Bağ-Kur'lulara indirim başladı

Bağ-Kur'luların prim indirimi bugünden itibaren düşüyor. Buna karşın prim indirimi uygulamasında SGK'ya prim borcu veya idari para cezası borcu bulunmaması koşulu aranacak

BAĞ-KUR'LULARIN primi bugünden başlayarak 5 puan düşürülüyor. Şirket ortakları, muhtarlar, tarım Bağ-Kur'luları ve milyonlarca esnafın primi bugünden itibaren 5 puan düşürülüyor. 5 puan indirim yılda 1000 TL'den 6.420 TL'ye kadar avantaj anlamına geliyor. Bağ-Kur'luların uzun zamandır beklediği prim indirimi nihayet 1 Ekim'den (bugün) itibaren başlıyor. 5 puanlık prim indiriminden yararlanabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) borç bulunmaması gerekiyor. Yapılandırma fırsatını değerlendirenler bugünkü asgari ücret üzerinden her yıl en az 1.000 TL daha az prim ödeyecek. Şirket ortakları, köy ve mahalle muhtarları, tarım Bağ-Kur'luları ve milyonlarca esnaftan alınan Bağ-Kur primleri Ekim ayından geçerli olmak üzere yüzde 34.5'ten yüzde 29.5'e inecek.
YILLIK AVANTAJ TUTARI 988 TL
Bağ-Kur'lular 2016 yılında 1.647 TL ile 10 bin 705 TL arasında kendi belirledikleri kazanç rakamı üzerinden prim ödüyorlar. 5 puanlık indirimle en düşük kazanç üzerinden prim ödeyen esnafın aylık avantajı 82.35 TL olurken, yıllık avantaj tutarı 988 TL'ye ulaşacak. En yüksek kazanç üzerinden Bağ-Kur primi ödeyenlerin avantajı ise aylık 535 TL, yıllık olarak da 6.420 TL'ye ulaşacak.
TAMAMININ ÖDENMESİ GEREKMEYECEK
Prim indirimi uygulamasında SGK'ya prim borcu veya idari para cezası borcu bulunmaması koşulu aranacak. Bunun anlamı şu, hem geçmişe ait borç bulunmayacak, hem de cari primler zamanında ödenecek. Ancak, borçların tamamının ödenmesi gerekmiyor. Borcunu yapılandırarak ödeme planına bağlayanlar da indirimden yararlanabilecekler. Bu konuda Bağ-Kur'luların önünde bir aylık fırsat bulunuyor. Başvuru süresini kaçıranlar ise ya yüksek gecikme cezalarıyla ödemek zorunda kalacaklar ya da yeni bir af yasası için en az 2-3 yıl bekleyecekler.
ASKERLİK SÜRESİ BORÇLANABİLİYOR
Bağ-Kur'lu kadınların, işçi ve memur kadınlarda olduğu gibi, canlı doğan her çocuk için 2'şer yıl süreyle borçlanma hakkı bulunuyor. Erkekler ise askerlikte geçen sürelerini borçlanabiliyorlar. Ayrıca, daha önce sağlanan hak çerçevesinde ödeyemedikleri borçlarından dolayı sigortalılıklarını donduranlar da "ihya" başvurusunda bulunduklarında yürürlükteki asgari ücret üzerinden prim ödüyorlar. İsteğe bağlı sigortalılar da Bağ-Kur'lular gibi 4-b statüsünde prim ödüyorlar. Ancak, isteğe bağlı sigortalılar da 5 puanlık prim indiriminden yararlanamayacaklar. Bağ- Kur'luların 5 puanlık prim indiriminden yararlanmak için SGK'ya başvuru yapmalarına gerek yok. Borcu olmayan veya borcunu yapılandıran Bağ-Kur'lular doğrudan indirimli orandan primlerini yatırabilecekler.
DESTEK PRİMİ BORÇLARINI UNUTMAYIN
