CB seçimlerinde ilk oylar sandıkta

Cumhurbaşkanı seçimi için karayolu, havalimanları ve limanlardaki 42 gümrük kapısında oy verme işlemi bugün başladı

CUMHURBAŞKANLIĞI

seçiminde ilk oyu Dış Hatlar Terminali gidiş katında 1 numaralı seçim sandığında 15 yıldır yurt dışında yaşayan Ahmet Atay kullandı.

Cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle sınır kapılarında oy verme işlemine bu sabah 08.00'da başlandı. Oyların kullanılacağı sınır kapılarından birisi olan Atatürk Havalimanı'nda da geliş ve gidiş katlarında hazırlanan oy verme bölgelerin 6 sandık konuldu.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk oyu Dış Hatlar Terminali gidiş katında 1 numaralı seçim sandığında 15 yıldır yurt dışında yaşayan Ahmet Atay kullandı. Atay oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, başkanlık sistemine karşı olduğunu belirterek şunları söyledi: Cumhurbaşkanlığı seçimi için herkes gibi ben de ilk kez oyumu kullandım. İnşallah hayırlı olur. En başta başkanlık sistemine karşıyım. Toplumu kucaklayan, birleştiren ülkemizi yurt dışında seviyeli bir şekilde temsil eden bir Cumhurbaşkanı istiyorum. 15 yıldır önce Hollanda şimdi de Singapur'da yaşıyorum. Tatil için geldim"

Oy kullanan bir başka seçmen Hümeyra Başlar "İlk kez yapılan bir uygulama. Biz de böyle şeye alışkın değiliz. Her zaman meclis seçerdi. Sonuçlarına bakacağız. İnsanların cumhurbaşkanını seçmesi tabii ki çok güzel bir şey. Benim seçmiş olmam güzel.Ben Mısır'da yaşadım, Ürdün'de yaşadım. Şu an Dubai'de yaşıyorum. İlk zamanlara göre Türkiye'ye bakış açısı çok değişti. Bu bir gerçek ama son zamanlardaki karışıklık Türkiye'nin içinde, insanlar gibi bizi de çok üzüyor. İnşallah gelen kişi herkese aynı mesafeli ve adil olur. Umudumuz bu" dedi.

Rizeli Azmi Koyuncu ise “Çok güzel bir olay bunu böyle yapanlardan Allah razı olsun. Şimdiye kadar böyle bir şey yoktu. Şimdi halk istediğini seçsin.Ben yurt dışında yaşayan bir vatandaş olarak ben çok şeyler bekliyorum. Bu memleketin AB standartlarına uyması lazım. Bunlar yapılıyor da yani. Bugün izne geldiğimde eskisi gibi olmadığını görüyorum. Otobüs durakları, metrobüsler, hastaneler falan hemen Avrupa'daki gibi. Benim mahallemde doktorum var. Almanya'da aynı şekil var" diye konuştu.


SADECE KAYITLILAR

Yeni Cumhurbaşkanlığı seçiminde yurt dışında yaşayan ve seçmen kütüğüne kayıtlı olup ta seçim tarihinde Türkiye'de olan seçmenler, Türkiye'ye geliş ve gidişlerinde yurt içindeki gümrük kapılarında oy kullanabilecekler. Bu seçmenler için ilk oy kullanma saat 08.00'da başladı. Oylama 10 Ağustos Pazar günü akşamına kadar devam edecek. Cumhurbaşkanı'nın yeterli oy bulunup seçilememesi halinde ise ikinci oylama 17 Ağustos 2014 Pazar günü ile 24 Ağustos 2014 Pazar günleri arasında yapılacak.

Yüksek Seçim Kurulu yetkilileri nezaretinde işletici firma TAV tarafından hazırlanan Atatürk Havalimanı Dış Hatlar terminali gidiş ve geliş katlarındaki seçim bölgelerine, altışar adet oy verme sandığı konuldu. Gidiş katında pasaport kontrolü öncesi, geliş katında da pasaport kontrolü sonrası olan bu bölgelerde seçmenler oylarını belirlenen tarih içinde istedikleri zaman kullanabilecekler.

SEÇİMDE THY'YE BÜYÜK GÖREV


THY yetkililerinden alınan bilgiye göre yurt dışındaki vatandaşların oylarını kullandıkları son gün olan 10 Ağustos günü Türkiye'den iki adet kargo uçağı kalkacak ve daha önce belirlenen bölgelerdeki seçim torbalarını toplayıp doğrudan Ankara'ya getirecek.

