Obama'yı uyardı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Obama'yı "Irak Başika'yı koruyamıyor. Çekilirsek DAEŞ gelir. Irak'ı, Türkiye'yi ve bölge güvenliğini tehlikeye atar" diye uyardı

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama'nın önceki gece yaptığı telefon konuşmasının detaylarına SABAH ulaştı. Başika'daki Türk askeri varlığının ele alındığı görüşmede Beyaz Saray, Obama'nın "Türkiye'den Irak'ta tansiyonu düşürecek daha fazla adım atması ve Türk askerinin Irak'tan çekilmesi" mesajı verdiğini duyurmuştu. Kaynaklar Beyaz Saray'ın bu açıklamasını teyit ederken, Obama'nın "Irak bu işi büyütecek. Askerinizi çekmeniz komşunuzla ilişkileriniz ve bölge barışı açısından iyi olur dediğini belirtti.

'BİRİ GEL, BİRİ GELME' DİYOR 

Erdoğan Obama'nın bu sözlerine şu yanıtı verdi: "Irak merkezi hükümeti o bölgeyi koruyamıyor. Bu hem Türkiye'nin hem de Irak'ın güvenliğini tehdit ediyor. Biz çekilirsek oraya DAEŞ gelir. Bu hem Irak'ın hem Türkiye'nin hem de bölgenin güvenliğini tehlikeye atar. Biz orada DAEŞ'e karşı savaşan güçleri eğitiyoruz. 2000'den dazla Peşmergeyi eğittik ve onlar Sincar'ın DAEŞ'in elinden alınmasında etkili bir rol oynadı." Erdoğan Başika'da yaşanan tartışmanın Irak'ı aştığını, üçüncü ülkelerin Türkiye ile Irak arasındaki ilişkileri bozmaya çalıştığını söyledi. Türkiye'nin Başika'daki eğitim faaliyetlerinden Iraklı makamların haberi olduğunu söyleyen Erdoğan, Türkiye'nin Bağdat yönetiminin bilgisi dahilinde olan bu eğitim faaliyetine yönelik tepkileri garipsediğini belirtti. Görüşmede ABD'ye verilen bir mesaj da Irak'tan gelen farklı açıklamalara ilişkindi. Erdoğan sorunun bir diğer sebebinin Irak'ın iç siyasetindeki kaos olduğunu söyledi. Türk askerinin 2014 sonunda Iraklı makamların talebi üzerine Başika'da eğitim faaliyetine başladığını vurguladı. Peşmerge birliklerinin eğitim ihtiyacının yanısıra Musul eski valisi Nuceyfi'nin Türk askeri varlığını destekleyen açıklamalarını hatırlattı. Başika tartışmasının Irak iç siyasetindeki kaosun bir yansıması olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanlığı kaynakları önceki gece, "Telefon görüşmesinde Obama, Erdoğan'dan Türk güvenlik güçlerinin tanzimi dahil, Irak ile gerilimi düşürmek için ilave adımlar atılması talebinde bulundu" bilgisini vermişti.

BAĞDAT'I TESKİN ETMEK İÇİN 

İki liderin, gerilimi düşürmeye yönelik diplomatik temaslar ve DAEŞ'e karşı yürütülen askeri çabaların koordinasyonu için Türkiye, ABD ve Irak'ın beraber çalışmasında mutabık kalındığı vurgulanmıştı. Diplomatik kaynaklar, Obama'nın Türkiye'ye yönelik "Askerinizi çekin" çağrısını ise şöyle analiz etti: "Bu mesaj Bağdat'ı teskin etmek için verildi. Erdoğan-Obama görüşmesi BM Güvenlik Konseyi'nde Türk askerinin Başika'daki durumuna ilişkin oturumdan önce gerçekleşti. Beyaz Saray açıklamayı oturumdan önce yapmak işin acele etti. Bağdat'a "Hassasiyetinizin farkındayız" mesajı verdi. Toplantıda ise Türkiye'nin elini güçlendiren pozisyon aldı ve 'Türkiye ve Irak konuyu aralarında çözmeli' kararı almakla yetinildi."

20 Aralık 2015 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

bir yanlışlık olmalı! - bir yanlışlık var bu işte. biz dünya'nın süper gücünü uyarmayız. uyarsak bile umrunda olmaz! uyarsa uyarsa obama ve abd bizi uyarır. aynı putin'in yaptığı gibi. sırada diğer güçler var. şamar oğlanına döndük. tebrikler hükümete...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Aralık 11:07