Büfe bilmecesi çözülecek mi?

30 MART Yerel seçimleri ile birlikte denetimi ve söz hakkı Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne geçen sahil büfeleri ve su sporları ile ilgili spekülasyonlar devam ediyor

 SU sporlarında yaşanan ani fiyat artışının benzerinin büfelerle ilgili de gerçekleşme ihtimalinin ortaya çıkması soru işaretlerini de beraberinde getirdi. Su sporları istasyonlarının Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne devredilmesinin ardından tespit edilen kira bedellerinin yükselmesi beraberinde sorunları getirmişti.

58 BÜFE İÇİN FİYAT TESPİTİ YAPILDI

Geçtiğimiz günlerde yaşanan bir gelişme benzer bir durumun Alanya Turistik İşletmeciler Derneği'nin (ALTİD) kontrolündeki sahil büfelerinde de yaşanacağının sinyallerini verdi. Büyükşehir belediyesine devredileceği açıklanan ancak bir türlü devir teslimi yapılamayan büfelerle ilgili Alanya'ya gelen denetmenler, 58 sahil büfesi ile ilgili fiyat tespiti yaptı. Tespit edilen fiyatlar açıklanmadı ama su sporlarında yaşanan fiyat artışının büfeler için de geçerli olması ihtimali güçlendi. 58 büfe için minimum 2 milyon TL fiyat verilebileceği kulislerde konuşulurken, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin bu rakama KDV ekleyerek kiraya vermesi bekleniyor. Fiyat tespiti bu şekilde gerçekleşirse 58 büfenin Antalya Büyükşehir Belediyesi'nden kiralanması için minimum 2 buçuk milyon TL kira bedeli ödenmesi gerekiyor.

MİNİMUM TUTAR 5 MİLYON TL

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in, ALTİD'e Alanyaspor'a 1 buçuk milyon TL bağış şartı koyduğu göz önünde bulundurulduğunda ALTİD'in büfeleri kiralamak için ödemesi gereken miktar 4 milyon TL'yi buluyor. Bununla birlikte ALTİD'in tanıtım ve şehir içerisindeki hizmetlerde de harcama yapması nedeniyle bu rakam 5 milyon TL'ye yükseliyor. Bu durum büfeleri kiralayan kişilerin yüksek kira bedelleri ödemesini gerektiriyor.

İŞLETMECİYİ BEKLEYEN TEHLİKE

Büyükşehir Yasası sonrası yaşanan sorunlardan olan su sporlarında ise çarpıcı gelişmeler yaşandı. İddiaya göre Antalya Valiliği, su sporlarının büyükşehir belediyesine devredildiği 30 Haziran öncesindeki dönemin ecrimisil bedellerinin tahsil edilmesi için Alanya Milli Emlak Müdürlüğü'ne yazı gönderdi. Alanya Kaymakamlığı tarafından kiralanan su sporları istasyonlarının 1 Nisan-30 Haziran arasındaki üç aylık kirası Toplumsal Uzlaşı ve Sosyal Kalkınma Derneği'ne (TUSKAD) ödendi. Ancak valiliğin, Alanya Milli Emlak Müdürlüğü'ne gönderdiği yazıyla bahsedilen 3 aylık sürecin ecrimisil kirasının tahsil edilmesini istediği bildiriliyor. Alanya Milli Emlak Müdürlüğü'nün hazırladığı tebligatları su sporları işletmecilerine göndermesi durumunda, işletmecilerin ödedikleri kirayı bir kez daha ödemek zorunda kalabilecekleri iddia ediliyor.

13 Ağustos 2014 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.