AHEP Alanya'nın yüzü olacak

AHEP Üniversitesi 2016-2017 tercih döneminde öğrenciler tarafından büyük ilgi gördü. Kontenjanının yüzde 95'den fazlasını dolduran AHEP, ek yerleştirmelerle kontenjanının tamamını doldurmayı hedefliyor

Haber: Yasin ARAZ
ALANYA
Hamdullah Emin Paşa (AHEP) Üniversitesi'nin açılışından bu yana geldiği nokta ilgili AHEP'te basın toplantısı düzenlendi. Alanya Kaymakamı Hasan Tanrıseven, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Vekili ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Mehmet Ali Dim, AHEP Rektörü Prof. Dr. Erol Sayın ve çok sayıda basın mensubu katıldı. Üniversite hakkında genel bilgiler veren Rektör Sayın şöyle konuştu: "Üniversitemiz her geçen gün büyümeye devam ediyor. Son yapılan Yüksek Öğrenim Kurulu (YÖK) Sınavı ile birlikte yeni açtığımız bölümler ve mevcut bölümlerimize çok yüksek talep oluştu. Şu an doluluk oranımız yüzde 95 dolaylarında. Mimarlık bölümü için açtığımız 50 kontenjana 50 başvuru oldu ancak 46 giriş oldu. 4 arkadaşımız maddi yetersizlikten dolayı kayıt yaptıramadı. Gastromi ve Mutfak Sanatları bölümüne de 40 kontenjan açtık 36 kesin kayıt yapıldı. Turizm İşletmeciliği bölümüne de 20 kontenjan açtık 18 kayıt oldu.
'KAPATILAN OKULLARDAN ÖĞRENCİ GELECEK'
Ayrıca 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kararı ile kapatılan üniversitelerdeki 65 bin öğrenci henüz yerleştirilmedi. 1 Eylül 2016 Perşembe saat 14.00'de YÖK’te gerçekleştirilen Rektörler ve Öğrenci İşleri Daire Başkanları Toplantısında 'Bu öğrenciler kendi koodinatör üniversitesinden başka bir yükseköğretim programına ya da başka bir üniversiteye özel statülü özel öğrenci olarak' kayıt yaptırıp eğitim hakkı kazanabilecekler' yönünde bir açıklama yapıldı. Bu bağlamda YÖK tarafından ek kontenjan sağlanmış olup kesin kayıtlar sadece bu öğrenciler için 19 Eylül’de yapılacaktır. YÖK’ün tercih edilecek üniversiteler arasında AHEP’i göstermesi ayrı bir gurur kaynağıdır.
'YABANCI ÖĞRENCİLERİN TERCİHİ AHEP'
Yabancı öğrenciler ile ilgili yaptığımız çalışmalarla geçtiğimiz yıllara nazaran bu yıl daha çok yabancı öğrenci üniversitemize kayıt yaptırmıştır. En iyi Gastronomi Bölümü, üniversitemiz bünyesinde mevcuttur. Belediyemizle koordineli olarak yaptığımız çalışmalarda, gastronomi alanında en iyi eğitimi üniversitemiz vermektedir.
'TÜRKİYE GENELİ PROJELERİMİZ VAR'
Öte yandan Fen ve Sosyal bilimler olmak üzere iki enstitümüz de var. Birisi Kültürel Miras diğeri de Mimarlık. Yüksek lisans bölümlerine öğrenciler alacağız. Uluslarası ilişkilerde de girişimlerimiz var. Bununla ilgili olarak Alman Anhalt Üniversitesi ile ilgili işbirliği yapıyoruz. Bu üniversite vakıf destekli bir devlet üniversitesi. Yapısı bize çok yakın. Ekim ayında Türkiye geneli bir etkinlik yapacağız. Hacettepe Üniversitesi ile ortaklaşa Sürdürülebilir Kentleşme, Yerel Yönetimler ve Çevre ,Çevre ve Kent Yönetim Politikaları, İklim Değişikliği ve Kamu Yönetimi, Gürültü Kirliliği Yönetimi, Su Kirliliği Yönetimi, Katı-Sıvı Atık Yönetimi, Çevre Yönetiminde Kamu-Özel İşbirliği, İlgili Aktörler Arası Koordinasyon, Çevre Yönetimi-Yerel Yönetimler en iyi örnekler ve bunlar gibi bir çok konuyu ele alacağız. Diğer tüm üniversitelerden ilgili isimler katılacak ve 30'a yakın profesör iştirak edecek.
'ANTALYA'YA GİTME DÖNEMİ BİTİYOR'
Gıda Analiz Laboratuarı açmaya hazırlanıyoruz. Çalışmalarımız bu yönde sürüyor. Son olarak nihai rapor yazıldı ve projenin teslim aşamasına gelindi. Bölgedeki özellikle turistik tesislerin gıda analizleri burada yapılacak. Bununla ilgili Antalya'ya gitme devri son bulacak. Antalya'nın yükünü azaltacağız ve Alanya'yı daha cazip bir yer haline getireceğiz. Keza Gazipaşa'dan tutun da Manavgat'a kadar herkes Antalya'ya bu analiz için gidiyordu. İnsanlara alternatif sunacağız. 
'AHEP'İN KİMSEYE BORCU KALMADI'
Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel de, "Sürekli kamuoyunda haberler çıkıyordu üniversitemizle ilgili. Alanya'nın en büyük değeri olan üniversitemizle ilgili bilgi kirliliği vardı. Kaymakamımızla geçen hafta görüşmüştük bununla ilgili ve bilgilendirme yapmak istedik. Üniversite bu noktaya gelene kadar bir çok badireden geçti. İyi ve emin adımlarla güzel bir grafik elde ettik. Üç yıl önceki masraflara baktığımız zaman üniversitenin öğrenci gelirleri masrafların yüzde 35'ini anca karşılıyordu şimdi yüzde 70'leri buldu. Gelecek yıl yeni bölümler de açıldığı zaman hemen hemen kendini karşılayacak duruma gelecek ancak bu da yetmez. Daha da iyileri lazım. Yine de eskiye oranla içinde bulunduğumuz kaostan çıktık. Bugün hiç kimseye borcu olmayan bir üniversite. Bazı ufak istisnalar var ama kimseyi yüzüstü bırakmıyoruz. En önemlisi dünyanın en iyi en güzel üniversitelerden birisi. Vakfın eğitim amacına uygun bir üniversite. Biz bunların üzerine yatmayacağız. Üzerine bir şeyler koyacağız. Başta Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu büyük destek veriyor. Kaymakamımız Hasan Tanrıseven de çok destek verdi. Alanya en değerli varlığına sahip çıkıyor. Dünyanın en güzel şehrinde eğitim vermek ve eğitim almak bir ayrıcalık. Bu seneki kayıtlar da ortada ki diğer üniversitelere baktığımız zaman yüzde 2 dolayında boşluk var. Bu rakamlarla beraber kontenjan artışı için bile talebimiz oldu. Emek veren herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.
'EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ'
Alanya Kaymakamı Hasan Tanrıseven de, "Üniversitemiz emin adımlarla yoluna devam ediyor. İki sene önce bu üniversitenin gelişmesi için her şeyi yapacağımızı söylemiştim. Bu seneki kontenjanlara rekor başvuru oldu. Bir çok özel ve devlet üniversitesi dolmazken biz ek kontenjan talep ettik. Alanya'yı üniversite kentine çevirmek istiyoruz. Devlet üniversitemiz de yoluna devam ediyor. Emin adımlarla amaçlarımıza doğru gidiyoruz. Son bir yıl içerisinde AHEP'le ilgili çok fazla bilgi vermedik ama bu bir şey yapılmadığı anlamını taşımıyor. Alanya'da yüksek öğrenimin gelişmesi için önemli adımlar atıyoruz. Bölgenin en gelişmiş gıda laboratuarını hizmete sokuyoruz. Alanya Belediyesi'nin de desteğiyle çok güzel bir gastronomi mutfağımız var. Türkiye'nin saygın üniversitelerinden Hacettepe'yi de eğitim vermesi için buraya getiriyoruz. AHEP, maddi sıkıntıları da büyük ölçüde geride bıraktı. Birikmiş öğretim görevlisi maaşları da ödendi. Devlete olan borçlar da vergi affı ile ödenecek. Değerli YÖK başkanımıza da çok teşekkür ediyoruz. Bizi devlet üniversitesi gibi görüp değer verdiler. AHEP devletin bütün kurumlarına akredite olan bir üniversite. AHEP ayrıca, kapanan üniversitelerin de yerine yönlendirilen üniversitelerden birisi. Kaymakamlık olarak bizler de elimizden geleni yapıyoruz. Alanya'nın hayırseverlerine de çok teşekkür ediyoruz. Basınımıza da teşekkür ederiz üzerine düşüyorlar. Velilerimize de söylemek istediğim şey, çocukları emin ellerde merak etmesinler. Gelen herkes buradan memnun kalacaktır" dedi. 
'ALANYA'NIN EKSİKLERİNE ÇARE OLACAK'
TGF Genel Başkan Vekili ve AGC Başkanı Mehmet Ali Dim de, "İki yıl önceki kaygılar ortadan kalktı. Alanya üniversite şehri olacaksa daha da büyümek gerekiyor. Bunun kısa sürede olması önemli. Gelirleri yüzde 80'i karşılayacak suruma geldiyse kaygı duymaya gerek yok. Yeni açılan bölümler de büyük önem arz ediyor. Özellikle bizim sektörümüz içni de avantaj sağlayacak bölümler geliyor. Grafik tasarım gibi alanların açılması büyük avantaj. YÖK tarafından da kapatılan okuldaki öğrencilerin buraya yönlendirilmesi büyük onur. İnşallah önümüzdeki süreçte daha iyi olacağız. Erol hocamıza da sözümüz vardı onu da gerçekleştireceğiz Sofra Restoranlarının Şahin'i Hüseyin Özer'i buraya getireceğiz" diye konuştu.
LABORATUAR VE MUTFAK TANITILDI
Basın toplantısının ardından Alanya Kaymakamı Hasan Tanrıseven, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ve AHEP Rektörü Prof. Dr. Erol Sayın basın mensupları ile birlikte Gıda Analiz Laboratuarı ve Gastro Mutfağı'nı gezdiler. Gıda Analiz Laboratuarı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Zelal Polat tarafından Gıda Analiz Laboratuarı hakkında ayrıntılı bilgi verildi.

05 Eyl 2016 - 14:55 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Prof.Dr.Suat Ungan - Yukaridaki bilgiler gerçekleri içermemektedir. 1 ocak 2016 tarihinden beri maaşım ödenmediği için hukuki yola başvurarak 1 Ağustos 2016 tarihinde istifa ettim. AHEP halen beni öğretim uyesi kadrosunda gösterek adımı kullanmaktadır.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Eylül 14:55Anket Sizce HDP kapatılmalı mı?