'AB Türkiye'nin dinamizmini anlayamadı'

Londra'da bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul Londra Forumu'nda konuştu

BAŞBAKAN Davutoğlu: Tabii ki Türk ve Britanya gelenekleri bir araya geldiğinde bu belki de Brüksel'e ihtiyaç duyan reçeteyi sunacaktır. Londra ve İstanbul Brüksel'in alternatifi. Bu bir bütün olarak Avrupa'yı tekrar yükseltmeye sebep olmasına iyi bir başlangıçtır. Modern ekonomi, britanya ve geleneksel ekonominin merkezi İstanbul bir araya geliyor böyle bir yükselme için.

HÜKÜMETİMİZ TESTLERDEN BAŞARIYLA GEÇTİ

Bölgesel hap merkez daha bölgesel bir ibare ama küresel aktör ise bölgenin ötesine ulaşan bir kavram. Yani, dünya ekonomisinin küresel aktörü. Peki Türkiye nasıl oldu da önde giden ekonomi haline geldi. Bundan 20. YY'ın son senesinde Avrupa'nın hasta adamı iken nasıl oldu da önde giden ekonomi haline geldi? Türkiye 20 YY'da Osmanlı'nın hasta adamı ibaresi kullanılıyordu. Kısa sürede Türkiye önde gelen ekonomi haline geldi. Bu şeffaflık ve iyi idare ile sağlandı. Aynı siyasi parti hükümette iktidarda pek çok defa seçimlerle test edildi ve o testleri geçti. Geçen yıl pek çok gözlemci şüphe duyuyordu Türkiye ile ilgili 2014 için. Suriye'deki Ukrayna'daki komşuların durumunun negatif olmasından dolayı, paralel yapılardan korkulduğu için. Fakat seçimler buna cevap oldu. Seçimler demokrasilerde iyi birşeydir. Yeni hayat aşılar.

TÜM EKONOMİLER DARALIRKEN TÜRK EKONOMİSİ BÜYÜDÜ

2014'te bütçe açığımız azaldı. Normalde seçim döneminde bu artar. Biz önümüzdeki dönemde bütçede fazlalık hedefliyoruz. Bütçe açığı 65 milyardan indirildi ve şuanda yüzde 5,6'ya kadar inmiş vaziyette. Petrol fiyatlarının düşmesi ile olmuş olabilir bu başarı ama Türkiye'nin başarısı başladığında petrol fiyatları çok yüksekti. Reformlar ve rasyonel ekonomi yaklaşımıdır önemli olan. Geçen yıl 2014 kritik bir yıldı Türkiye için. Küresel finansal kriz sonrasında büyük istihdam oluşturup 6 milyon işsiz mesaiye başladı. Ekonomi büyümesi yüzde 3 evet beklentiden daha az oldu ama Avrupa ortalamasından yüksek. OCED'de 3. en büyük ekonomi oldu Türkiye. Demek ki Türkiye'nin son 12 yılı bütün ekonomiler daralırken Türk ekonomisi büyüdü, genişledi. 90'larda da tam tersi oluyordu. Demek ki ilaçlar reçeteler çok önemli programlar çok önemli ama en önemlisi siyasi istikrar ekonomi politiyi kullanabilmek çok önemli.

Sadece devletin farklı kategorileri değil bunlar. Bunlar Türkiye'nin küresel tarihi akımı ile uyumlu yaklaşımlar. Buradaki misyon ve kapasite bir ülkeyi yönetebilmek idare edebilmek çok önemli. Bunlara sahip olmayan, vizyona sahip olmayan ülkeler öte yandan ne yönetme kapasitesi ne de vizyonu olmayan ülkeler var.

AB TÜRKİYE'NİN DİNAMİZMİNİ ANLAYAMADI

Birinci kategori ki Türkiye bu kategoride etkili bir vizyonu, demokrasisi var. İkinci kategori ilerleyemezler, üçüncü kategoride olanlar geriye gitmeye mahkumdurlar. En büyük endüstriyel üretimde bulunan ülke Türkiye. geçen yıllarda bir strateji geliştirdik, 65 ülke ile serbest ticaret anlaşmaları imzaladık Türkiye'yi bölgesel bir hap haline getirebilmek için. Afrika'ya açıldık. Afrika için Latin Amerika için politikalar yayınladık. AB Türkiye'nin dinamizmini anlayamadı. Gücün transferi ile ilgili en iyi örneğiz biz. Avrupa'daki bazı meslektaşlarım bunu nasıl başardınız dediler. Bu bizim politik yapımızın güçlü bir testiydi ve başarı ile geçtik. 1500'ün üzerinde eylem gerçekleştirdik. Eğitimin değişmesi, araştırma geliştirmenin gelişmesi değişmesi teknoparklarla ilgili söylüyorum bizim İhracatçılar Meclisi Başkanımız yüzde 0,5 olan rakamı biz yüzde 0,3'e çekeceğiz. 4 Saatlik uçuşla 60 farklı ülkeye ulaşabiliyorsunuz. Napolyon bir keresinde demişti ki kendisine sadece bir dünya hükümeti olsaydı başkenti hangi şehir olmalı dendiğinde Napolyon İstanbul olmalı demişti. Bugün 57 milyon yolcu İstanbul'dan geçiyor. Dünyanın en büyük havalimanını İstanbul'a inşa ediyoruz. İstanbul'un tarihi yapısını muhafaza edecek ama büyük yatırımlar da yapacağız.

TÜRKİYE DESTEĞE HAZIRDIR

Geçtiğimiz 3 yıl boyunca küresel finans endeksi İstanbul'un 30 basamak yukarı çıktığını gösteriyor. Şuanda 42. sırada daha önce 72. sıradaydı bu 3 yıl içinde oldu. 5 Yıl sonra ne olur siz düşünün. Biz kişisel hayatımızda fazla böbürlenmeyebiliriz. Ama bu tür konulara geldiğinde etkili ve açık olmak zorundayız. Sermaye Piyasaları Yasası 2011'in sonlarında geçmişti. Yeni bir yasal yapıya sahibiz. 25 Sektörde transformasyonlar gerçekleştirdik ve makro ekonomik değişikliklerden biri de İstanbul'un Finans Merkezi haline gelmesiydi. Bu herşeyin temelindeydi. Biz Türkiye'de reel sektör ile hizmet sektörünü bir arada yürütüyoruz. Borsa İstanbul bunun omurgası olarak görülüyor. Bugün yapılacak anlaşma yeni bir adım ileriye dönük. Bu iki güzel şehri bir araya getiriyor. Benim iki güzel şehrimi bir araya getiriyor. izin verirseniz şöyle söylemek istiyorum. Pek çok iyi gelişmelere sebebiyet verecektir. Bu anlaşmadan dolayı tebrik ediyorum. Ne zaman yardıma ihtiyaç olursa hükümetimiz her zaman bu desteği verecektir.

20 Oca 2015 - 13:21 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Alanya'daki yeni normalleşme kararlarını nasıl karşıladınız?