İpek Yolu'nda 'Tur' zamanı

Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan devlet başkanlarının aldığı ortak kararla başlatılan 'İpek Yolu Turları'nın ekonomi ve kültürel işbirliğine büyük katkılar sağlaması bekleniyor

İpek Yolu'nda 'Tur' zamanı
İpek Yolu'nda 'Tur' zamanı
Haber albümü için resme tıklayın

İpek Yolu'nda 'Tur' zamanı

TÜRK Dili Konuşan Ülkeler Konseyi (Türk Konseyi/Türk Keneşi) tarihi ipek yolunu, modern turla yeniden canlandırmak için çok önemli çalışmalar yürütüyor. 
Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan devlet başkanlarının aldığı ortak kararla başlatılan, ekonomik ve kültürel işbirliğine ciddi katkılar sağlayan 'İpek Yolu Turları'nın ilkine katılanlar arasında Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Vekili ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Mehmet Ali Dim de vardı. Bu büyüleyici turu yöneten kişi ise tanıdık bir isim. Bu isim Türk Dili Konuşan Ülkeler Konseyi'nin Alanyalı Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ömer Kocaman. 
TÜRK KÜLTÜRÜ CANLANIYOR
'Türk Konseyi'nin öz Türkçe söylenişi olan Türk Keneşi'nin Modern İpek Yolu Turu ile kadim Türk kültürü ve İpek Yolu şehirlerinin dünya kültür turizmine kazandırılması hedefleniyor. 21 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen ilk tur kapsamında Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan’da basın toplantıları düzenlenerek turun önemi kamuoyuna anlatıldı. 14 gün süren ilk tur başarı ile gerçekleşti.
İLK TURUN ROTALARI 
Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi, diğer adı ile Türk Konseyi/Türk Keneşi Modern İpek Yolu Ortak Turu kapsamında tarihi ipek yolu güzergâhı takip edilerek, Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan ülkelerinde  kadim  İpek yolu şehirlerindeki tarihi ve turistik yerler gezildi. 
2014 yılında Bodrum'da düzenlenen "Turizm İşbirliği"  temalı "Türk Keneşi 4. Zirvesi" sırasında Türk Konseyi Üye Ülkelerinin Devlet Başkanları'nın verdikleri talimatlar uyarınca ve ayrıca Türk Konseyi’nin Turizmden Sorumlu Bakanları tarafından alınan kararlara istinaden Türk Konseyi, tarihi İpek Yolu'nu çekici bir turizm güzergahı haline getirmek üzere, "Türk Konseyi-Modern İpek Yolu Ortak Tur Paket Projesi"ni tasarlamış ve geliştirmiştir.
TURİZM BAKANLARI ONAYLADI
Projeyi uygulamak üzere, üye ülkelerin önde gelen 11 tur operatörünün yer aldığı Konsorsiyum 2016 yılında kurulmuştur. Türkiye’den “Antur”, konsorsiyumun Koordinatör Tur Operatörü olarak belirlenmiştir. Projenin yerel, bölgesel ve uluslararası düzeyde teşvik edilmesini teminen, Kırgızistan Isık Göl'de 2016 yılında düzenlenen Türk Konseyi Turizm Bakanları Üçüncü Toplantısı sırasında "Türk Konseyi-Modern İpek Yolu Ortak Tur Paketi Projesi İletişim Stratejisinin Başlangıç Yol Haritası" Turizm Bakanları tarafından onaylanmıştır. Ayrıca yine aynı toplantı sırasında Konsorsiyumun tur operatörleri, BM Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) Küresel Etik Kurallarını imzalamışlardır.
BENZERSİZ BİR TECRÜBE
Ortak Tur Programı'ndaki 14 günlük gezi boyunca turistler benzersiz ve macera dolu bir tecrübeye sahip oluyorlar. İşte turun güzergahı: Türkiye'de İstanbul-Kayseri-Nevşehir (Kapadokya), Aksaray-Konya-İstanbul, Azerbaycan’da Gence, Şeki, Şamahi, Bakü, Kazakistan’da Almatı, Şimkent, Türkistan, Taraz, Kırgızistan'da Bişkek, Narın, Taş-Rabat, Çolpan Ata (Issık-Göl), Bişkek.
Modern İpek Yolu Ortak Tur Paketi Projesi'nin tanıtılmasını teminen yapılacak ziyaretler, üye ülkelerin Cumhurbaşkanlıklarının, Başbakanlıklarının, Dışişleri Bakanlıklarının ve Turizmden Sorumlu Bakanlıklarının desteği ile başlayacak. Tanıtım ziyaretlerinin Türkiye Cumhuriyeti Tanıtma Fonu tarafından desteklenmesi planlanırken, tanıtım ziyaretlerinin ulaştırma ana sponsoru Türk Hava Yolları. Air Astana ve Azerbaycan Havayolları da, anılan ziyaretlerin sponsorları arasında yer alıyor. 
