Pensilvanya gerginliği sürüyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclisi, komisyona gönderilen maddeleri görüşmek üzere devam meclisinde bir araya geldi. Önceki mecliste süren Pensilvanya tartışmaları bu mecliste de devam etti

ANTALYABüyükşehir Belediyesi Meclisi, komisyona gönderilen maddeleri görüşmek üzere devam meclisinde bir araya geldi. Önceki mecliste süren Pensilvanya tartışmaları bu mecliste de devam etti. Antalya’nın Muratpaşa ilçesindeki özel bir eğitim kurumuna ait kolejin plan tadilat maddelerinde meclis üyelerinin sesi yükseldi. Antalya Büyükşehir Belediyesi ilkini 8 Ağustos tarihinde gerçekleştirdiği meclis toplantısının devam oturumuna gerçekleştirmek üzere Antalya Su ve Atıksu İdaresi Genel Müdürlüğü (ASAT) konferans salonunda Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel’in başkanlığında toplandı.

BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ’NDEN AVRUPA BÖLGELER MECLİSİ’NE 5 ÜYE

Avrupa Bölgeler Meclisi’ne Antalya’dan Büyükşehir Belediye Başkanı ile 5 asil ve 5 yedek meclis üyesine Avrupa Bölgeler Meclisi’nde temsil yetkisinin verilmesi açık oylamaya sunuldu. Başkan Türel, Avrupa Bölgeler Meclisi hakkında bilgi vererek, “35 ülkeden toplam 250 bölge ve şehir 16 uluslararası örgüt üyedir. Türkiye’den üyeler var bu mecliste. Avrupa Bölgeler Meclisi Avrupa’daki en güçlü sivil toplum örgütlerinden birisidir. Türkiye’nin uluslararası lobi faaliyetlerinde önem taşımaktadır. Bu süreçte Antalya’nın dünyaya açılan bir pencere olması hasebiyle bu faaliyetler açısından önemlidir. Önümüzdeki süreçte böylesine önemli bir kurumda bir Türk kardeşimizin çalışmasını desteklememiz gerekir. Takdir meclisimizindir” dedi. CHP Grup Sözcüsü Songül Başkaya, Süleyman Acar’ı, MHP Grup Sözcüsü Selçuk Senirli, Aslı Bayar Ulukapı’yı, Bahattin Bayraktar ise Cenk Halik Beyaz, Ali Kurşunlu, Fırat Demirci’yi önerdi. Açık oylama sonunda önerilen 5 asil üye 78 oyla kabul edildi.

BAŞKAN TÜREL’E YETKİ VERİLDİ

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, büyükşehir meclisinden kamu yararına çalışan kurum ve kuruluşlara hızlı bir şekilde cevap vermek adına yetki istedi. MHP grubu yetkinin verilmesi yönünde uygun olduğunu belirtirken CHP Grup Sözcüsü Songül Başkaya ise istenen yetkinin önemli olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Oldukça önemli konularda gördüğüm kadarıyla 5 yıllığına bizden yetki istiyorsunuz. Buradaki her madde meclise ayrı ayrı gelip kabul edilmelidir. Yakın tarihe bakınca 5 yıllık yetki talep eden belediye başkanı hatırlamıyorum. AK Parti grubu zaten sandalye sayısı olarak bizden çoğunlukta. Biz bu isteğe karşı çıkıyoruz.” Başkan Türel de istenen yetkide olumsuz bir durumun olmadığını belediye işlerinin çabuk halledilmesi için böyle bir yetkiyi istediğini belirtti. Alınan yetki doğrultusunda belediye ile imzalanan protokolleri meclis gündeminde meclise duyuracağını da belirten Türel, “Bugüne kadar bu gibi durumda belediye başkanlarımızı meclise nadiren başvurduğunu biliyoruz. Bugüne kadar meclisin böyle bir protokolden haberinin olmaması normaldir. Başkanlar bugüne dek, encümen kararlarıyla oylayıp geçmiştir. Böyle bir uygulamadan haberimiz yoktur demek yanlıştır. Neden böyle bir şey istedik. Belediyenin işlerinin en hızlı bir şekilde yürütmek için böyle bir isteğimiz oldu. Kesinlikle meclisin bilgilenmemesi durumu söz konusu değildir. Protokol imzalandıktan sonra meclise tabi ki bilgi verilir” diye konuştu.

“SÜTTEN ÇIKMA AK KAŞIK” BENZETMESİ

Başkan Türel’in önceki dönem belediye başkanlarını eleştirmesine CHP’li meclis üyesi Reşat Oktay karşı çıkarak Türel’e “Geçmiş dönemlerle ilgili konuşurken lütfen kendinizi sütten çıkmış ak kaşık gibi göstermeyin” dedi. Türel de Oktay’a kendisinin de mutlaka hata yaptığını ve hatasız kul olmayacağını söyledi. Tünel, yetki istemesinin kimseyi korkutmaması gerektiğini ve belediyenin teftişe her zaman açık olduğunu kaydetti. Türel konuşmasını şöyle sürdürdü: “Hatasız kul olmaz. O dönemde ben meclisin bilgilendirilmesi için o protokolleri sundum. Meclisin kararına ipotek koyma yetkimiz yok. Ben geçmişi suçlamak adına değil, geçmişte yapılan hatalardan ders almak ve bilgi paylaşımı adına dile getirdim. Yoksa suçlamaya kalırsa o kadar çok şey var ki. Ayrıca idare olarak yapılan iş ve işlemler meclisin, Sayıştay görevlilerinin denetimine açıktır. Bizim dönemimizde hiçbir arkadaşımıza yargı tarafından inceleme açılmamıştır. Ancak bizden sonra sizin de aralarında olduğunuz birçok kişi yargı tarafından inceleme altına alınmıştır. Siz ve meclisimiz rahat olsun” dedi. Tartışmalar sonunda Başkan Türel’e 5 yıllığına belediye ile kamu hizmeti gören kurum ve kuruluşlarla imzalanacak protokollerde yetki verilmesi oylamaya sunuldu ve kabul edildi.

