“Manavgat’a afet desteği yok“

CHP Antalya Milletvekili Av. Gürkut Acar, Manavgat’ta Ekim ayında yaşanan ve büyük maddi kayıplara yol açan sel felaketini TBMM gündemine taşırken, Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, zararın karşılanması yönünde talep almadıklarını bildirdi

CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekili Avukat Gürkut Acar’ın Manavgat’ta 24-26 Ekim 2014 günlerinde yaşanan sel felaketinin ardından bölgenin afet bölgesi ilan edilmesi ve zararların giderilmesiyle ilgili önergesini, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş yanıtladı. Manavgat’ta 24 Ekim 2014 tarihinde meydana gelen aşırı yağışların ardından İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nün inceleme çalışmaları yaptığını kaydeden Kurtulmuş, “Afet Etkisi Belirleme raporlarına göre, Manavgat Bahçelievler, Aşağıhisar, Side, Milli Egemenlik, Aydınevler mahallelerinde ağır ya da yıkık konut hasarı olmadığı, Çeltikçi Mahallesi’nde 1 adet konutun ağır-yıkık olduğu anlaşılmıştır” diye konuştu.

‘ÖDENEK TALEBİNDE BULUNAN OLMADI’

Yaşanan sel felaketinin Afetlerin Genel Hayata Etkililiğine İlişkin Temel Kurallar Hakkındaki Yönetmelik kapsamında değerlendirildiğini belirten Kurtulmuş, “Yönetmelik gereğince 27 Kasım 2014 tarih ve 25 bin 035 sayılı Genel Hayata Etkisizlik Olur’u alınmıştır. Sel ve su baskını ile ilgili Başkanlığımızdan ödenek talebinde bulunulmamıştır” dedi. Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş’un yanıtını değerlendiren CHP’li Acar, “Antalya son yıllarda ağır doğal afetler yaşıyor. Antalya’nın doğal yapısı AKP eliyle alt üst edildiği için ağır hasarlar oluşuyor ama bir türlü önlem alınmıyor. Manavgat’taki selin ardından Orman ve Su İşleri Bakanı, metrekareye 480 kilogram yağış düştüğünü açıkladı” dedi.

‘AKP NEDENSE GÖRMEZDEN GELİYOR’

Acar, şöyle devam etti: “Yani çok ciddi bir yağış oldu ve çok ciddi maddi zararlar oluştu. Ama AKP iktidarı bu zararları görmezden geliyor. Bölgenin afet bölgesi ilan edilip, zararların karşılanması beklenirken, tam tersine sel felaketinin genel hayata etki etmediği gibi garip bir rapor yazılıyor. Bunu anlamak mümkün değil. AKP, Antalya’nın bütün değerlerini satıyor, ormanlar, doğal alanlar, milli parklar yağmalanıyor ama Antalya’da bir zarar oluşunca bunun üstü örtülüyor. AKP Antalya’dan alıyor ama Antalya’ya vermiyor. Antalya’ya karşı cimri. Manavgat’ta yaşanan felaketi görmeyenlerin, Kumluca, Finike, Demre ve Kaş’ı da görmezden geleceği açıktır.”

21 Ocak 2015 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.