Samani'den 16 Nisan mesajı

Referandum çalışması yapmak için Alanya'ya gelen Samani, "16 Nisan'da Alanya'ya güveniyoruz" dedi.

Haber: Alper KUTAY

ADALET ve Kalkınma Partisi (AKP) Antalya Milletvekili Hüseyin Samani, bu sabah Alanya'ya gelerek Konaklı ve Payallar Toptancı Hali'ni ziyaret etti. Hal ziyaretinin ardından Alara Mahallesi'nde sohbet toplantısına katılan Samani'ye; AKP İlçe Başkanı Mustafa Berberoğlu, Antalya Büyükşehir Belediyesi Alanya Koordinatörü Hüseyin Güney ile partililer de eşlik etti. 16 Nisan'da Antalya'dan güçlü bir 'Evet' beklediklerini söyleyen Samani, "Alanya halkına güveniyoruz. Alanya halkı 15 yıldır bu bölgeye yapılan yatırımların karşılığını 'Evet' olarak verecektir" dedi. 16 Nisan'da neden 'Evet' verilmesi gerektiğini de anlatan Samani, "Yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile kalıcı istikrara kurumsal garanti verilecek. Son 15 yılda ülkede istikrar sağlandı ama bu kalıcı değil, bu partiye ve kişiye bağlı bir istikrardı. Yeni sistemle bunu garanti altına alıyoruz, kalıcı hale getiriyoruz. Halkımız buna 'Evet' diyecektir" mesajı verdi.
'VESAYET SÜRECİ SONA ERECEK'
Vatandaşın hızlı işleyen bir idareye ve bürokrasiye 'Evet' diyeceğine emin olduklarını ifade eden Samani, "Daha az bürokrasi, daha hızlı büyümeye 'Evet' diyeceğiz. Kararnamelerle hızlı düzenleme imkânı olacak. Vesayetin tasfiye süreci tamamlanacak. Meclis'in doğrudan belirlenmesi ile milli irade güç kazanacak. Cumhurbaşkanlığı milletin makamı olarak tescillenmiş olacak. Vatandaş yüzde 69'la 'Ben seçeceğim cumhurbaşkanını' dedi. Eksik kaldı. Eksik unsurları tamamlayıp bu süreci bitirmiş olacağız. Güçlü yasama, güçlü icraat. Ekonomide olduğu gibi güvenlik politikalarında da hız artacak. Terörle mücadele, huzura güç verecek" diye konuştu.
'MECLİS HSYK'YA ÜYE SEÇEBİLECEK'
Kurumsal yenilenmeyle bu sürece katkıda bulunulacağını söyleyen Samani, konuşmasını şöyle tamamladı: "Refah seviyesi yükselecek. TBMM'nin ve milletvekillerinin güç kazandığı bir sistem olacak. Yasama yetkisi artık Meclis'te olacak. Hükümetler tasarı gönderemeyecek. Kanunlarla ilgili her şey Meclis kontrolünde olacak. Meclis ilk defa HSKY'ya üye seçecek. Hem Cumhurbaşkanı hem de Meclis'e seçimleri yenileme imkânı verilecek. Halkın temsil gücü artacak. Birlik ve huzur pekişecek. Seçimi kazanmak için yüzde 50'nin oyu gerekiyor. Merkez siyaset güçlenecek. Devlet değil milletin merkezi güçlenecek. Siyasetçiler kendilerini farklı kesimlere açılmak zorunda hissedecek. Siyasette uzlaşma ve diyalog kültürü gelişecek."

21 Mart 2017 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.