DSİ yüreklere su serpti

DSİ 13. Bölge Müdürü Özgür, Dim Barajı’nın gövdesinde ya da ünitelerinde çatlak bulunmadığını belirterek bölge halkının rahat bir nefes almasını sağladı

DEVLET Su İşleri (DSİ) 13. Bölge Müdürü Turkay Özgür, Dim Barajı çevresindeki yerleşim alanlarında paniğe neden olan ve gazetemizin “Korkutan çatlak” başlığı ile okurlarıyla paylaştığı habere yanıt verdi.

Dim Barajı’nın ünitelerinde her hangi bir çatlağın bulunmadığını söyleyen Özgür’ün açıklaması aynen söyle: “Bölge müdürlüğümüz sorumluluk alanında olan ve 31 Ekim 1997 tarihinde işe başlaması yapılan Dim Barajı’nın kesin kabulü 1 Şubat 2011 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Dim Barajı, enerji, içme suyu, sulama ve taşkın koruma olmak üzere dört amaçlı bir projedir. 38,25 Megawatt (MW) Kurulu gücündeki santralden 122,89 Gigawattsaat/yıl (GWh/yıl) enerji üretilmektedir. Sulama sahası 3 bin 650 hektar (ha) olan sulama inşaatı ile Alanya ve çevresine 47,3 hektometre küp/yıl (hm3/yıl) içme ve kullanma suyu temin edecek içme suyu isale hattı ve arıtma tesislerinin yapımı ise devam etmektedir.

Dim Barajı’nın yapımı esnasında özellikle dolusavak imalatının yapımı esnasında sağ sahil zemin formasyonunda karşılaşılan problemlerden dolayı ilave önlemler alınması zorunluluğu doğmuş ve bu kapsamda 2001 ile 2005 yılları arasında dolusavak sağ yamacı ankrajlarla desteklenmiş ve betonarme betonu ile kaplanmıştır. Kaplama yapılan bölgede çıkan kaynak suyunun ise bir kısmı drenaj borularına alınarak uzaklaştırılmış, bir kısmı ise betonarme kaplama içerisine bırakılan barbakanlar vasıtasıyla dolusavak kanalı içerisine akıtılmıştır. Yörede benzer heyelanlar olmamakla beraber kaplama yapılan bölgede de geçen zaman içerisinde herhangi bir hareketlilik gözlenmemiştir. Ancak 25 Mart 2014 tarihinde akşam saatlerinde başlayan aşırı yağış sonrası gece saatlerinde dolusavak sağ sahilinde meydana gelen heyelan neticesinde yamaç kaplama betonlarının bir kısmı ile altındaki zemin malzemesi dolusavak boşaltım kanalının içerisine akmıştır. 26 Mart 2014 sabahı bölge müdürlüğümüzce hemen müdahale edilmiş, dolusavak kanalına akan malzeme temizletilmiştir. Konunun daha ayrıntılı incelenmesi için genel müdürlüğümüzden bir komisyon oluşturulmuş ve genel müdürlüğümüzce oluşturulan teknik komisyonun 7 Temmuz 2014 tarihli raporları doğrultusunda problemin çözümüne yönelik projeler hazırlanmış ve 2015 yılı yatırım programına teklif edilmiştir. 25 Mayıs 2015 tarihinde ihalesi yapılan işin işe başlaması 1 Temmuz 2015 tarihinde yapılmıştır. Ancak yüklenici firma geçen süre içerisinde iş programına göre işi yürütememesi ve süresi içerisinde işi tamamlayamaması neticesinde 15 Ocak 2016 tarihinde iş fesih edilmiştir. İş tekrardan ihale edilerek yüklenici tarafından yapılacak ve problem giderilecektir. Ancak, haberin içeriğinde bahsedildiği gibi barajımızın gövdesinde ve herhangi bir baraj ünitesinde çatlama söz konusu değildir. Dolusavak deşarj kanalının geçtiği kısımda doğal arazi yamaç kaplamasında yaşanan bir zemin kaymasından kaynaklanmaktadır. Bahsedilen kaynak suyu ise yeni olmayıp mevcutta olan bir kaynak suyudur. Baraj gibi büyük su yapıları ciddi uzmanlık ve tecrübe gerektiren konular olduğundan bu konuda uzmanlaşmamış kişilerce değerlendirilmesi, konunun yanlış anlaşılmasına ve kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesine sebep olmaktadır." 

22 Şubat 2016 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.