Avrupa dışındaki diğer ülkelerden gelecek torbalar ise tarifeli seferlerle süreç içinde İstanbul'da toplanacak. Bu torbalar uçağa dört partinin temsilcisi ve Yüksek Seçim Kurulu'nun görevli elemanları eşliğinde alınacak. Torbalar uçağın kargo bölümünde değil, görevlilerin göz temasının kesilmediği uçağın kabin içinde getirilecek. Görevliler ve torbalar uçağın en arka koltuğunda torbaların yanında oturacak.

ANKARA'YA KARAYOLUYLA GÖTÜRÜLECEK


İstanbul'da toplanan bu torbalar da son gün özel kurye kamyonlarıyla yapılacak bir konvoyla güvenlik elemanlarının beraberinde Ankara'ya götürülecek. İstanbul'da biriken bu torbaların kara yolu ile götürülmesinin nedeni olarak da torbaların havalimanları arasında birkaç kez elden geçmesinin sakıncaları olabileceği düşüncesiyle yapıldığı öğrenildi.

SALİH KURU: ÇOK BÜYÜK KOLAYLIK


ABD'nin Denver kentinde 1985 yılından bu yana doktorluk yapan Bahri Bilirim, oy kullanma hakkının çok güzel bir fırsat olduğunu belirterek, “Bu işin kolay hale gelmesi,bu şekilde katılımımız çok güzel bir fırsat. İlgililere teşekkürler” dedi.

6 yıldır yurt dışında yaşayan ve son 1 yıldır da Pakistan’da olan Salih Kuru, THY’nin İslamabad- İstanbul uçağından indikten sonra oyunu kullandı. Salih Kuru, “Çok büyük bir kolaylık. Bunu yıllar önce yapmalıydık. Bu nedenle son iki seçimde oy kullanamadım. Şimdi tatile geldim ve huzur içinde oyumu kullandıktan sonra memleketime gideceğim. Teşekkürler” diye konuştu.

Almanya’nın Kassel kentinde 4 yıldır yaşayan Önder Şamcı da “Sadece teşekkür ederim. Hayırlı olsun” dedi.

SINIR KAPILARI


Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin oy kullanabilecekleri sınır kapıları şunlar:

"Gürbulak Karayolu, Türkgözü Karayolu, Sarp Karayolu, Kapıkule Karayolu, İpsala Karayolu, Hamzabeyli Karayolu, Pazarkule Karayolu, Esendere Karayolu, Dilucu Karayolu, Dereköy Karayolu, Habur Karayolu, Kapıköy Karayolu, Şakirpaşa Havalimanı, Esenboğa Havalimanı, Antalya Havalimanı, Eskişehir Havalimanı, Elazığ Havalimanı, Gaziantep Havalimanı, Hatay Havalimanı, Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı, Adnan Menderes Havalimanı, Erkilet Havalimanı, Konya Askeri Havalimanı, Dalaman Havalimanı, Bodrum-Milas Havalimanı, Samsun Havalimanı, Trabzon Havalimanı, Zonguldak Havalimanı, Kaş Limanı, Kuşadası Limanı, Ayvalık Limanı, İskenderun Limanı, Karaköy Limanı, İzmir Limanı, Aliağa Limanı, Çeşme Limanı, Derince Limanı, Mersin Limanı, Taşucu Limanı, Fethiye Limanı, Marmaris Limanı, Bodrum Limanı ve Samsun Limanı gümrük kapıları."


GÜMRÜKLERDE OY VERME İŞLEMİ BAŞLADI

CUMHURBAŞKANLIĞI seçimleri nedeniyle Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne bağlı gümrük kapılarında 13 sandıkta bugün 08.00’dan itibaren oy verme işlemi başladı. Avrupa’daki Türk işçilerinden karayolunu tercih ederek Kapıkule Sınır Kapısı’na gelenler oy kullanabilmek için sabaha kadar beklediklerini söyledi.

İlk kez halkın seçeceği Cumhurbaşkanlığı seçimleri için gümrüklerde oy kullanma işlemi bugün sabah 08.00’de başladı. Bu nedenle Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) belirlediği gümrük kapılarında 13 sandık yerleştirildi. Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Bulgaristan’a açılan Kapıkule Sınır Kapısı’nda yurt dışından giriş bölümüne 4, çıkış bölümüne 3, gar gümrüğüne ise 1 sandık konuldu. Yine Bulgaristan’a açılan Dereköy ve Hamzabeyli Sınır Kapılarına ise 1’er sandık kuruldu. Yunanistan’a açılan Pazarkule Sınır Kapısı’na 1 sandık kurulurken, İpsala Sınır Kapısı’na ise 2 sandık kuruldu.