SSK, Emekli Sandığı veya Bağ-Kur statüsünde emekli olduktan sonra esnaflık yapanların aylıklarından yapılan Sosyal Güvenlik Destekleme Primi (SGDP) kesintisi uygulaması bu yılın Mart ayından itibaren kaldırılmıştı. Bu düzenleme, emekli esnaf üzerinde büyük bir rahatlama yarattı. Fakat, daha önce çıkartılan af yasası kapsamında SGDP borcunu yeniden yapılandırmış olan pek çok esnaf, "artık kalktı" diye düşünerek, yeniden yapılandırılmış geçmiş dönemden kalan borç taksitlerini ödemeyi bıraktığı için mağdur oldu. Dolayısıyla, borçları yeniden yapılandırma öncesindeki eski haline döndü. Şubat 2016 ve önceki döneme ait SGDP primi borcu bulunan Bağ-Kur'lular da borçlarını yeniden yapılandırarak taksitle ödeyebilecekler.
HANGİ BORÇLAR YAPILANDIRILACAK?
30 Haziran 2016 ve daha önceki aylara ilişkin olup, 19 Ağustos 2016 tarihi itibarıyla ödenmemiş olan SGK alacakları yeniden yapılandırılacak. Yapılandırma kapsamına giren kurum alacakları şöyle: SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı statüsünden kaynaklanan sigorta primi, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, ek karşılık primi, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi. İsteğe bağlı sigorta ve topluluk sigortası primi. SGK tarafından tahsil edilen damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı. Genel sağlık sigortası (GSS) primi. 30 Haziran 2016 tarihine kadar bitirilmiş özel nitelikteki inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin olup SGK tarafından re'sen tahakkuk ettirilen eksik işçilik tutarları üzerinden hesaplanan sigorta primi. 30 Haziran 2016'ya kadar işlenen fiillere ilişkin olup, 19 Ağustos'tan önce kesinleşmiş idari para cezaları. Tarım veya orman işlerinde çalışanlar ile ticari taksi, dolmuş ve benzeri şehir içi toplu taşıma araçlarında çalışanlar ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca belirlenecek alanlarda ay içerisinde 10 günden az çalıştırılanlar. Tarım sigortalıları.
31 EKİM'E KADAR BAŞVURULACAK
SGK'ya prim ve ceza borcu bulunanların en geç 31 Ekim 2016 tarihine kadar başvuruda bulunmaları gerekiyor. Bakanlar Kurulu'nun söz konusu süreyi bir ay uzatma yetkisi var. Ancak bu yetkiyi kullanacağının garantisi bulunmuyor. Kuruma her bir borç için ayrı form bulunuyor. 4/a statüsündeki kişilerle ilgili borcu olanların, ilgili formu doldurduktan sonra e-sigorta kanalıyla veya elden ya da posta yoluyla iş yerinin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne ya da sosyal güvenlik merkezine başvurması gerekiyor. 4/b (esnaf) statüsündekilerin ise formu elden ya da posta yoluyla ulaştırması zorunlu. Bunların internet üzerinden işlem yapma olanağı bulunmuyor.
TAKSİTLİ ÖDEMEDE BORÇ DÜŞÜYOR
Kesinleşmiş idari para cezalarının ödenmesi konusunda büyük avantajlar sağlanacak. Örneğin 2008'in Mayıs ayında 1.010 TL ceza kesilen işletmenin gecikme faiziyle birlikte borcu 2 bin 495 TL'ye ulaşıyor. Bu işletme yapılandırma başvurusunda bulunduğunda cezasının anaparası 505 TL'ye, gecikme faizi de 126 TL'ye düşecek. Dolayısıyla, 631 TL ödemek suretiyle 2 bin 495 TL'lik borçtan kurtulacak. Taksitle ödeme durumunda ise sadece anapara borcu yarıya indirilecek. Gecikme faizinin yerine hesaplanan enflasyon farkında ise peşin ödemenin aksine indirim yapılmayacak. Bu nedenle, örnekte yer alan borç rakamı, ödemeyi 6 taksitte yapacak kişiler için 791 TL olacak.

30 Eyl 2016 - 22:54 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Alanya'daki yeni normalleşme kararlarını nasıl karşıladınız?