 
Bağlıkaya, erken rezervasyon döneminin sona erdiğini anımsatarak,  "Zaten şu andan otellerin çoğu dolu. Erken rezervasyon nisan sonunda son defa  uzatılmıştı. Nisan sonunda erken rezervasyon bitti zaten tatilini almak  isteyenler organizasyonlarını yaptı. Erken rezervasyonun son evresinde de bu 9  günlük tatil belli olunca daha da güzel oldu." diye konuştu.
 
"Kültür turları yaklaşık 3 misli arttı"
Yaz tatilinde seyahat eden yerli turistin yine genel olarak Antalya  bölgesine ilgi gösterdiğini ifade eden Bağlıkaya, "Kültür turlarında ise  ağırlıklı olarak Kapadokya, Karadeniz Bölgesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi var. Bu  bölgelerde kültür turları yaklaşık 3 misli artmış durumda. Yaz tatilinde yalnızca  deniz, kum, güneş değil kültürel seyahatler, kültür turları da ciddi ilgi  görüyor. İç turizmde de ciddi bir turizm ülkesi olma yolunda ilerliyoruz." dedi.
 
Bayramda ve yaz tatilinde yer bulamayanlar için tavsiyelerde de  bulunan Bağlıkaya, "Genel olarak hem tatil bütçesi açısından bilindik yerlerde  tatil yapamayanlar için daha az turist çeken bölgelerimizde tatil seçeneklerini  değerlendirmelerini tavsiye ederim. Bu mevsim itibarıyla kültür turları da daha  hesaplı oluyor, onları tavsiye ediyoruz vatandaşlarımıza." ifadesini kullandı.

13 Mayıs 2019 - Turizm


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?