Alanya Belediyesi Haziran ayı meclis toplantısı yapıldı

Alanya Belediyesi’nin Haziran ayı meclis toplantısına CHP grubunda yaşanan ayrılık damga vurdu. Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görevli olan CHP’li Yılmaz Bağışlar’ın kabul oyu kullandığı maddelere CHP Grup Sözcüsü Erkan Demirci itiraz ederek ret oyu kullandıklarını açıkladı

+1
Haber albümü için resme tıklayın

ALANYABelediyesi Haziran ayı meclis toplantısı bugün gerçekleştirildi. Meclis toplantısında MHP’li Meclis Üyesi Kerim Aydoğan hariç bütün meclis üyeleri hazır bulundular. Toplantının gündem maddelerine geçilmeden evvel partilerin grup sözcüleri söz alarak değerlendirme konuşmalarını sundular. CHP’li Erkan Demirci çevre haftası münasebetiyle belediye bünyesinde gerçekleştirilmesi gereken çalışmalara dikkat çekerken, İyi Parti’li Hacı Mevlüt Zavlak da bayram tatili boyunca turist akınına uğrayan Alanya’da, artan nüfusla birlikte yaşanan sorunlara değindi. 
‘MARKA DEĞERİMİZ GERİLEDİ’
İyi Parti’li Zavlak “Bildiğiniz gibi çok kalabalık bir bayram tatili geçirdik. Yollarımız, caddelerimiz, plajlarımız ülkemizin her yanından gelen vatandaşlarımızla doldu taştı. Belediyemizin fedakar personelinden tutun da, trafikte takılı kalan sade vatandaşa kadar tüm Alanya bu kalabalıktan etkilendi. Buna rağmen görünen o ki ekonomisini turizme endekslemiş bir kent olarak, Alanya misafir ettiği bu kalabalıktan umduğu geliri elde edemedi. Maalesef bu bayramda da alım gücü yüksek vatandaşlarımız tatil için şehrimizi tercih etmedi. Elbette ki gelen misafirlerimizin şehrimizin ekonomisine katkısı olmuştur lakin bu bayram kalabalığı esnafımıza beklenen can suyunu veremedi. Biz şehrimizin marka değerinin gün geçtikçe gerilediğini, buna bağlı olarak da alım gücü yüksek turistlerin artık şehrimizi daha az tercih ettiğini düşünüyoruz” dedi. 
‘SANATÇI SEÇİMİ DOĞRU DEĞİL’
Bu yıl 19’uncusu gerçekleşecek olan Turizm ve Sanat Festivali’ne katılım sağlayacak sanatçılara ilişkin eleştirilerde bulunan Zavlak “Yine şehrimizin tanıtımı ve imaj çalışmaları kapsamında değerlendirebileceğimiz 19. Alanya Uluslararası Turizm ve Sanat Festivali hakkında birkaç cümle kurmak istiyorum. Bu organizasyonun ardında büyük bir emek ve ekonomik yatırım olduğunu biliyoruz. Lakin festivalin mevcut hali ile şehrimizin tanıtımına istenilen katkıyı yapamayacağına ve alım gücü yüksek turist gruplarını şehrimize çekemeyeceğine inanıyoruz. Festival için seçilen sanatçılarımız her ne kadar ülkemizin en kıymetli sanatçılarında olsalar da uluslararası bir niteliğe sahip bir festivalde bizim turist beklediğimiz ülkelerin vatandaşları üzerinde bir etkisi olamaz. Eğer ki bu festivalin amacı sadece Alanya’da yaşayan halkımızın eğlenmesini sağlamak ise sanatçı tercihlerinde bir sorun olduğunu söyleyemeyiz. Ama amaç bu festivali özellikle Avrupa’nın her yerinde bilinir, takip edilir bir hale getirmekse, ki biz böyle olması gerektiğine inanıyoruz, bu durumda sanatçı seçimlerinde buna uygun kişilerin seçilmesi gerekirdi. Avrupa ve Rusya’da dikkat çekecek sanatçılar getirilirse, festival tarihi de bir yıl öncesinden kesinleştirilip tur operatörlerine bildirilirse, festivalimizin uluslar arası prestiji artırılacak ve şehrimizin ekonomisine katkısı çok daha yüksek olacaktır” ifadelerini kullandı. 
CHP’NİN SURİYELİ KARARINA TEPKİ
Ak Parti’li Mehmet Ali Kiriş ise Gazipaşa’da CHP ve İyi Parti’li meclis üyelerinin, CHP’li Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz’ın çekimser kalmasına rağmen kabul oyu kullanarak aldırdıkları Suriyelilere ilişkin kararı değerlendirdi ve “İnsan haklarına aykırıdır” dedi. 
‘TÜRK ZALİMİN ZULMÜNÜ REDDEDEN İDİ’
Kiriş açıklamasında “Ne yazık ki Dünya Mülteciler Günü’nde komşu ilçelerimizden olan Gazipaşa’dan ‘Ne hale geldi Türk misafirperverliği?’ dedirten bir karar duyduk. Türk kimdi? Türk, beklenen idi. Türk, zalimin zulmünü reddeden idi. Türk, güce değil, halka, Hakk’a güvenendi. Bu kararın ivedilikle düzeltilmesini ve bize yakışanın devam ettirilmesini bekliyoruz. Size bu konuyla ilgili Peygamber Efendi’mizin Veda Hutbesi’nde ne vasiyet ettiğini hatırlatmak isteriz: ‘Ey insanlar! Rabb’iniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Âdem’in çocuklarısınız, Âdem ise topraktandır. Arap’ın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahında kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allah’tan korkmaktadır. Allah yanında en kıymetli olanınız O’ndan en çok korkanızdır. Azası kesik bir siyahî köle başınıza amir olarak tayin edilse bile, sizi Allah’ın kitabı ile idare ederse, onu dinleyiniz ve itaat ediniz. Kimse kendi suçundan başkası ile suçlanamaz. Baba, oğulun suçu üzerine, oğlu da babasının suçu üzerine suçlanamaz.’ 
Bu Suriyeli göçmenlerin, Gazipaşa plajlarına alınmaması ile ilgili kararın tekrar gözden geçirileceğini ve iptal edileceğini umuyoruz. Çünkü bu karar insan haklarına da aykırı bir karardır” şeklinde konuştu. 
CHP GRUBUNDA NELER OLUYOR? 

