'ÇKS' uyarısı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Çiftçi Kayıt Sistemi'nde (ÇKS) 2015 yılı başvurularının 29 Şubat Pazartesi günü mesai saati bitiminde sona ereceğini hatırlattı.

BAYRAKTAR, yaptığı açıklamada, ÇKS Yönetmeliği çerçevesinde çiftçilerin her yıl üretim dönemine ilişkin ziraat odalarından aldıkları 'Çiftçi belgesi' ve istenen diğer bilgi ve belgelerle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl ve İlçe müdürlüklerine başvurduğunu ve bakanlıkça verilen destekleme ödemelerinden faydalandığını belirtti.

'ÇİFTÇİLER BAŞVURU YAPAMADI'

ÇKS Yönetmeliği ile 2014 yılında toplam 2 milyon 206 bin 874 çiftçinin 14 milyon 927 bin 689 hektar tarım alanının kayıt altına alındığını vurgulayan Bayraktar, şunları kaydetti:

“Ülkemizde işlenen tarım alanı ve uzun ömürlü bitkilerin alanı, 23 milyon 941 bin hektarı buluyor. Toplam işlenen tarım alanı ve uzun ömürlü bitki alanının ancak ancak yüzde 62,3’ü ÇKS’ye kayıt olarak tarımsal desteklerden faydalanıyor. Bu oranın arttırılması daha fazla üreticimizin desteklerden faydalanması önem taşıyor. ÇKS Yönetmeliği'nde 2015 yılı başvuruları için son başvuru tarihi 30 Haziran 2015 olarak belirlenmişti ancak fındık üreticileri başta olmak üzere, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve diğer bölgelerimizde çiftçilerimiz belirlenen sürede başvurusunu yapamadı ve verilen desteklerden faydalanamadı. Girişimlerimizle, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, ÇKS kaydı başvurularıyla ilgili süreyi, 30 Haziran 2015 tarihinden 29 Şubat 2016 tarihine uzatmıştı.”

'SON GÜNÜ BEKLEMEYİN'

Çiftçilerin, 29 Şubat Pazartesi günü mesai bitimine kadar 2015 yılı ÇKS başvurularını yaptırmaları gerektiğini bildiren Bayraktar “Üreticilerimizin olası sıkışıklıkları düşünerek son günü beklenmeden, ziraat odalarımızdan alacakları çiftçi belgesi ve diğer belgeler ile tarım il ve ilçe müdürlüklerine bir an önce başvurmaları kendi yararlarına” dedi.

24 Şubat 2016 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.