21 Nisan’da Türkiye’den başlayan gezi, 5 Mayıs 2017 tarihinde  Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te sona erdi. Modern İpek Yolu turuna Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan’ın yanısıra İtalya ve  Belçika’dan da gazeteciler ve tur firmalarının üst düzey yetkilileri ile akademisyenler katıldı. Tanıtım turunun ikincisi 12-26 Mayıs 2017 tarihleri arasında düzenlenecek. 
'MÜTHİŞ BİR TUR PAKETİ' 
Türk Keneşi Modern İpek Yolu Ortak Tur Paketine ilişkin basın bilgilendirme toplantısı 24 Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirildi. Türk Konseyi Modern İpek Yolu Ortak Tur Paketi’ne ilişkin basın bilgilendirme toplantısı Türk Konseyi Genel Sekreteri Büyükelçi Ramil Hasanov başkanlığında, Genel Sekreter yardımcısı Dr. Ömer Kocaman ve diğer yetkililerin katılımı ile   24 Nisan 2017 tarihinde Türk Keneşi Sekretaryası hizmet binasında gerçekleşti. Türk Keneşi’ne üye ülkelerden birçok basın kuruluşundan temsilcilerin ve birinci tanıtım turu heyeti mensuplarının katılımı ile gerçekleşen basın toplantısında, Genel Sekreter Hasanov Türk Konseyi Modern İpek Yolu Ortak Tur Paketi ve düzenlenen ilk tanıtım ziyareti hakkında bilgi aktarmıştır.
İlk tanıtım ziyareti 21 Nisan’da Kayseri’den başlayan Modern İpek Yolu Ortak Tur Paketi’nin bölge için önemine dikkat çeken Genel Sekreter Hasanov, bu projenin alternatif destinasyonlar arayanlar için müthiş bir tur paketi oluşturduğunu dile getirmiştir.  Türk Konseyi Üye Ülkeleri olan Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye’yi içeren tek bir tur sayesinde İpek Yolu’nun bu ülkelerdeki zengin kültürel ve tarihi izlerinin takip edileceğini belirten Genel Sekreter Hasanov, 14 günlük gezi boyunca katılımcıların tercih ettikleri güzergahı bu hedefler arasında kendilerinin oluşturma seçeneğine de sahip olacaklarını vurgulamıştır.  
'ÇOK BOYUTLU BİR YAPI' 
Türk Konseyi Modern İpek Yolu Ortak Tur Paketi’nin sadece bir turizm projesi değil, ekonomik, sosyal ve kültürel hedefleri olan çok boyutlu bir yapı olduğunun altını çizen Genel Sekreter Hasanov, turizmin barışın dili olduğunu ve bu projenin farklı kültürlere ve dillere sahip insanları bir araya getirerek barışa ve kardeşliğe katkı sağlayacağına inandıklarını vurgulamıştır.
Hasanov ayrıca, 2023 yılına kadar Ortak Tur Paketi kapsamında 1 milyon turist hedeflendiğini, buna ilişkin pazar araştırmalarının proje hayata geçirilmeden evvel yapıldığını, proje kapsamında tamamlayıcı ve farklı alanlarda çeşitli yan projelerin de gerçekleştirileceğini, bu çerçevede ilgili TV şovları ve yarışmaların da yapılmasının gündeme gelebileceğini ifade etti.
Projenin tanıtımının layıkıyla yapılmasının önemine dikkat çeken ve bu itibarla Türk Konseyi ve üye ülkelerin çok yoğun bir çalışma içinde olduğunu dile getiren Hasanov, bu sene zarfında satışa sunulacak olan Ortak Tur Paketi'nin 2018 yılı içinde bir döneminin Nevruz kutlamalarına denk getirilerek, tanıtımın daha da güçlendirilmesinin planlandığını, yine 2018 yılında Türk Konseyi'nin katkılarıyla düzenlenecek olan 3. Dünya Göçebe Oyunları sırasında da Ortak Tur Paketinin tanıtımının ve uygulanmasının devam edeceğini bildirmiştir. Projeyi uygulamak üzere, Üye Ülkelerin önde gelen 11 tur operatörünün yer aldığı Konsorsiyuma da değinen Genel Sekreter Hasanov, Türkiye’den ‘Antur’un Konsorsiyumun Koordinatör Tur Operatörü olarak belirlendiğini ve Konsorsiyumun tur operatörleri arasında BM Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) Küresel Etik Kurallarının imzalandığını bildirmiştir.
YARIN: ANADOLU'DAN KIRGIZİSTAN'A 

09 May 2017 - 23:52 - Turizm


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Başkan Yücel'in 7 yıldaki performansını nasıl buluyorsunuz?