Yapılan konuşmaların ardından toplantının gündem maddelerine geçildi. Plan ve Bütçe Komisyonu gündem maddelerinin değerlendirmesinde CHP’li Yılmaz Bağışlar ile diğer meclis üyeleri arasındaki ayrılık dikkat çekti. CHP Grup Sözcüsü Erkan Demirci komisyonun CHP’li üyesi Yılmaz Bağışlar’ın İyi Parti’li komisyon üyesi Fikret Arık’a rağmen kullandığı kabul oylarına karşılık söz alarak, CHP grubu olarak ret oyu kullanacaklarını söyledi. Yapılan konuşmalar CHP’de şirketleşme süreciyle başlayan deprem etkisini de gözler önüne serdi. 
‘CK VATANDAŞIN KANINI EMİYOR’
AKEDAŞ Tesisler Müdürlüğü İnşaat ve Kamulaştırma Yöneticiliği’nin, Okurcalar Mahallesi’nde bulunan trafo alanının TEDAŞ Genel Müdürlüğü adına tahsis yapılmasına ilişkin karara CHP ve İyi Partili Meclis Üyeleri ret oyu kullandı. Ret oyuna gerekçe olarak da, mevzubahis alanın her ne kadar devlete tahsis ediliyor gibi görünse de, sürecin sonunda vatandaşın CK ile yani özel bir firmayla muhattap olduğu, mağduriyet yaşadığı gösterildi. Konuya ilişkin söz alan Demirci “CK elektrik vatandaşımızın kanını emer gibi bir hizmet anlayışı içerisindedir. CK’ya bedelsiz verilmesine karşıyız” dedi. 
STRATEJİMİZ EYLÜL’E KADAR HAZIR 
Alanya Belediyesi’nin 2020-2024 yılları arasında belirleyeceği stratejik yol haritasının da konu edinildiği toplantıda geçmiş dönemde belirlenen hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığı da masaya yatırıldı. Yanı sıra Eylül ayına dek strateji planının bitirilerek ilgili makamlara sunulacağı açıklandı.

11 Haziran 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

İnci ÖZGÜL - Gazipaşa'da alınan kararı onaylıyorum. Aynı uygulamayı Alanya'da almalı. Bunu misafirperverlik ile eşleştirmek son derece yanlıştır. Ülkelerine bayrama gidenler gelmeli, savaştan kaçtılar, kendi vatanlarından vatan haini olan bu insanlar belli bölgelerde geçici olarak tutulmalıdır, ülkenin her yerine dağılmaları doğru değildir. Dünya kenti olan Alanya gibi bir yerde Alanya'nın en büyük gelir kaynağı olan turizm, onların bulunduğu yerlerde kalite ve güven söz konusu olamayacağı için , varlıklarını kabullenmek Alanya'ya ihanettir. Bizim çocuklarımız onlar için şehit olurken onları buralarda görmek kabul edilir bir durum değildir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Haziran 17:35