Tatillerini geçirmek için gelen Avrupa’da yaşayan Türk işçilerinden karayolunu tercih edenlerin yoğun olarak kullandığı Kapıkule Sınır Kapısı’nda kurulan sandıklarda oy verme işlemi sabah 08.00 sıralarında başladı. Edirne Seçim Kurulu tarafından araçların giriş kayıtlarının yapıldığı 2 perona kurulan sandıklarda oy kullanmaya gelenler, akşam saatlerinden bu yana beklediklerini söyledi. Sandıkların bulunduğu peronlar önünde kuyruk oluşurken, yurt dışı seçmen listelerinde kayıt olanlar üzerinde Cumhurbaşkanı adayları Recep Tayyip Erdoğan, Selahattin Demirtaş ve Ekmeleddin İhsanoğlu’nun fotoğraflarının yer aldığı oy pusulalarına karton kabinlerinde ‘evet’ yazılı kaşeyi kullanarak oy verip sarı zarfı şeffaf sandıklara attı.

OY KULLANMAK İÇİN SABAHI BEKLEDİ

Kapıkule Sınır Kapısı’nda Cumhurbaşkanlığı seçimleri için ilk oy kullanan Aylin Karaoğlan, Türkiye’den çıkış yapmalarına rağmen oy kullanmak için 8 saat gümrükte beklediğini ifade ederek, şöyle dedi:

"İsviçre’de yaşıyorum, oy kullanmak için yaklaşık 8 saatir gümrükte bekliyorum. İlk kez Cumhurbaşkanını halkın seçecek olması, bizlere de bunun sorulması beni mutlu etti. Türkiye için umarım hayırlısı olur."

Almanya’daki Türk işçilerinden Osman Çelik, oy kullanabilmek için yaklaşık 12 saat gümrükte beklediğini söyledi. Çelik, "Akşamdan beri oy kullanmak için bekliyoruz. Önemli olan ilk kez cumhurbaşkanını halkın seçmesidir. Bende bu nedenle bekliyorum. Oyumu kullanıp yola devam edeceğim" diye konuştu.

53 YAŞINDAKİ İLK KEZ OY KULLANDI

Türkiye'de ilk kez oy kullanacağı için çok mutlu olduğunu anlatan 53 yaşındaki Mevlüt Kaya, oy kullanmadan gümrükten ayrılmak istemediğini belirterek şunları söyledi:

"Türkiye’de ilk kez bir seçim bana denk geldi ve oy kullanacağım için çok mutluyum. Devlet ve milletimiz için hayırlısı olsun. Bizlere hak tanındıktan sonra seçimleri iple çektim. Cumhurbaşkanını halkın seçmesi çok demokratik. Yeni geldim ama geçseydim de hava alanına gidip oy kullanmayı planlıyordum. Şimdi burada sırada bekleyip oyumu kullanacağım."

GÜMRÜKTE YOĞUNLUK ARTTI

Ramazan bayramının yaklaşması nedeniyle sınır kapılarındaki yoğunluk da arttı. Avrupalı Türk işçilerinin bayramı Türkiye’de geçirmek istemesi ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle girişler artarken, gümrüklerde yoğunluk oluştu. Sadece Kapıkule Sınır Kapısı’ndan son 1 haftada 33 bin 712 araçla 150 bin 32 kişi Türkiye’ye giriş yaparken, 6 bin 795 araçla 37 bin 275 kişi de çıkış yaptı.

DEREKÖY’DE DE OYLAMA BAŞLADI

Cumhurbaşkanlığı seçimleri için 1 sandık kurulan Kırklareli’nde ki Dereköy Sınır Kapısı’nda oy verme işlemi sabah 08.00 sırlarında başladı. Bulgaristan’dan Türkiye’ye giriş-çıkış yapan ve seçmen listelerinde kayıtlı olanlar şeffaf sandıklarda oy kullandı.

KONYA HAVALİMANI'NDA CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ İÇİN OY KULLANMA İŞLEMİ BAŞLADI

CUMHURBAŞKANLIĞI seçimi nedeniyle Türkiye genelinde 42 gümrük kapısında oy verme işlemi bugün başlarken, Konya Havalimanı’nda oy kullanacaklar için 2 sandık konuldu.

Sandıklarda Cumhurbaşkanı adaylarının gözlemcileri ile Yüksek Seçim Kurulu yetkililerinin görev aldı. Sabah yapılan seferler için havalimamına gelen 37 kişi oy kullandı. Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) seçim takvimine göre, gümrük kapılarında oy verme işlemi 10 Ağustos'a kadar sürecek.

26 Tem 2014 - 12:50 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Dim TV'de ne izlemek istersiniz?