HAVALİMANINA YONCA KAVŞAK

Kepez ve Aksu ilçesi sınırları içerisinde kalan Korkuteli - Havalimanı ulaşım bağlantısının Altınova Beşkonak Köprüsü Havalimanı kavşağı kısmına ilişkin hazırlanan 1/25000, 1/5000 ve 1/1000’lik nazım imar planları komisyondan geldiği şekliyle kabul edildi. Böylece havalimanı kavşağının yonca kavşak haline getirilmesi için çalışmaların başlatılacağı bildirildi.

EĞİTİM KURUMUNA PLAN TADİLATI İZNİ VERİLMEDİ

Antalya’nın Muratpaşa ve Konyaaltı ilçesinde faaliyet gösteren özel bir eğitim kurumunun Muratpaşa ilçesinde yapılması planlanan plan tadilatı ikinci kere gündeme geldi. Devam meclisi öncesindeki mecliste hararetli tartışmalara neden olan özel okul yine tartışmalara sebep oldu. Özel okulun üzerinde bulunduğu arsanın mülk sahiplerinin okulun arsaları üzerinde bulunmasına itirazını konu alan madde, meclis gündemine sunuldu. Ak Parti Grup Sözcüsü Bahattin Bayraktar ve MHP grubu ilgili okulun arsa sahiplerinin itirazı üzerine planlarının iptal edilmesini uygun gördüklerini söyledi. CHP Grup Sözcüsü Songül Başkaya ise CHP olarak plan tadilatının iptal edilmesine karşı çıktıklarını belirtti. Başkaya, “Burası devam eden bir eğitim kurumu. Daha önce plan tadilatlarına izin verilmiş bir kurum. Eğer planlarında bir eksiklik var ise bunun yargı ile çıkarılması gerekirdi” diye konuştu. Başkan Türel de CHP Grup Sözcüsü Songül Başkaya’nın itirazı üzerine söz konusu alanın arsa sahibi vatandaşın arsa üzerinde okulu istememesi üzerine hazırlanan itiraz nedeniyle hem Milli Eğitim Bakanlığı hem de Belediye iç denetçisinin rapor tuttuğunu söyledi. Vatandaşın izni olmadan arsasını üzerine okul yaptırılamayacağını ve var olan okulunda iptal edileceğini belirten Türel şöyle konuştu: “Daha önce de benim sonradan fark ettiğim özel bir eğitim kurumunun alanı. Burada sadece iç denetçi raporu değil, Milli Eğitim Bakanlığı’nın da bir raporu var. Özel eğitim alanına dönüştürülmesi istenen taşınmazın, alanında okula ihtiyacın olduğu ve alanın tamamının şahıslara ait olmadığı göz önünde bulundurularak alanın arsa hissedarı şahsın itirazı üzerine denetçiler denetlemiş. Kendinizi vatandaşın yerine koyun. Vatandaşın izni olmadan arsasının üzerine okul yapılamaz. Bizim şahsımız adına verdiğimiz kararlar yargıya gider. Toplumda yaygın bir kanaat var ki bu bir siyasi çatışmalara gidiyor. Bu okulun hakkında yıkım kararı çıkmaya doğru gidiyor. Takdir meclis üyelerimizin kanaatindedir.”

“YAZIKLAR OLSUN”

Başkan Türel’in tavrını eleştiren meclis üyeleri siyasi bir düşünce içerisinde karar alındığını iddia eti. Bunun üzerine açıklama yapan Türel, okulun plan tadilatının iptal edilmesine karşı çıkan CHP grubunu sert bir dille eleştirerek, “Bu meseleyi siyasi değil, hukuki değerlendirmemiz lazımdır. Bu kadar açık olan hukuk dışı bir konu hakkında Pensilvanya’dan destek aldığınızı düşünüyorum. Halkçıyım, Atatürkçüyüm diyen CHP’lilerin sizin Pensilvanya’nın uydusu olduğunuz açıktır. Bunu her yerde paylaşacağım. Bu yaklaşımınızı Atatürkçülük söylemlerinize yakıştıramıyor ve düştüğünüz duruma üzülüyorum. Yazıklar olsun” ifadelerini kullandı.

“SÖZÜNÜZÜ GERİ ALIN”

Başkan Türel’in çıkışına karşılık Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “Sözünüzü geri alınız. CHP’lilere kimse yazıklar olsun diyemez. Söz konusu kolej, o dönemde bakanlıklardan destek aldı. Bu konu çok açık bir şekilde size mi talimat geldi bilmiyoruz ama bize bir yerden talimat gelmedi. Eğitim kurumlarını kapatmayalım. Sizden ricam eğitim alan çocukların eğitim alanına sahip çıkalım” dedi. Tartışmalar sonunda oylamaya sunulan madde 50’ye 32 oyla kabul edildi. Böylece ilgili arsa üzerinde bulunan okul planı iptal edildiği için kaçak yapı durumuna düştü. Gündemin son maddesi, Konyaaltı ilçesi Arapsuyu Mahallesi'nde ilköğretim okul alanının özel eğitim alanına dönüştürülmesi maddesi de oylamaya sunuldu. Oylama sonucunda 48’e 30 oyla alanın özel okul alanı olarak kalmasına izin verilmeyip, ilk öğretim alanı olarak kalmasına karar verildi.

13 Ağu 2014 - 09:15 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Normalleşme süreci rehavete mi neden oldu?